Uncategorized

Sarunas par ES 2013.gada budžetu cietušas fiasko 16

Foto-LETA/AFP

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu un Eiropas Parlamenta (EP) sarunas par bloka nākamā gada budžetu piektdien, 9.novembrī, cietušas fiasko, apstiprināja EP Budžeta komitejas priekšsēdētājs Alēns Lamasūrs.

Lai budžets tiktu apstiprināts, vienošanās par to jāpanāk 27 ES dalībvalstīm un parlamentam. Taču, kā atklāja Lamasūrs, ministru “padome nevarēja turpināt sarunas, tādēļ sarunas tika apturētas”.

“Eiropas Komisijai tagad būs jānāk klajā ar jaunu ierosinājumu, lai sarunas varētu atsākties,” viņš piebilda.

Piektdienas sarunu mērķis bija vienoties par 2013.gada budžetu, taču tā vietā ieilga diskusijas par 2012.gada finansēm, taupības pasākumu skartajām dalībvalstīm atsakoties aizpildīt aptuveni deviņu miljardu eiro iztrūkumu līdzekļos, kas tiek izmantoti nabadzīgāko iedzīvotāju atbalstam.

Starp šiem līdzekļiem ir arī aptuveni 1,5 miljardi eiro, kas jāizmaksā, piemēram, Itālijai, Polijai un Spānijai, lai kompensācijas varētu saņemt plūdos cietušie un darbavietu skaita samazināšanas skartie. Tāpat arī nepieciešams finansējums “Erasmus” studentu apmaiņas programmai.

“Visi piekrīt, ka Itālijai pienākas 670 miljoni eiro, lai izmaksātu kompensācijas par plūdiem, taču nav vienprātības par to, kā atrast šos līdzekļus,” atklāja kāda vārdā neminēta amatpersona.

Sarunu izjukšana metīs nelāgu ēnu uz 22. un 23.novembrī paredzēto samitu, kura mērķis ir vienoties par 2014.-2020.gada bloka budžetu, kas raisījis vēl asākas diskusijas.

LETA jau ziņoja, ka Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar ierosinājumu par 6,8% palielināt 2013.gada budžetu līdz 138 miljardiem eiro, taču pret to kategoriski iebilst daudzas dalībvalstis, kurām pašām nākas samazināt savus tēriņus.

Francija, Somija un Vācija uzstāj, ka budžeta izdevumi būtu jāsamazina par pieciem miljardiem eiro, bet Lielbritānija uzskata, ka ietaupījumam būtu jābūt vēl lielākam.

LA.lv