Latvijā
Politika

“Saskaņa” grib saglabāt kontroli pār savām ietekmes sfērām2


Par otru vicemēru varētu kļūt “Saskaņas” frakcijas vadītāja vietnieks Vadims Baraņņiks (no kreisās), kurš iepriekš vadījis Satiksmes un transporta lietu komiteju. Attēlā – kopā ar nu jau atstādināto “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētāju Leonu Bemhenu, kuru pagājušā gada decembrī aizturēja KNAB.
Par otru vicemēru varētu kļūt “Saskaņas” frakcijas vadītāja vietnieks Vadims Baraņņiks (no kreisās), kurš iepriekš vadījis Satiksmes un transporta lietu komiteju. Attēlā – kopā ar nu jau atstādināto “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētāju Leonu Bemhenu, kuru pagājušā gada decembrī aizturēja KNAB.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Rīgas domes šonedēļ iecerēto vicemēru skaita palielināšanu var skaidrot ar situāciju, kādā ir nonācis Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (“Saskaņa”), kuru vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par”) drīzumā varētu atstādināt no amata, ja mēra darbībā ministrija konstatēs likumpārkāpumus. Lai gan tiesiski N. Ušakovs pēc varbūtējās atstādināšanas varētu kļūt par vicemēru, viņam tādu plānu neesot, liecina domes atbildīgo personu sacītais. Tāpat šādā situācijā, visticamāk, netiks vēlēts jauns priekšsēdētājs, bet mēra pienākumus uzticēs pildīt vienam no priekšsēža vietniekiem.

Par otru vicemēru varētu kļūt “Saskaņas” frakcijas vadītāja vietnieks Vadims Baraņņiks.

Līdz janvāra vidum viņš vadīja Satiksmes un transporta lietu komiteju, bet tad tika nomainīts, ko pats skaidroja ar pievēršanos darbam frakcijas vadībā. Izmaiņas domes nolikumā N. Ušakovs aģentūrai LETA pamatoja ar ieceri uzlabot pašvaldības darba organizāciju “līdz un arī pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām”.

Pēc skandāla pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”, par kura veiktajiem iepirkumiem KNAB ierosināja krimināllietu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sāka vērtēt arī domes priekšsēdētāja darbības likumību. Pretēji iepriekš teiktajam N. Ušakovs negaidīti paziņoja, ka tomēr startēs Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tajās no “Saskaņas” saraksta ir pieteikts arī bijušais Rīgas vicemērs Andris Ameriks (“GKR”), kura vietā par domes priekšsēža vietnieku ievēlēja Oļegu Burovu (“GKR”).

Rīgas domes opozīcijā esošās “Vienotības” frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis “Latvijas Avīzei” norādīja, ka šādas darbības acīmredzot iecerētas, lai “Saskaņa” nezaudētu kontroli pār savām ietekmes sfērām.

Izskanējušos minējumus, ka N. Ušakovs varētu apsteigt J. Pūci un atkāpties pats, V. Ķirsis vērtē neticīgi.

“Ņemot vērā, ka Ušakovs jau ir “iekurbulējis” savus vēlētājus ar vēstījumu, ka valdošās partijas grib ar viņu izrēķināties, tas neizskatās ticami,” vērtē V. Ķirsis.

J. Pūce pagājušajā nedēļā informēja, ka, veicot juridisko pārbaudi, VARAM iepazinusies ar plašu dokumentu klāstu saistībā ar Rīgas mēra N. Ušakova rīcību laikā pēc 2017. gada 3. jūnija pašvaldību vēlēšanām, un fiksējusi iespējamos pārkāpumus. Tie galvenokārt saistīti ar N. Ušakova kā “RS” kapitāla daļu pārstāvja darbību jeb, precīzāk, bezdarbību, kā rezultātā pašvaldības uzņēmums ir nonācis sliktā finansiālajā situācijā.

