×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
23. oktobris, 2014
Drukāt

Sarkaņu bibliotēkā varēs aplūkot vienreizējas simtgadīgas stelles (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sarkaņu bibliotēkas telpās uzstādītas slavenās un retās Pētera Viļumsona pusautomātiskās stelles, portālam LA.lv pastāstīja Madonas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Miķelsone.

Miķelsone zina teikt, ka stelles ir vairāk nekā simt gadu vecas, taču iepriekšējā saimniece par tām pienācīgi gādājusi, tāpēc tās ir saglabājušās darba kārtībā. “Lielākā daļa no P. Viļumsona pusautomātiskajām stellēm nav saglabājušās tik labā stāvoklī, tādas atrodamas vien pāris vietās Latvijā,” piebilst domes pārstāve.

Atšķirībā no parastajām stellēm, darbs kurās prasa daudz laika un pacietības, P. Viļumsona stellēs, cītīgi strādājot, pieklājīga lieluma segu varot uzaust dienas dienas laikā. Uz steļļu salikšanu kopā sasauktas novada labākās audzējās, kas sarežģīto darbu veic ar lielu pacietību. Drīzumā stelles būs pieejamas apskatei visiem interesentiem, vēsta Miķelsone.

Stelles topošā “Dzintaru” muzeja plānotājām Vidzemes sēļu darbnīcām vasaras sākumā Madonas novada pašvaldība iegādājās par 2000 eiro. Taču, kamēr muzejs tiek renovēts, stelles atradīsies Sarkaņu bibliotēkas telpās, stāsta Miķelsone.

‌Pēteris Viļumsons bija amatnieks, audējs, konstruktors. Ap 1900. gadu Jelgavā atvēris aušanas kursus. Pirmo austuvi ierīkojis Latgalē, vēlāk pārcēlies uz Jelgavu, bet 1. Pasaules kara laikā uz Omsku un Maskavu. Pēc atgriešanās Rīgā atvēris mākslas aušanas kursus, kurus ar lielu neatlaidību vadījis līdz nāvei.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. pēdējā rindkopā 3 kļūdas? Vai tas ir laika trūkums vai autora paviršība?

Draugiem Facebook Twitter Google+