×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. septembris, 2016
Drukāt

Mērķis: Trīs miljoni latviešu 2050. gadā! Saruna ar Valdi Zatleru (46)

Foto - Valts KleinsFoto - Valts Kleins
Uzziņai:

Valdis Zatlers (1955), ārsts, traumatologs ortopēds, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas vadītājs (1994 – 2007), bijušais Latvijas Valsts prezidents (2007 – 2011)

2011. gadā ierosināja referendumu par 10. Saeimas atlaišanu, bija Zatlera Reformu partijas dibinātājs un priekšsēdētājs, 11. Saeimas deputāts.

Apbalvojumi: Triju Zvaigžņu ordenis, Viestura ordenis, Atzinības krusts, LU Goda biedrs, RSU Goda doktors.

– Mūsu galvenajam mērķim jābūt – trīs miljoni latviešu 2050. gadā! Man saka – tas nav iespējams! Bet mērķiem par nāciju ir jābūt neiespējamiem, lai uz tiem tiektos, citādi neko neizdarīsim, – saka VALDIS ZATLERS, ārsts un Latvijas valsts 7. prezidents, aicināts uz sarunu par 2018. gadu – “veselības gadu”.

– Budžeta apspriešanā visi ministri bija vienisprātis, ka 2018. gada prioritāte būs veselība.

– Ne veselības aprūpe ir Latvijas prioritāte, prioritāte ir – demogrāfija. Jādara viss, lai jaunajiem cilvēkiem būtu vēlēšanās dzīvot Latvijā un šeit veidot lielas, spēcīgas ģimenes. Aizbraukuši uz ārzemēm, viņi tur apprecas un bērni mācās svešās skolās. Un tad mums vienkārši jāgaida uz šo bērnu mīlestību pret Latviju, kas kādreiz modīsies, bet varbūt arī ne. Tāpēc vissvarīgākais, lai Latvijā būtu vairāk spēcīgu, izglītotu jaunu cilvēku, kas var nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi tiem, kas nevar pastrādāt, vai tiem, kas ir jau cienījamā vecumā.

– Un tomēr, vai “veselības gads” varētu būt realitāte?

– Šajos divdesmit piecos gados, politiski un valstiski nevadot veselības aprūpes sistēmu, ir izveidojusies pašregulējoša sistēma, kas ir ļoti sarežģīta. Ir daudz dažādu īpašuma formu, kas lobē savas intereses un cita ar citu konkurē, lai nopelnītu, nevis lai labāk ārstētu.

Šīs lobistu grupas – zāļu ražotāji un izplatītāji, diagnostikas iekārtu īpašnieki, maksas medicīna, slimnīcu biedrība un pašvaldības – ir ļoti spēcīgas. Tās apsēdināt pie viena galda un pateikt – būs citādi, būs ļoti grūti, 
jo saknes šim biznesa modelim ir dziļas.

Bet nav variantu, jo divu miljonu tautai ir jāsāk plānveidīgi izturēties pret savu veselību. Jāplāno, nevis tikai, kā pasargāsimies no slimībām, kā paildzināsim savu mūžu paši, bet arī to, cik efektīvi izmantosim to naudu, ko visu laiku prasām no budžeta.

– Sakāt – mūža paildzināšana… Bet daudzu profesiju pārstāvji sūdzas par “izdegšanas sindromu”. Pat režisori izrādēs nevarot dabūt tempu, jo aktieri ir nodzīti.

– Cilvēku motivē divas lietas – mīlestība un atzinība. Ne vara, nauda un sievietes, kā tas parasti tiek pasniegts. Jā, tās arī, bet vairāk motivē darba novērtējums. Izdegšanas sindroma pamatā ir darba nenovērtēšana. Cilvēks var ļoti daudz strādāt, mūsu spējas ir milzīgas, daudz lielākas, nekā ikdienā lietojam, taču svarīga ir pašapziņa un citu cilvēku atzinība. Ja novērtējuma ilgstoši pietrūkst, viss beidzas ar garīgo un fizisko spēku izsīkumu. Vai mūsu medicīna gatava palīdzēt? Vienkāršāk ir pateikt – viņam ir “izdegšanas sindroms”. Bet palīdzēt ir grūti, tas prasa laiku.

