×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
12. septembris, 2016
Drukāt

Sarunās Ziedoņa muzejā Janīna Kursīte reflektēs par latvietību 21. gadsimtā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ceturtdien, 15. septembrī plkst. 19 Ziedoņa muzeja birojā Rīgā, Aldaru ielā 5, sarunu ciklā “Visā visumā” būs iespēja tikties ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesori, latviešu literatūrzinātnieci, folkloristi, valodnieci, publicisti un rakstnieci Janīnu Kursīti, LA.lv pastāstīja muzeja pārstāve Kristīne Tjarve.

Kursīte stāstījumā “Latviskums 21. gadsimta Latvijā” risinās jautājumus, ko nozīmē būt latvietim un latviskam mūsdienās, kur slēpjas mūsu tautas spēks un kas veido mūsu identitāti.

Janīna Kursīte pasniedz lekcijas un sniedz priekšlasījumus ne tikai Latvijas Universitātē, bet daudzviet Latvijā, kā arī ārzemēs, jo īpaši pie diasporas latviešiem. Jau vairāk nekā desmit gadus profesore dodas ekspedīcijās gan pa Latviju, gan ārzemēm, meklējot baltu un tām radniecīgu tautu tradīcijas, to attīstību un situāciju mūsdienās.

Par ekspedīciju vērtību un ieguvumiem no tām profesore saka: “Man pašai ekspedīcijas sniegušas daudz ko no dzīves gudrības, apziņu, ka nekas nav stabils un pietiesāts uz visu mūžu – ne nabadzība, ne bagātība, ne amats. Viss ir mainīgs, un tev jāspēj šajā mainīgajā pasaulē priecāties, novērtēt labo un būt iecietīgam pret citiem, kas domā citādi. Jāapzinās, kas mēs esam, kas ir mūsu spēks.”

Šoreiz Janīna Kursīte aicināta runāt par latviskumu un latviešiem mūsdienās, kas no vienas puses šķiet nebeidzami risināms jautājums, bet no otras – vienmēr var atklāt jaunas nianses un citu skatījumu uz sevi un citiem līdzcilvēkiem. Laikā, kad Eiropas, tai skaitā Latvijas sabiedrība ir sašūpota un izsista no ierastās komforta zonas šobrīd aktuālās bēgļu kustības dēļ, jo sevišķi vērtīgi ir runāt par savas tautas identitātes jautājumiem.

Janīna Kursīte uzskata: “Gan nācijas, gan latviešu valodas un kultūras sekmīgu pastāvēšanu var nodrošināt tikai sabiedrības dzīvotgriba un vēlme izkopt savu valodu un kultūru. Saglabāt savu identitāti Eiropas kultūrtelpā nevar ne ar likumiem, pat visizcilākajiem, ne ar tēvišķīgām pamācībām. Tā jāapzinās kā vērtība, kas uzturama. Jābūt pamatnācijas pašcieņai un cieņai pret mazākumtautībām. Latvijas kopējā kultūrtelpa var pastāvēt tikai tad, ja ir interese vienam par otru, tradīciju dzīva pārmantošana.”

Ziedoņa muzeja jēgpilnu sarunu ciklā “Visā visumā”, tiekoties ar Janīnu Kursīti, klausīsimies gan par latviešiem raksturīgo, par tradīcijām, kas pārmantotas, par apstākļiem, kas ietekmē identitātes pastāvēšanu, par ķermeņa valodu, kurā iekodēta tautiskā piederība, par latviešiem Latvijā un citās zemēs, un par spēka avotiem latviskuma uzturēšanā. Aicinām klausītājus aktīvi piedalīties lekcijā ar jautājumiem un dalīšanos savā pieredzē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+