×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
12. janvāris, 2016
Drukāt

Lielajā salā sasalst iekrāsotā dīzeļdegviela, eksperti norāda – krāsviela nav vainīga (15)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

“SOS!!!! Jaunas nedienas ar krāsoto degvielu. Lopkopji ir spiesti likt traktorus pie sētas un dalīt barību ar rokām, jo iegādātā krāsotā dīzeļdegviela ir skaisti sasalusi, lai gan rakstīts, ka līdz –31 oC grādam būs viss kārtībā.” Šādu vēstījumu sociālajā vietnē “Facebook” svētdien rakstīja kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja, Zemnieku saeimas valdes locekle Edīte Strazdiņa.

Kā izdevās noskaidrot “LA”, problēma skārusi Mālpils novada saimniecību “Kangari” un tās saimnieci Daci Vilciņu. Sarunā ar “LA” viņa norāda, ka līdz šim nekādu problēmu nav bijis, taču sestdien, lejot dīzeļdegvielu traktorā “Belarus”, tas izdevies ar lielām grūtībām. “Lejot iekrāsoto dīzeļdegvielu traktora tvertnē, konstatējām, ka tā neiet cauri sietiņam, jo veidojas vižņi jeb tāda kā pļura,” viņa stāsta par piedzīvoto. Jau nedēļas vidū, kad valdīja lielais aukstums, arī bija novērotas līdzīgas problēmas. Tad saimniekam nācies degvielu liet ārā, lai atkal visu procesu sāktu no jauna. Sietiņu saimnieki lieto, lai tvertnē nenonāktu kāds gruzis vai citi netīrumi.

Degvielu saimnieki uzglabā 20 l plastmasas kannās, kas atrodas metāla konteinerā. Tā iepirkta pagājušā gada novembrī un decembrī. Lai arī kā sasalšanas punkts dīzeļdegvielai norādīta temperatūra –31 oC, tik zemas temperatūras Mālpils pusē sestdien nav bijis. Mīnus 25 vai pat nedaudz zemāka temperatūra gan bijusi iepriekšējā dienā, bet sestdien tā paaugstinājās. Pati saimniece gan neesot strikti skatījusies termometrā. Notikušā dēļ bija apgrūtināti darbi saimniecībā un aizkavējās barības piegāde 23 slaucamo govju ganāmpulkam, ko saimnieki veic ar šo traktoru. Dace Vilciņa degvielu iegādājusies no “Virši-A”, taču viņa nevaino degvielas piegādātāju, kā versiju minot to, ka, iespējams, vainīga degvielas iekrāsošanai izmantotā krāsviela vai arī tam ir kāds cits iemesls. Viņa pati saka, ka ievēro visus degvielas uzglabāšanas noteikumus. Vakar saimniece solīja sazināties ar “Virši-A”, lai noskaidrotu situāciju.

AS “Virši-A” degvielas nozares eksperts Arnis Andrianovs informē, ka krāsvielas pievienošana nekādā veidā neietekmē degvielas kvalitāti, tās aukstumizturību jeb sasalšanas temperatūru. Dīzeļdegvielas iekrāsošana notiek automatizēti – uzpildot degvielas vedēju, krāsviela tiek automātiski pievienota degvielai likumdošanā noteiktajās proporcijās. Eks­perts atzīst, ka šajā gadījumā degvielas kvalitāti varēja ietekmēt tādi faktori kā degvielas tvertnes tīrība, degvielas atlikums bākās, jo, veidojoties degvielas sajaukumam, arktiskā dīzeļdegviela zaudē savu iedarbību. Svarīgi ir arī degvielas filtru maiņas intervāli, kā arī pēdējā reize, kad degviela tikusi traktorā pildīta. Lai varētu sniegt precīzāku informāciju, būtu nepieciešams saņemt detalizētāku situācijas aprakstu, tāpēc “Virši-A” aicina klienti sazināties ar uzņēmumu 
personīgi.

Pagaidām nav ziņu, ka iekrāsotā dīzeļdegviela būtu sasalusi vēl kādam citam lauksaimniekam, kas to izmanto ražošanas vajadzībām. D. Vilciņa zina teikt, ka viņas apkārtnē lauksaimnieki vēl izmanto dīzeļdegvielas krājumus un iekrāsoto dīzeļdegvielu vēl neesot paguvuši iegādāties.

Neatkarīgie eksperti norāda, ka, iespējams, degvielas sasalšanā vainojami vairāki iemesli. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Automobiļu katedras docents Gundars Zalcmanis sarunā ar “LA” noraida versiju, ka pie vainas būtu krāsviela, jo tās daudzums degvielā ir pārāk niecīgs, lai tas varētu ietekmēt degvielas īpašības. Tiesa, ja apritē nonākusi tā sauktā vasaras dīzeļdegviela, tad zemā temperatūrā tā var saiet klīsterī, kad veidojas tāda kā putra. Šobrīd gan degvielas uzpildes stacijas tirgo 2. klases arktisko dīzeļdegvielu, kam saduļķošanās temperatūra ir –22 oC, bet filtra aizsērēšanas temperatūra –32 oC. Otrs iemesls – degvielas tvertnē var veidoties kondensāts, kas kā mitrums nonāk degvielā, un tā var sasalt. Tāpat pastāv iespēja, ka degvielas tvertnes var nebūt iztīrītas pietiekami tīras. Tikai laboratoriskās pārbaudes var noteikt iemeslu, kāpēc tā noticis.