– Notiek arī labas lietas, ir iecere svētdienās slēgt lielveikalus. Beidzot pārdevēji būs atpūtušies, un arī mēs, pārējie, vismaz svētdienās nejoņosim apkārt.

– Pētījumi pierāda, ka kopā būšana svētdienās ģimenē – kopīgas brokastis, pusdienas, kāds kopīgs pasākums, ne obligāti sportisks – uzlabo veselību, cilvēki nav aptaukojušies, ir mierīgāki utt. Jo ģimene ir visspēcīgākais balsts. Neviens svešais tevi nekad nebalstīs tā kā tavi ģimenes locekļi.

Var jau teikt – indivīds pāri visam. Bet robeža starp indivīda brīvību un indivīda vientulību ir ļoti, ļoti trausla. Daudziem šķiet, ka zinātne ir visvaroša, internets – viszinošs, es pats pašpietiekams un man nevienu nevajag. To ātri var pārbaudīt, kad cilvēks nonāk situācijā, kad ir vientuļš no mirkļa, kad pamostas, līdz brīdim, kad jāiet gulēt. Un miegs būtu vienīgais glābiņš, tomēr bieži vien seko bezmiegs.

– Man ir tāda sajūta, ka padomju laikā cilvēki bija veselāki?

– Mēs bijām jaunāki un veselāki, tāpēc ir tāda sajūta.

Bet es abās sistēmās esmu strādājis kā ārsts, tāpēc varu vērtēt. Vai cilvēki bija veselāki? Noteikti ne, tagad esam veselāki. Vai medicīna bija labāka? Nē, tagad ir labāka, ir daudz lielākas iespējas, ārstējam slimības, ko kādreiz nepazinām, ārstējam ar metodēm, par kurām agrāk nebija ne jausmas. Runājot par principiem, kā ir uzbūvēta veselības aprūpe, tad Latvijā plānveida modelis, kāds eksistēja Padomju Savienībā, noteikti būtu optimālāks nekā šobrīd liberālisms un tirgus mehānismi, kur uz diviem miljoniem iedzīvotāju ārstniecības iestāžu konkurencei nav pat īsti vietas. Tātad tas pārvēršas par vienu vienīgu lobismu, kad visu izšķir labi kontakti ar tiem, kas dala naudu medicīnai. Tas ir tas, kas mums traucē. Tur ir tas paradokss – padomju laikā veselības aprūpes principi bija labāki, bet kliboja medicīnas zināšanas un varēšana. Tagad zināšanas un varēšana ir zirgā, bet klibo organizācija.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Par komentaariem. Interesanti, ka komentaaros var lasiit daudz riebekliibu, kas veltiiti personiigi zatleram k-gam. Vai nebuutu praatiigaak vienkaarshi apspriest teemas buutiibu un varbuut pat dot kaadu priekshlikumu? Saukaat par muljkji nemainiis neko vispaar. Priekshlikums, varbuut kaads sadzirdees…

 2. zatlers sāk novecot, parādās realitāti kropļojošas smadzeņu fantāzijas.

 3. Pētot ienākumus uz vienu iedzīvotāju, atkal meklēju Latviju pie vidēju ienākumu valstīm. Neatradu, Latviju atradu pie augsti attīstītajām valstīm! Tomēr tas mums ir jāapzinās. Tikai neslinkosim un darīsim!
  …………………..
  vai tiešām tā ir taisnība? vai tas ir tikai pētījums par atsevišķām cilvēku grupām Latvijā, kuras var dēvēt par pārtikušām.? KAUT KĀDS ĀRPRĀTS: Latvijas skolotāji, medmāsas, bērnu dārzu darbinieki, pensionāri, invalīdi, pārdevēji….ir AR AUGSTIEM IENĀKUMIEM AUGSTI ATTĪSTĪTĀ VALSTĪ? Nu gan dod….

