Gāzes baloni smagās mašīnas kravas kastē.
Gāzes baloni smagās mašīnas kravas kastē.
Foto – LETA

Sarkanos gāzes balonus drīkstēs lietot vēl līdz 2017. gada beigām, nolemj valdība 0

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) virzītos grozījumus gāzes balonu aprites kārtībā, nosakot, ka mājsaimniecības padomju laikā ražotos tā sauktos sarkanos gāzes balonus drīkstēs lietot vēl līdz 2017. gada beigām. Tas nozīmē, ka apritē vēl nepilnus trīs gadus būs gan vecie, gan jaunie baloni.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Jau ziņots, ka valdība pērn decembrī atbalstīja jauno gāzes balonu aprites kārtību, kas tostarp paredzēja šā gada laikā no tirgus izņemt PSRS laikā ražotos GOST gāzes balonus (bez π (pī) zīmes). Taču pēc diskusijām ar gāzes balonu tirgū iesaistītajiem uzņēmumiem, kas iepriekš asi iebilda pret jauno gāzes balonu aprites kārtību, EM nolēmusi rosināt nepilnus trīs gadus ļaut mājsaimniecībām lietot sarkanos gāzes balonus.

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) valdības sēdē norādīja, ka diskusijās ar nozari secināts, ka gāzes balonu piegādātāji jaunu balonu lietotājiem piedāvā tikai iegādāties. Turklāt, par jaunu balonu tiek prasīta samērā augsta cena – no 60 līdz 90 eiro atkarībā no tilpuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai mājsaimniecības sagatavotos balonu maiņai, EM rosina ļaut izmantot pašreizējos sarkanos gāzes balonus vēl līdz 2017. gada decembra beigām. Vienlaikus ministrija iestrādājusi drošības prasības – uzdevumu gāzes uzpildes kompānijām pirms sarkanā balona uzpildes obligāti pārbaudīt tilpnes tehnisko stāvokli.

Ministre uzsvēra, ka sarkanos gāzes balonus pamatā izmanto laukos dzīvojošie, ne tā turīgākā sabiedrības daļa. “Ja viņiem tagad būs jāpērk jauns balons un jānoliek galdā 60 – 90 eiro (..),” sprieda ministre, norādot, ka gāzes uzpildes kompānijai būs jānodrošina ne tikai obligātas veco balonu tehniskās pārbaudes, bet arī jauno balonu noma.

Valdības sēdē par EM noteikumu grozījumiem izvērsās plašas debates. Tostarp izskanēja bažas, vai veco balonu tehnisko pārbaužu izmaksas gulsies uz lietotāju pleciem. Iespējams, izmaksas tiks iekļautas cenā – tas būs komersantu ziņā, atbildēja ministre, uzsverot, ka ar šīm pārbaudēm tiks risināts drošības jautājums.

“Pašiem būs lielāka drošības sajūta, ka tas balons ir drošs,” skaidroja ministre, atkārtoti norādot – ja sarkanos gāzes balonus no tirgus izņemtu jau šogad, kā tas bija plānots iepriekš, tad daudzām mājsaimniecībām nāktos pirkt jaunu balonu. “Mājsaimniecības ir pasargātas no tā, ka jau rīt ir jānopērk jauns gāzes balons.”

Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V) izteica bažas, vai līdz ar sarkano gāzes balonu lietošanas termiņa pagarināšanu var draudēt kādas Eiropas Savienības (ES) sankcijas. Uz to EM valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs norādīja, ka nekādi ES nosacījumi netiek pārkāpti. “Šajā ziņā valsts pati ir tiesīga noteikt termiņus.”

Viņš uzsvēra, ka ir plānots ieviest arī sarkano gāzes balonu e-reģistru, kur būs redzams, kad balons ir pārbaudīs un kas to ir darījis. Tas arī ļaus aplēst, cik daudz tirgū ir šādu balonu. Pēc aptuvenām aplēsēm apritē varētu būt ap 400 000 padomjlaiku balonu, un neviens nezina, kāds ir to tehniskais stāvoklis, piebilda EM pārstāvis.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka veco gāzes balonu lietošanas termiņu tiek pagarināts, ņemot vērā bažas, ka daudzi cilvēki nespēs atļauties jaunu gāzes balonu, turpinās lietot veco, apdraudot gan savu, gan citu cilvēku drošību “Spriežot pēc mums pieejamās informācija, par jaunu 46 litru balonu cilvēkiem tiek prasīti pat 70 – 90 eiro (..). Dosim pārejas laiku, lai cilvēki iekrāj naudu jaunam balonam,” “LA” iepriekš sacīja EM pārstāvis Edijs Šaicāns.

Spēkā paliks gāzes balonu tirgotājiem noteiktais pienākums pieņemt no mājsaimniecībām vecos balonus sagriešanai metāllūžņos, ja tāda vēlme tiks izteikta. Turklāt mājsaimniecība vecā balona vietā jaunu balonu varēs no gāzes piegādes kompānijas iznomāt. “Gāzes balonu tirgotājam obligāti būs jāpiedāvā nomas pakalpojums,” skaidroja Šaicāns, norādot, ka gan nomas maksa un citi nosacījumi ir tirgus dalībnieku ziņā.

Labvēlīgākas izmaiņas rosinātas arī attiecībā uz balonu maiņu. Proti, ja iepriekš bija plānots, ka tukšo balonu pret pilnu varēs samainīt tikai tajās vietās, kur tiek tirgoti attiecīgā gāzes piegādātāja baloni, tad tagad rosināts saglabāt esošo kārtību – iespēju balonu samainīt jebkurā balonu tirdzniecības vietā. “Tas, kā atbildīgās personas [tie, kas uzpilda balonu – gāzes piegādes kompānijas] organizēs balonu apriti, ir viņu ziņā,” piebilda EM pārstāvis.

Vēl EM ar grozījumiem rosina metāllūžņu uzpircējiem aizliegt no fiziskām personām iepirkt gāzes balonus un to atliekas. “Šo aizliegumu virzām tāpēc, lai cilvēki nemēģina paši zāģēt vecos balonus un lai nestimulētu nest metāllūžņus uz to uzpirkšanas punktiem,” piebilda EM pārstāvis.

Gāzes balonu tirgu iesaistītie uzņēmumi kopumā ir apmierināti ar EM piedāvātajām izmaiņām. “Vienīgais nepatīk prasība par obligāto nomu. Nav godīgi diktēt šādus nosacījumus tirgus dalībniekiem. Domāju, ka nomas attiecības nebūs izdevīgas patērētājiem – maksa būs diezgan augsta un izdevīgāk būs balonu nopirkt,” “LA” iepriekš sacīja Latvijas Sašķidrinātās naftas gāzes asociācijas valdes loceklis Aleksejs Marģevics.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.