×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. maijs, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: Polijā demokrātija nozīmē attīstību, bet Latvijā – iesīkstēšanu (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Egils Līcītis

Miljons reižu runāts, ka attiecības starp valsts pārvaldi un tautu ir Latvijā tiktāl sarūsējušas, ka vairs neturas nekādās eņģēs un prasīties prasās ieeļļojamas. Jo spilgtāk un skaudrāk vajadzība pēc ziežmateriāliem jūtama, kad mēs kā bārabērni redzam, kā blakus kaimiņtautas brīvi vēlē prezidentu, apspriežas un veic nepieciešamos labiekārtojumus, uzlabojumus valsts pārvaldībā. Tā ka tas nostiprināts pārsvarā visās konstitūcijās, ka suverēnā vara pieder tautai.

Viņsvētdien miljoniem poļu aizrautīgi balsoja par Polijas pirmās personas amata kandidātiem, un vai tam politiķim, kurš uzdrošinātos apšaubīt šīs tiesības un muldēt, ka tauta izdarījusi dumjas, negudras izvēles. Pirmajā vēlēšanu kārtā bijuši pārsteigumi, līdzšinējo prezidentu Komorovski drusku apsteidzis konkurents, it kā populists pans Duda, un vēl balsu savākšanā ļoti labi gājis pilnīgi neatkarīgam reformatoram, jaunatnes simpātijai – kādam rokstāram. Pirms otrās kārtas runā, ka rezultāts bijis “nopietns signāls” (ko devis suverēnais varas nesējs – tauta), ka būšot “smagi jāstrādā” finiša taisnē, un Komorovskis nekavējoties licis papildu trumpjus galdā, rosinādams trīs referendumus. Divi temati noteikti aizskars un padarīs pagalam pūcīgus mūsu Saeimas parlamentāriešus – “par partiju finansēšanas sistēmas no valsts budžeta atcelšanu” un “par vēlēšanu sistēmas ieviešanu ar vienmandāta apgabaliem”, lasi, par pāreju uz mažoritāro sistēmu. Lai nu poļi atkal lemj, saka galavārdu.

Polijas prezidenta pilnvaras, protams, ir augstākas nekā Latvijas valsts galvam, it īpaši aizsardzības, ārlietu jomā, tomēr ekonomiku tāpat regulē un rīko valdība. Polija nav prezidentālas varas valsts. Taču tautas dotais mandāts poļu pirmajam vīram nešaubīgi ļauj rīkoties izlēmīgāk un pārliecinātāk.

Šeit vienkārši ir apnicis klausīties kunkstēšanu, kas briesmīgs notiks, kādas debesis pār Latviju sagāzīsies, ja piepildīs pilsoņu vēlēšanos iebalsot amatā pašiem savu prezidentu. To iespējams “gudri” nokārtot partiju šeftēs, koalīcijas meditācijā un pelēko kardinālu troikās. Vai jūs zināt, kas notiktu, ja Latvijā piepeši pārietu uz vienmandāta apgabalu Saeimas vēlēšanu sistēmu? Pašreizējā partiju demokrātija vienkārši sabruktu, jo apdauzītie politiskie “spēki”, lasi, sīkās grupeles, nejaudātu uzstādīt ne pusi partiju rumaku, kas 100 Latvijas apgabalos pelnītu tautas uzticību un sekmīgi šķērsotu finiša līniju ar vairākuma atbalstu. Viss vietējais izkurtējušais un iesīkstējušais “parlamentārais demokrātisms” atgādina miesās izplūdušas dāmas cīņu ar lieko svaru. Vienīgais novatorisms, uz ko tā būtu ar mieru – uzvilkt koriģējošās bikses, nevis sākt sportot, kustēties un mazināt badīgumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Kā saka latvieši: ja nav, tad nav!

 2. fumdamentālisti Atbildēt

  kas nu katoļu poļiem var būt par attīstību,vai tas ka miljoni pameta valsti

 3. ................. Atbildēt

  demokrātija iespējama tikai, ja ir tiesiska valsts

 4. Polijā nav “Vienotības” un NA!

 5. Polijas demokrātijā eiro ieviešana bez referenduma nav iedomājama!

 6. Mēs pat līdz Polijas ienākuma nodoklim pēc maksātspējas neesam vēl tikuši,bet PVN likme maizei un pienam mums ir pat vairāk nekā četras reizes augstāka!

 7. Līcītis cik centīgi, tik neveiksmīgi nopūlas izlikties par varen asprātīgu un trāpīgu… Bet patiesībā pašvaks skribents.

 8. Es gan bijis domājis, ka Līcītis ir bišķi smalkāks. Te tikai trūkst piemitināt par latviešu slikto dabu (mentalitāti), ka latvieši ir kaimiņēdāju tauta, neprot sastrādāties un tamlīdzīgu. Vai Egīls nevarētu atgādināt, kad poļiem pēdējo reizi ir bijis referendums par valsts valodu? Cik procentos Polijā ir skolu kas apmāca nevalsts valodā? Ak jā, sen jau laiks aizmirst par to, kā tavus senčus spīdzinājuši un sarokoties visiem draudzīgi atzīmējot lielā brāļa uzvaras par tevi. Vai tad nav skaidrs, ka mērķtiecīgi notiek centieni izraut latvijas pilsoņiem varu un atdot to (mīksti runājot) prokrieviskiem spēkiem. Tam nolūkam izmēģina visādas metodes, arī tāda tipa apskatniekus. Kas notiks ja pieņems lēmumu par tautas vēlētu prezidentu? priekš pašiem stulbākājiem un tikai vienu reizi pateikšu: tie visi, kas pašreiz nav latvijas pilsoņi mudīgi saņems to un neviens nespēs viņus apturēt jo būs dota komanda. Pēc tam balsos par prezidentu. Vai tad mums nepietiek Ulmaņa pieredzes, kaut vai šodienas Janukoviča piedzīvojumus.

 9. līdzšinējo prezidentu Komorovski drusku apsteidzis konkurents, it kā populists pans Duda
  ======
  Redzu, ka Līcīša kungs ir it kā piesardzīgs 🙂

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+