 4. Zatleritis bus zali sapipejies. Tas ko vins saka ir absurdi un nereali.Muzu zirgagalva sasapnojies.Tauta slikst arvien lielaka nabadziba.Pec paris gadiem ES ari vairs naudu nedos.

  • Zatlers jau sen ir aizmirsis, kā dzīvo parastā strādājošā tauta (kas nav amatpersonas, politiķi un ierēdņi(.uc.), viņam liekas, ka nekādas nabadzības nav, ka visi dzīvo kā viņš. Varbūt tāpēc cilvēks izmanto tādas dārgas ekstras, ko apmaksā vienkāršā tauta.Zinātu patiesību, braukātu ar 10 reizes vienkāršāku un lētāku auto utt. Latvija ir sadalīta divās realitātēs, kur kungi nemaz nezina, kā dzīvo nabagi, cik daudz viņu ir, kur viņi rodas un kāpēc viņi rodas.

 5. LATVIJA IR LABKLĀJĪBAS VALSTS TIKAI MAZAI IEDZĪVOTĀJU DAĻAI-POLITIĶIEM, VALSTS APARĀTĀ STRĀDĀJOŠIEM, IERĒDŅIEM. PATS TEICĀT, KA NAV VIDUSSLĀŅA LATVIJĀ. SKOLOTĀJI UN MEDMĀSAS UN ARĪ DAĻA ĀRSTU IR NABAGI, NEVIS VIDUSSLĀNIS. VIDUSSLĀNIM NELIEK IZDZĪVOT AR 420 EIRO MĒNESĪ, JO TAS NAV IESPĒJAMS. TĀTAD LATVIJA NAV LABKLĀJĪBAS VALSTS, BET JA TĀDA INFORMĀCIJA NODOTA KĀDĀM ORGANIZĀCIJĀM, TAD TĀ IR VILTUS INFORMĀCIJA, NEKOREKTA INFORMĀCIJA. VAI JŪS SEVI SAUKTU PAR LABKLĀJĪGU, JA UZ ROKAS SAŅEMTU 400 EIRO MĒNESĪ? ĻOTI ŠAUBOS. BET TĀ SAŅEM VAIRĀK NEKĀ PUSE LATVIJAS STRĀDĀJOŠO CILVĒKU. NERUNĀSIM PAR PENSIONĀRIEM UN INVALĪDIEM…..VISI NAV BIJUŠIE PREZIDENTI, VALŽU LOCEKĻI, DEPUTĀTI, AMATPERSONAS…

 6. Tautas izaugsme ilgtermiņā!!!, tieši ilgtermiņā (ar visiem to veicinošajiem faktoriem) – tikai un vienīgi tas ir ētiski un tikumīgi.

 7. NEMŪŽAM!!!

 8. Trīs miljoni NEKAD NEBŪS!?? Vājprāts tādā domāšanā! Trīs tūkstoši gan pie tādas attieksmes kā tagad! Lai kaut ko tādu sasniegtu, RADIKĀLI jāmaina VISS LĪDZ SAKNEI!??

 9. Trīs miljoni latviešu LV var būt iespējami tikai ļaujot cittautiešiem kļūt par latviešiem….vēl varētu līdzēt laulības ar bēgļiem un bērnus uzskatīt par latviešiem….latvieši,kādus tos saprotam – ies tikai mazumā….

 10. un kad pārdevējs apmeklēs ārstus?-vai svēdienā? un bankas,frizieri,VID, utt……jebkuru iestādi

  un kas tev Zatler par daļu ka es svēdienās iepērkos?Vai tu man pavēlēsi bērnus ražot ?

 11. triis miljoni latvieshu??? Njemot veeraa pashreizeejo sociaalo garantiju un darba paketi iedziivotaajiem, kas sheit dziivo uz vietas, nabadziigo , vidusslaanja un bagaato cilveeku attieciibu, tad pat iisti nav saprotams uz kaa pamata tas vareetu notikt! Meerkjis, protams, ir apsveicams, bet vai taadu izdosies sasniegt ? Shobriid skatoties uz to, kas rinjkjiinotiek taa ir utopija, kuru nezin vai izdosies sasniegt.

