×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
9. jūlijs, 2015
Drukāt

Ciemos sarkano māšu dravā. Bitenieces Rainoldas Ierītes padomi medus kārotājiem

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants

Apkārt meži un lauki, pati sēta kalna galiņā – ideāla vieta dravai. Tāda tā ir biteniecei RAINOLDAI IERĪTEI no Suntažu pagasta. Patlaban, jūlijā, bitenieks jau var vērtēt sava darba augļus. Redzams, kur laba māte un čakla saime, kur vēl spietošanas trakuma paliekas jūtamas, no kuras saimes nekas labs nav gaidāms un kuru labāk likvidēt, kurai dzīves gaita steidzami jāpavirza biteniekam labvēlīgākā virzienā.

Katrā stropā brīnums

Rainolda Ierīte bites kopusi kopš kolhozu laikiem. Kādreiz viņas pārziņā bijis simtiem saimju, un gūta pamatīga pieredze, taču viņa vēl aizvien atzīst, ka bites ir pārsteigumu pilnas un paredzēt to rīcību ir gandrīz neiespējami. Kā atver stropu, tā pārsteigums. Pie katra jāizlemj, ko darīt.

– Vai, dieniņ, šito nevar fotografēt! – Rainolda iesaucas, sākot saimes apskati, lai izrādītu stropu. Jaunā saime, pie kuras pāris nedēļu nav iets, bet pēdējā apskatē viss šķitis kārtībā, no perspektīvas kļuvusi par rūpju bērnu. Jauni dējumi ir, taču tikai trani, kas dzimst no neapaugļotām oliņām. Kāpēc tā? Jāmeklē vaina, lai izvairītos nākamreiz.

Zinošam biteniekam ir vairāki atbilžu varianti, no kuriem atrod katrai reizei piemērotāko. Piemēram, jaunā māte slikto laika apstākļu dēļ gluži vienkārši nav tikusi ārā apsēkloties. Varbūt ir kāda kroplība un nevar izlidot, varbūt apaukstējusi olnīcas, un tad par darba bišu dēšanu jāaizmirst. Iespējami dažādi iemesli, kas radušies gan bitenieka darbošanās, gan dabas ietekmē. Tad jāmēģina rast labāko risinājumu.

Kopīgi mēģinām atrast brāķa dējēju, bet neizdodas. Biteniece uzsver, ka nav paguvusi māti iezīmēt – tad to starp darba bitēm var viegli atrast.

Šai saimei Rainolda izlēmusi diezgan skarbu likteni. Bišu stropu iznesīs no dravas. Vecajā vietā noliks jaunu, kurā ieraduma pēc atgriezīsies lidojošās bites, jo darba bišu un nelidojošu bišu vai dējumu nav. Šajā stropā pirms tam ievietos jaunu atdaleni – izveidotu saimīti, kurā ir laba māte un bagātīgi dējumi. Tranu nākotne būs pavisam bēdīga.

Savukārt, atverot otru stropu, no kura nekas īpašs neesot gaidāms, biteniece atkal iesaucas: – Vai, dieniņ! – Taču šoreiz par to, ka magazīna īsā laikā pilnum pilna ar saldu medutiņu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+