Taču pirms lēmuma pieņemšanas par Rīgas domes vadītāja darba novērtējumu ministram ir jāprasa pašvaldības vadītājam rakstveida paskaidrojumi par konstatētajiem iespējamajiem pārkāpumiem. Tikai pēc tam ministrs ir tiesīgs lemt par tālāko rīcību. Pašvaldības pārraugošais ministrs vairākās intervijās ir uzsvēris, ka VARAM atzinumu sagatavoja ierēdņi, bet viņš kā politiķis šajā procesā neesot iesaistījies.

 

Mājiens ar azartspēļu liegumu

Zīmīgi, ka laikā, kad VARAM gatavojās nākt klajā ar saviem secinājumiem, Rīgas mērs N. Ušakovs uzdeva domes Juridiskajai pārvaldei sagatavot Rīgas domes lēmuma projektu, kas paredzētu atcelt azartspēļu zāļu atvēršanai izsniegtās atļaujas visā Rīgas teritorijā, izņemot četru un piecu zvaigžņu viesnīcas. Atgādinot, ka pirms pāris gadiem jau tika sperts pirmais solis, pieņemot lēmumu par spēļu zāļu slēgšanu vēsturiskajā centrā, N. Ušakovs paziņoja, ka šis darbs esot jāpabeidz, jo lielākā problēma ar azartspēļu zālēm esot tieši apkaimēs.

Sociālo tīklu lietotāji savos komentāros pieļāva, ka tas ir mājiens J. Pūcem un “Latvijas attīstībai” (“LA”) valdes loceklim Edgaram Jaunupam, jo ar šī politiskā spēka līderiem ir saistīts viens no ietekmīgajiem azartspēļu biznesa pārstāvjiem Jānis Zuzāns.

Iepriekš TV3 raidījums “Nekā personīga” bija informējis, ka J. Zuzāna uzņēmumi SIA “Alfor” un “Admirāļu klubs”‘ 2016. gadā ir ziedojuši J. Pūces sievas Zaigas Pūces vadītajai biedrībai “Ascendum”.

Savukārt J. Zuzāna vadītajā fondā “Mākslai vajag telpu” valdes locekle ir E. Jaunupa dzīvesbiedre Katrīne Jaunupa. Svētdien raidījums “Nekā personīga” atklāja, ka nesen “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs esot ticies ar E. Jaunupu.

J. Urbanovičs “Latvijas Avīzei” skaidroja, ka ar E. Jaunupu un vēl daudziem cilvēkiem tiekoties bieži, taču “kā pieklājīgs cilvēks” nevēloties atklāt, par ko runājuši. Tāpat viņš neatbildot uz jautājumiem, kas attiecas uz Rīgas domes darbību. Savukārt E. Jaunups pastāstīja, ka ar J. Urbanoviču ir ticies pirms kādām trim nedēļām.

“Cilvēki, kas ir iesaistīti politikas procesā, protams, satiekoties apmainās ar domām par politiku,” “Latvijas Avīzei” sacīja E. Jaunups, kuram esot zināms, ka viņa partijas biedrus arī Saeimā esot uzrunājuši “Saskaņas” cilvēki, paužot bažas, ka J. Pūce varētu atstādināt Rīgas mēru.

Saistītie raksti
Taču šādos gadījumos varot atbildēt tikai to, ka šis ir juridisks, nevis politisks jautājums, teica E. Jaunups.

Uz vaicāto, vai domes ieceri aizliegt azartspēles visā Rīgā E. Jaunups neuztver kā mājienu politiķa pārstāvētajai apvienībai, viņš atbildēja: “Tagad visiem ir redzams, ka Rīga ir pārvaldīta slikti un viņš [Ušakovs] ir bijis slikts saimnieks.” Tāpēc, ejot uz EP vēlēšanām, viņam neesot nekā cita, ko pateikt, kā tikai to, ka viņu atlaiž tāpēc, ka “esmu krievs un tāpēc, ka es cīnos ar azartspēlēm”. Tas arī esot veids, kā novērst uzmanību no tā, kas notiek Rīgā. E. Jaunupam esot iespaids, ka N. Ušakovs izmantojot “Putina stratēģiju”.

LA.lv