 12. Nu sēžot pie televizora gan neaptaukosies. Ko citu Latvijā ziemā var iesākt ar ģimeni. Tā vismaz pa iepirkšanās centriem pastaigāja. Un nabaga pārdevējiem atkal brīvdiena būs svētdienā, kad nekas nestrādā, ne banka , ne kāda cita iestāde. Nez kad tas pārdevējs , lai apdara darīšanas, ja viņam brīvdiena sakrīt ar visām iestādēm. Pārdevējs jau nevar atprasīties no darba kā Zatlers , lai aizietu kādas darīšanas nokārtot.

 13. Viņš saka- mums jādara viss, tik nesaka kas vis. Muldoņa- ne vairs ārsts ne Saimā sēdētājs- muldoņa.

 14. Lai dievs piedod šim slimajam cilvēciņam Pēterim un citiem, kuriem nav iedalīts prāts un saprašana. Viņi nav lasījuši grāmatas, nezina, kas ir cilvēcība un attieksme, ka nedrīkst ar šādām aplamībām un naidu mētāties – viņi paši sev nodara pāri.
  Valdis Zatlers saprot labāk, kas notiek ar šiem zemiskajiem komentētājiem, cik viņi vāji un zemiski. Viņus izlabot nav iespējams, ja dzīve neizmācīs.

 15. Valdis Zatlers ir izcila Latvijas personība kā ārsts, kā inteliģents, kā prezidents. Manā skatījumā viņš ir Kārlis Ulmanis Nr.2, bet mūsu laikos viņu necieta. Zatlers kā inteliģents cilvēks ir nedaudz naivs, kas izpaudās arī atklāsmē par ārsta aploksnēm. Rafinētāk un pareizi viņam bija jāatbild, zinot, ka tāds jautājums uzpeldēs, ka man (viņam) nav konflikta ar likumu, tādēļ` šis jautājums tiek noņemts no dienas kārtības, man nav ko atbildēt.
  Valdi Zatleru kā ļoti godīgu, gudru un taisnu personību necieta šī vilku sabiedrība, kuri taisa vai taisīja kreisu naudu, Zatlerts bija liels traucēklis, arī ar savu lēmumu Nr.2, tāpat kā daudzus citus godīgos Latvijas cilvēkus varas partijas samīda zem kājām, izstumj, nomelno. Vislielākais bieds ir tas, ka sabiedrībā arī parādās “līdzskrējēji” šai alkatības sistēmas neiecietībai uz patiesumu.
  Lai viņam ir veselība un dzīvotprieks. Paldies viņam par medicīnisko darbu un par valsts amatpersonas darbu un cilvēcisko attieksmi.
  Dievs nav mazs bērns, ļaundariem, nelabvēļiem pienākas ciest par savu ļaunumu izpausmi, grib vai negrib, vēlas to upuri vai otrādi – piedod un nevēlas sliktu. Nelabvēļu Dievs ir viņu pašu sirdsapziņa, kura iedarbojas uz pašu vai tuvāko cilvēku. Mēs to neprotam vērtēt, apzināties.

  Vismaz neesmu saskāries ar secinājumiem un aicinājumiem masu medijos – nedari citam ļaunu, pats saņemsi sodu. Nesaprotu kādēļ tas tā, bet esmu daudzreiz novērojis, ka vai visi ļauna darītāji tā vai citādi saņem sodu. Kādēļ tas tā? Kā teicu – no sirdsapziņas negatīvā enerģija iedarbojas uz pašu vai tuvākajiem cilvēkiem. Diemžēl tā. Varētu nosaukt vairākas personas no vietas. Arī zinu, ka “cietušie” šajos gadījumos pārdzīvo, ka otram kaut kas nav kā vajag, jo nav vēlējušies tādu iznākumu.

