×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
23. marts, 2012
Drukāt

Sarkozī: Francija ir izturējusi smagu pārbaudījumu

vieniba_afp_10

Ar asa sižeta filmas cienīgu iznākumu Tulūzā beigusies vairāk nekā 32 stundu ilgusī drošības spēku operācija pret septiņu cilvēku slepkavu Muhamedu Merā, kurš, bruņojies ar šaujamieročiem un granātām, kopš trešdienas nakts bija iebarikādējies savā dzīvoklī.


 

Nožēlo, ka nav nogalinājis vairāk

Merā dzīvoklī Francijas īpašās vienības “RAID” karavīri ielauzās pēc tam, kad slepkava atteicās padoties un pauda apņēmību mirt ar ieroci rokās, informē franču mediji. Kad drošības spēki uzlauza dzīvokļa durvis, sākotnēji tajā valdīja klusums. Ar videokameru “RAID” kaujinieki sāka mitekļa pārbaudi, līdz pēkšņi no vannas istabas izskrēja Merā un sāka apšaudīt drošībniekus, vairākus no viņiem ievainojot. Tad slepkava, joprojām turpinot šaut, izlēca pa dzīvokļa logu. Pēc tam viņš ar vairākām šautām brūcēm tika atrasts miris.

Iepriekš Merā klāstījis, ka nenožēlo cilvēku slepkavošanu. “Viņš nožēloja vienīgi to, ka nav nogalinājis vēl vairāk cilvēku,” sarunā ar raidsabiedrību BBC sacīja Francijas pretterorisma vienības vadītājs Fransuā Molīns.

 

“Viņš plātījās, ka nospiedis Franciju uz ceļiem. Viņš skaidroja, ka neesot pašnāvniecisks un viņam neesot mocekļa dvēseles. Viņš gribot nogalināt, bet pats palikt dzīvs.” Merā sevi sauca par islāmistu kaujinieku un atzina, ka Vaziristānas apgabalā Pakistānā mācījies “Al Qaeda” kaujinieku nometnē.

 

Problēmas ar likumpaklausību 1988. gadā dzimušajam Merā bijušas jau pusaudža vecumā, raksta franču žurnāls “Le Point”. Pirmo reizi Francijas policija viņu aizturēja jau 2005. gadā. Bet 2007. un 2009. gadā viņš izcieta divus cietumsodus par zādzībām un ceļu satiksmes pārkāpumiem, tostarp par automašīnas vadīšanu bez tiesībām. Tiesa, kādi divi viņa draugi Francijas plašsaziņas līdzekļiem apgalvojuši, ka Merā bijis lāga puisis, kurš pat ar svešiniekiem spējis ātri atrast kopīgu valodu. Pēdējā laikā viņš strādājis par mehāniķi kādā Tulūzas autoservisā.

Merā kādreizējais advokāts Kristiāns Etelīns, kas viņu pārstāvēja iepriekšējos tiesas procesos, sarunā ar raidsabiedrību CNN stāstīja, ka viņa klients bijis laipns un pieklājīgs. Tas esot mainījies pēc viņa braucieniem uz Afganistānu un Pakistānu pirms diviem gadiem. Merā advokāts arī stāstījis, ka ar savu klientu neesot pārrunājuši politiskos uzskatus, jo vēlākais slepkava tos nav gribējis atklāt.

 

Sola asāk vērsties pret iespējamiem teroristiem

“Francija nupat pārdzīvojusi smagu pārbaudījumu,” īsi pēc Merā nāves paziņoja Francijas prezidents Nikolā Sarkozī. Viņš uzteica drošības dienestu darbu. Francijas prezidents arī aicināja valsts iedzīvotājus nevērsties pret musulmaņu kopienu, sakot, ka tai neesot nekāda sakara ar šiem trakajiem teroristiem. Francijas prezidents arī piesolīja asi vērsties pret tiem, kas apmeklē terorismam veltītas interneta vietnes vai ceļo uz valstīm, kurās notiek teroristu sagatavošana, informē raidsabiedrība BBC. Sarkozī arī paziņojis, ka Pakistānā talibu nometnēs uzturas aptuveni 80 Francijas pilsoņu. Tikmēr labējās partijas “Nacionālā fronte” līdere un prezidenta amata kandidāte Marina Lepēna paziņojusi, ka ir pienācis laiks iesaistīties karā pret politiski reliģiskajiem fundamentālistiem, kas nogalina mūsu bērnus, kas nogalina mūsu kristiešu bērnus, mūsu jaunos musulmaņus.

Tieši mēnesi pirms Francijas prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas, kas notiks 22. aprīlī, franču politiskie apskatnieki spriež par traģēdijas un Merā aizturēšanas atstāto iespaidu uz prezidenta izraudzīšanas procesu. Te domas dalās. Centriski labējais laikraksts “Le Figaro” norāda, ka prezidentam Sarkozī un iekšlietu ministram Klodam Geonam bijusi taisnība, ieņemot aizvien stingrāku nostāju pret islāmisko sektantismu.

 

“Ja mēs negribam Tulūzas traģēdijas atkārtošanos, mums jābūt nelokāmiem. Sarkozī un Geons tādi ir,” apgalvo laikraksts, piebilstot, ka kreiso uzskatu politiķi tikmēr tiecas noliegt realitāti. Citās domās ir kreisās ievirzes laikraksts “Le Monde”, kas brīdina neļauties džihādistu spiedienam un iesaka Francijai turpināt aizstāvēt savu dažādību.

 

Daži apskatnieki norāda, ka Francijas drošības iestāžu operatīvais darbs, ātri izskaitļojot slepkavas vārdu un dzīvesvietu, varētu nākt par labu Sarkozī tēlam. Pēdējās dienās viņš arī mēģinājis radīt iespaidu, ka ir pieredzējis politiķis, kurš spējīgs orientēties krīzes situācijās, spriež raidsabiedrība BBC. Tikmēr citi norāda uz Francijas drošības iestāžu pasivitāti, ļaujot iepriekš sodītajam Merā, kuru turklāt no Afganistānas atpakaļ uz Franciju savulaik atgādāja franču armija, pastrādāt trīs šaušalīgus uzbrukumus, informē ziņu aģentūra AFP. Francijas iekšlietu ministrs Geons gan aizstāv izlūkdienestu darbu, apgalvojot, ka Merā darbojies vienatnē, bijis tāds vientuļais vilks. “Drošības dienesti izseko daudz cilvēku, kuri saistāmi ar radikālo islāmu,” apgalvoja Geons. “Ar ideju paušanu vien nepietiek, lai kādu vestu uz tiesu.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+