×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
1. aprīlis, 2015
Drukāt

Kā audzēt sarkanos gurķus

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kā audzēt tladiantas?” MĀRĪTE

Ģintī ir 15 sugas. Izplatītākā ir mainīgā tladianta (Thladiantha dubia), kas sastopama Tālajos Austrumos. Tā ir daudzgadīga, kāpelējoša, stipri sazarota, līdz 3 m augsta liāna ar apaļīgām lapām un ložņājošām gumveida saknēm. Zied jūlijā un augustā dzelteniem zvanveida ziediem. Augļi izskatās eksotiski – pēc formas līdzīgi gurķiem, līdz 6 cm gari. Nogatavojušies (septembra beigās, oktobrī) iegūst koši sarkanu krāsu, kļūst mīksti, tajos ir maz skābes. Vienā auglī var būt 40–100 sēklu. Gumveida bumbuļi un ienākušies augļi ir ēdami (ievārījums bez piedevām, piemēram, citronskābes, gan ir bezgaršīgs).

Savvaļā tladianta aug piekrastes pļavās, irdenās jūras piekrastes smiltīs. Bieži pārvēršas arī par nezāli dārzos (auga vasas viegli apsakņojas un veido jaunus bumbuļus, strauji pārņemot visu dārzu). Latvijā to audzē kā krāšņumaugu, kas dažviet jau pārgājis savvaļā.

Tladianta ir divmāju augs (vīrišķie un sievišķie ziedi atrodas uz dažādiem augiem). Sievišķie ziedi sakārtoti pa vienam, vīrišķie – pušķos pa desmit. Lai iegūtu tladiantas augļus, dārzkopim ziedi ar otiņu jāapputeksnē vairākas reizes, ņemot putekšņus no jebkuriem ķirbj­augiem. Ja tladiantu tuvumā (līdz 50 m attālumā) aug, piemēram, gurķi, mākslīgā apputeksnēšana nav nepieciešama.

Sēklas sēj pavasarī siltumnīcā. Kad stādi izauguši pietiekami lieli, tos stāda podos auglīgā augsnē, pēc pavasara salnām izstāda dārzā.

Tladiantu biežāk pavairo ar sakņu bumbuļiem. Tos stāda agri pavasarī vai rudenī 6–8 cm dziļumā, 60–70 cm attālumā citu no cita auglīgā, drenētā, viegli skābā (pH 5,6) augsnē un saulainā, no vējiem aizsargātā vietā. Benita Branaburga no stādaudzētavas “Ozoli” iesaka šos augus stādīt dārza nomalēs – gar žogiem. Piemēram, stādaudzētavā tladiantas aug pārplūstošā augsnē pie krūmiem, kur nav nepieciešams ravēt apdobes. Rudenī (septembrī, oktobra sākumā) pēc stiprākām salnām auga virszemes daļu nogriež līdz zemei, bet augšanas vietu mulčē ar kūdru.

Pavasarī podos iestādītus tladiantas bumbuļus varēs iegādāties stādaudzētavā “Ozoli”, to cena – 3,50 eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+