  • viss ir taisnība. bet pārsteidz tikai viens: vai tiešām laikā, kad tik daudz līdzcilvēku dzīvo no rokas mutē, un daudziem pat nepietiek līdzekļu normālai izdzīvošanai, KĀDAM VAJAG TĀDAS TŪKSTOŠU UN DESMITTŪKSTOŠU EKSTRAS (dzīvesvieta, auto utt) PENSIONĒJOTIES??? Vai tad tiešām cilvēkam nav iespējams dzīvot nedaudz pieticīgāk, ne jau kā nabagam, ne jau kā vidusslānim, bet NEDAUDZ pieticīgāk. Uz mūsu sabiedrības POSTA FONA tas izskatās neadekvāti un neraisa it nekādas simpātijas.

 16. 2050 gadā zvaigžņu kuģi vagos kosmosa plašumus , un visas labākās planētas apdzīvos nākotnes latviešu triljoni ….

 17. Viņi dzīvo savā paralēlajā pasaulītē , tāpēc var paust šādus abstraktus solījumus

 18. Ja skolēnu skaits pēdējos 10 gados esot samazinājies par 23% ( tā rakstīts bij LA ) , nākošajos vēl mīnus 23% , un vēl mīnus 23% – tad valsts līdz 2050 nemaz nenodzīvos , viņa beigs eksitēt apmēram 2030 gadā .

 19. ZATLER ,LIDZ 2050.gadam visi nosprags bada nave:(

 20. Zatler,VEJONI.Kad algas bus Eiropas Valsts limeni,un pabalsti berniem atbilstosi Eiropas Valstim,ka ari Pensijas Eiropas limeni,tad tik vari sakt aizdomaties,par atgriezsanos LATVIJA.
  Bet pagaidam vari Dzivot ar CURKAM ievestajam no AFRIKAS.

 21. Tas zatlers sez mikstaja kresla un runa pats nezin ko! Labak butu mazak muldejis,jo tu zatler neko neesi izdarijis labu lv.laba,tik sedi un taukus audzini! Pretigi!

 22. Būs būs 3 miljoni un arī vairāk,tik tādi melni un dvieļos satinušies.

 23. un tie paši 100 000 visus baro……………….

 24. Man gan patīk zatlersitu sacerētās Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas līdz 2030.gadam (Latvija2030). Viss tik smalki izplānots, ti smuki sazīmēts – kaut vai uz jaunuzceļamo Nākotnes nama izstādi sūtāms! Par jēgu un reālo izpildi labāk neinteresēties…..
  p.s. Starp citu, spriežot pēc ANO izstrādātā Tautas attīstības indeksa (HDI) tabulas, sākām 1992.g. no 30. vietas. Tāpēc par nokļūšanu četrdesmitnieka beigās pēc šoka reformām, liberasti tikai pamatskolniekiem var smadzenes sapūderēt.

  • Kas tadi ir “liberasti” es gan nezinu. Kas ir klucis varu minēt. Laikam nāk no krievu “čurka”. Tad jau liberasti arī tur kautkur sakņojās. Četrdesmitā vai piecdesmitā vieta, tas ir pupu mizas. Bet būtība ir tāda, ka šajās trīs valstīs (ceru ka zini par ko iet ruuna) tauta mākslīgi tika izcirsta visas vēstures gaitā. Eiropā tādās platībās dzīvo pat līdz 25 miļjoni. Jā izdosies iegrožņot mūsu austrumu lielo brāli un mūsu pašu tā pielūdzējus, tad trīs miļjoni ir visai pieticīgs skaitlis. Un lai tik braukā pa visu pasauli.

 25. Augstāk minētais uzstādījums līdzinās psrs laiku aicinājumam septiņgadi piecos gados!
  Tautas attīstības veicināšanas pamatā ir:
  1. augošs iekšzemes kopprodukts,sevišķi nacionālais kopprodukts.
  2. intelektuālais potenciāls.
  3.ideoloģija.
  1.Ārzemju investoru devums kopproduktā ir vēlme ātri nopelnīt un ātri aizmukt .Ja šai kaitniecībai pieskaita :a) kaut vai centrāltirgus firmu veikto valsts apkrāpšanu lielos apjomos, un šo firmu preču tirgotāju veikto pircēju apkrāpšanu.
  b) taksometru firmu firmu veikto valsts apkrāpšanu un šo firmu šoferu pasažieru apkrāpšanu.
  c) PVN karuseļveida shēmās nodarītos zaudējumus valstij.
  d) knab un vid notiekošo u.t.t.
  2.Uz šo jautājumu atbildi deva ministru prezidents ,teikdams ka viņa dēls atgriezīsies Latvijā kad būs darbs viņa profesijā.
  3.Latvijā ideoloģijas pamatā ir individuālisms,cinisms egoisms un krāpšanās visos līmeņos.

