Uncategorized

Sarkanais Krusts prasa naudu pārtikas paku izdalei 0

Ķekavas novada Sociālās komitejas vadītājs Igoris Maļinausks vēlas noskaidrot, cik pamatota ir biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Rīgas apriņķa komitejas rīcība, prasot ziedojumu – 120 latus gadā par katru no trim novadā esošajām pārtikas paku izdales vietām un reizi ceturksnī saskaņā ar rēķinu – vienu latu par katru produktu komplektu.

 

Šādas prasības izvirzītas Ķekavas novada domei piesūtītajā vēstulē, kurā dome tiek aicināta sadarboties, pārskaitot LSK norādītās naudas summas.

“Man tā arī pateica – ja gribat, lai jūsu novada trūcīgie cilvēki saņemtu pārtikas pakas, jāmaksā. Bet kā lai es zinu, kam tieši šī nauda aizgājusi? Man saka – jums ir jāuzticas. Kā var prasīt naudu, ja Eiropas Komisija taču visu apmaksā!” sašutumu neslēpj I. Maļinausks. Viņš tādu līgumu neparakstīšot, jo par šo summu arī pati pašvaldība varot sapirkt pārtiku saviem trūkumcietējiem.

LSK Rīgas apriņķa komitejas priekšsēdētājas Irēnas Čerņavskas vēstulē paskaidrots: “Finansējums nepieciešams pārtikas paku administratora atalgojuma un sakaru pakalpojumu nodrošināšanai, kancelejas un degvielas izdevumiem.” Turpat norādīts, kādi ir pārtikas paku administratora pienākumi.

 

Sarunā I. Čerņavska piebilst, ka tikai lūguši pašvaldību izvērtēt iespēju sadarboties. Tas nenozīmējot, ka norādītā naudas summa jāmaksā obligāti. Dome pati var lemt pēc saviem ieskatiem. Tajā pašā laikā viņa atgādina, ka LSK ir bezpeļņas organizācija un tai nav ienākumu. Arī pārtikas paku izdali veic tikpat kā sabiedriskā kārtā.

 

To pašu teic LSK Rīgas apriņķa komitejas izpilddirektore Ulla Antone. Piedāvājums sadarboties ar līdzfinansējumu nosūtīts visām 17 Pierīgas pašvaldībām. To teritorijās kopā izveidoti 27 pārtikas paku izdales punkti. U. Antone stāsta, ka Ķekavas novadā LSK ne tikai dalījis pārtikas pakas, bet rīkojis arī dažādus pasākumus, piemēram, atvērta īpaša istaba, kur maznodrošinātie iedzīvotāji var saņemt drēbes, arī ziedot.lv pārtikas programmas “Paēdušai Latvijai” sagatavotās pārtikas pakas utt. “Mums ir plašs darba lauks Ķekavas novadā,” tā U. Antone argumentē vajadzību pēc finansiālā atbalsta, piebilstot, ka komitejai tikpat kā neatliek līdzekļu attīstībai. No Pierīgas novadiem, viņasprāt, neviens par naudas trūkumu nevarētu žēloties.

Latvijas Sarkanā Krusta ģenerālsekretārs Uldis Līkops uzsver, ka Rīgas apriņķa komitejas piedāvājums bijis tikai priekšlikums, nevis pieprasījums. Pēdējā laikā arvien lielākas problēmas sagādājot transporta izmaksas, degvielas cena, telpu nodrošinājums un atsevišķos gadījums arī atalgojums cilvēkiem, kas strādā šajā programmā. Lielākajās pašvaldībās pārtikas pakas tiek dalītas katru dienu, mazajās – vienu reizi nedēļā vai pat ilgākā laika posmā.

No Eiropas Savienības pārtikas programmas administrēšanai tiek atvēlēts tikai 1% no paku vērtības. “Tas šodien ir par maz, lai nosegtu visus izdevumus,” saka U. Līkops. Domājot par šā gada finansējumu, radusies ideja darboties kopā ar pašvaldībām. No 17 pašvaldībām 16 novadi priekšlikumam nav iebilduši. LSK ģenerālsekretārs sola jau šonedēļ tikties ar Ķekavas pašvaldības ļaudīm. “Pat ja novada dome atteiksies sadarboties, mēs Ķekavas trūcīgajiem iedzīvotājiem turpināsim pārtikas pakas izsniegt tāpat kā līdz šim,” saka Uldis Līkops.

 

LA.lv