Arī citās degvielas uzpildes stacijās nav saņemtas sūdzības par to, ka iekrāsotā dīzeļdegviela kādam klientam lielā aukstuma dēļ būtu sasalusi. Uzņēmumā “Lukoil” mums norādīja, ka vispirms jāsaprot, kādu dīzeļdegvielu zemnieki iegādājās – vasaras vai ziemas – un kādos apstākļos tā uzglabāta, jo tam ir liela nozīme.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. bet kam par to jāatbild?

 2. stulbums kaut kāds! mums ar sasala! nu kā tā var būt?????

 3. vnk iedeāli, kā tā var būt? un kas par to atbildēs?

 4. Melo Lukoil !-32 pie -27 sasala ķīselis kannā pirku 31.decembrī !Lukoil atbilde: pats vainīgs, ka pirki 31.decembrī vajadzēja pirkt tad ,kad atveda arktiku.Tas nozīmē ka tiešām tirgo surogātu dīzeli!Tai pašā laikā ar nekrāsoto degvielu mašīna iet !?

 5. Palasot diskusiju par šo tēmu draugiem.lv, rodas iespaids, ka īsti kaut kas gan nav kārtībā ar krāsoto degvielu. Neviens jau DUS pērkot degvielu, nedod līdzi uzziņu, ka tiešām tā ir ziemas degviela, nevis vasaras. Uz vietas pārbaudīt to arī nevar. Tirgotāji jau var teikt ko grib bet dzīvē pierādās pretējais.

 6. Pirku nestē dīzeli -24 grādos lēju traktorā un trektera sietiņā sakrājās “zampa”

 7. Kā nav sūdzību??? Man tieši tāda pati situācija ir ar Viršos pirkto krāsoto degvielu, kas tika iegādāta decembrī Balvos!! Degviela kannās pārvērtās par zaļu kiwi ķīseli un nekādu palieku Tur no vasaras degvielas nebija. Viršu eksperta teiktais, liek man apšaubīt viņa godīgumu un izpratni, jo novelt vainu uz zemniekiem, ka tur redz filtri netīri un kannas netīras ir visvieglākais.Varbūt viņiem tie filtri ir jāmaina un mucas jātīra???

  • latvietis parastais Atbildēt

   zemnieku degviela ko tirgo jau standartā ir viszemākās kvalitātes dīzelis, jo teoretiski paredzets taču traktorā liet, tur ir vis sākot no palielināta sēra satura un beidzot ar parafīnu lielos daudzumos. nav ko telot svēto un esmu lējis ari mašinā zemnieku dīzeli, un zinat, neiet tas autiņš uzreiz vairs tik labi kā ar parasto degvielu, tur pat ziema nav jāsagaida(es gan statoilā pērku, bet gan jau ka visur lidzigi, jo zemas kvalitātes degviela ari tirgotājam maksā mazāk, un cena jau atšķiras tik par akcizes tiesu, pārejā starpiba ir tirgotāja peļņa)
   un šoziem pieļauju ka lidz pedejam brīdim tirgoja vasaras degvielu, jo ziema nekāda nebija un peļņa lielāka kaut vai tāpec ka krājumi jāpārdod lai nestāv pusgadu vasaru gaidot. tad sals atnāca strauji un uzreiz pamatīgs, tāpec ari šogad tik daudz šmuces sanācis

 8. -30 grādos 😀 , braucu ar vasaras degvielu , kas iegādāta “VIRŠI-A” un nav nekādu PROBLĒMU !

 9. Diez vai pie vainas tas, ka bija krāsotā – decembrī degvielas uzpildes stacijas, acīs veroties, melo, ka ir jau ziemas degviela, bet nav!!! Uzlīmītes, ka tā ir ziemas degviela, piespraustas visu gadu naivākiem pircējiem… Un tā katru gadu… Vienmēr domā, braucot – pa ceļam apstāsies dīzelītis vai ne…

 10. zīmējusies degviela Atbildēt

  Nav kontrole tirgotāji visus mēslus var pārdot. labāka degviela ir LIETUVĀ

 11. sasala lielākā daļa tā sauktā arktiskā dīzeļa kam 30 grādu sals butu jātur. servisi bija pilni ar tādiem autiņiem, cik vel pagalmos nepalika siltu laiku gaididami:) tāda mums tā realitāte. papīrs jau pacieš visu un tirgotājs tirgo kas ienāk prātā man stāv 2 tonnas tāda arktiskā dīzeļa ar visu sertifikātu, ko pec liguma es apstridet drikstu tik 5 dienu laikā no piegādes brīža, tad jau sala nebija, toties tagad plasmasas tvertnē uz aci redzams ka degviela nav lietojama, nogulsnes līdz pus tvertnei jālej klāt bendzīns lai tehnikavispār kustētu

 12. Gan jau tā degv. “uzlabota” līdz ieliešanai
  patērētāja kannā…

Draugiem Facebook Twitter Google+