 26. 1. Kad strādnieks saņems tik, cik trauku mazgataja īrijā.
  2. Kad tiks ievietsa alko tirdzniecība pēc skandināvijas metodes, neaizmirsti aizvakt arī spēļu zāles no pilsētu un to rajonu centriem.
  3. Kad būs prezidents, nevis ieliktenis, kurš dzīvo jūrmalas rezidencē, brauc ar jaunu lexus(98 000 par diviem gadiem) un saņems dzīvokli, pēc izveles uz tautas rēķina

 27. kur palika mans komentars-nepatika!

 28. PALIELINATI tiek nodokli ,maksajumi (ELEKTRIBA+VADI-atriebiba par taupibu) Medicina par maksu-tas kas par budzetu ir nirgasanas par tautu,driz aktivo ogli japerk bus uz receptem lai uzturetu tos reketierus dakterus kam vel patr maz..Ta turpiniet un jus muizkungi iznicinasiet savus dzimtcilvekus-paldies Dievam kad varam aizmukt no sis dzimtbusanas uiz cirtu valsti ,kur ta neienist savu tautu! Kada dzimstiba!? Tuksa muldesana!Nelieciet cilvekiem sos bandistiskos maksajumus un valsts saks attistities!Jo katra individa labklajiba ir valsts pamats…..stulbeni-palasiet gramatas!

 29. Praatu zaudeejis kungs, paskaties apkaart un padomaa ko gvelz. Tad jau ssi valsts buus veestur passreizeejie atiistiibas tempi zagssanaa un korupcijaa vissu isaka.

 30. Vai tad Zatlers vēl spējīgs ražot bērnus???Vecuma marazms!!!

 31. Pret Zatleru man nav ne mazākās cieņas. Viņš ar saviem politiskajiem darbiem pats sevi padarīja par izsmieklu (it īpaši tad, kad centās valdībā ievilkt SC).
  Bet te atgādināšu prezidenta Jāņa Čakstes rakstīto 1922.gada uzsaukumu “Diskrēts lūgums mūsu tautietēm” –
  “Tagad nu, mīļās tautietes, kad Latvija ir pierādījusi, ka viņa ir dzīvotspējīga, tagad, kur visas sirdis pukst priekš šīs mūsu Latvijas, kur visas rokas priekš viņas strādā, kur jūs pašas ne vien nenogurušas strādājat, bet pat ziedojat tai savas rotas, tagad es vēl jūs lūgtu: padariet mūs stiprus, dodiet mums bērnus.
  Apdomājiet, ja katrā mūsu ģimenē mudžētu sešas mazas galviņas, tad jau pēc viena auguma mēs skaitītu Latvijā nevis divus un pus miljona iedzīvotāju, bet septiņus un pus miljonus!”

 32. Viss jaunais – tas ir sen aizmirstais vecais! Kā pļāpāja auseklīšu laikos par sabiedrības problēmu (migrācija, demogrāfija, labklājība) mazināšanu – tā arī turpina pļāpāt. Tikai “ticīgo” skaits strauji 25 gados samazinājies….

 33. Lieliska ideja! Beidzot Zatlera kungs runā par nepieciešamo, akūto tēmu – demogrāfiju! Latvija paliek arvien tukšāka no iedzīvotājiem. Tukšums nepaliks – atnāks citi, bet tie nebūs latvieši. Akuta, steidzīgi ārstējama tēma – demogrāfija! Paldies, Zatlera kungs!

Draugiem Facebook Twitter Google+