×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
23. marts, 2018
Drukāt

“Saskaņa” lūdz Vējoni neizsludināt likumu par mācībām latviski (15)

Foto-LETAFoto-LETA

Jānis Urbanovičs

Partijas “Saskaņa” Saeimas frakcijas deputāti ir vērsušies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu neizsludināt parlamentā pieņemtos grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā par pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusskolas posmā.

Deputāti uzskata, ka pieņemtie likumu grozījumi nesasniedz mērķi, kāds sākotnēji tika deklarēts.

“Turklāt likums jaunā redakcijā ir pretrunā ne tikai ar Latvijas Satversmi, bet arī ar citiem, Latvijai saistošiem starptautiskiem dokumentiem, piemēram, Eiropas Padomes Vispārējo konvenciju par nacionālo minoritāšu aizsardzību, kuru Saeima pieņēma un ratificēja 2005.gadā,” par “Saskaņas” pozīciju aģentūru LETA informēja frakcijas pārstāve Katrīna Iļjinska.

Politiskā spēja pārstāvji skaidro, ka konvencija cita starpā paredz, ka personas, kuras pieder pie nacionālajām minoritātēm, ir tiesīgas izveidot un vadīt privātas izglītības un apmācības iestādes. Tāpat, saskaņā ar konvenciju, jebkura persona, kas pieder pie nacionālās minoritātes, ir tiesīga apgūt savas minoritātes valodu, bet valsts, ja ir pietiekams pieprasījums savu iespēju robežās nodrošina, ka nacionālajām minoritātēm ir pienācīgas iespējas apgūt minoritātes valodu vai iegūt izglītību šajā valodā tajā teritorijā, kuru vēsturiski vai lielā skaitā apdzīvoto nacionālo minoritāšu personas, norāda partijā.

“Konvencijā minētais pilnībā atbilst Latvijai, tāpēc pieņemtais likums ir pretrunā ar to, jo paredz dažu gadu laikā pilnībā aizliegt mazākumtautību skolas, konkrēti krievu valodā, lai gan krievvalodīgie iedzīvotāji vēsturiski lielā daudzumā apdzīvo Latvijas teritoriju. Turklāt tā ir diskriminācija pēc tautības,” pauž “Saskaņas” pārstāvji.

Mazākumtautību tiesību atzīšana un aizsardzība ir paredzēta Satversmē – šāds pienākums izriet no Satversmes ievada un tā kontekstā interpretējamā Satversmes attiecīgā panta, norāda partija.

Opozīcijas pārstāji vērš uzmanību, ka Eiropas Padomes Konsultatīvā komiteja savā 2008.gada ziņojumā par konvencijas izpildi Latvijā esot norādījusi, ka obligātas latviešu valodas lietošanas ieviešana privātajās izglītības iestādēs ir nepieļaujama, tādēļ, ka tā ir iejaukšanās privātajā sfērā.

Arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Hāgas rekomendācijās par mazākumtautību tiesībām uz izglītību noteikts, ka izglītība ir ārkārtīgi svarīgs elements personu, kas pieder mazākumtautībai, identitātes saglabāšanā un attīstīšanā, pauda “Saskaņa”.

“Frakcija uzskata, ka pieņemtajiem likuma grozījumiem nav nekāda sakara ar izglītības satura reformu, jo pat izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (V) publiski izteicies, ka pret citām mazākumtautībām viņam nav iebildumu, jo tās pārstāv Eiropas Savienības valstu mazākumtautības un tās, ar kurām Latvijai ir noslēgts īpašs līgums. Šadurskis tieši pateica, ka ar Krieviju šāda līguma nav un nebūs, kamēr Krievija neatgriezīs Krimas pussalu Ukrainai. Līdz ar to ir skaidri redzams, ka grozījumi izglītības likumos nav nekādā veidā saistīti ar izglītības kvalitāti vai likumā deklarētajiem mērķiem, bet gan ir prasts, politisks gājiens,” apgalvo opozīcijas deputāti.

Saeima 22.martā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma, 2018./2019.mācību gadā tiks sākta jauno izglītības vadlīniju ieviešana, kas paredz būtiski palielināt latviešu valodas lomu mācīšanās procesā, nodrošinot mazākumtautību bērnu sekmīgu integrāciju sākumskolā.

Pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā plānots sākt 2019./2020.mācību gadā – tad ir paredzēts sākt pāreju no esošajiem pieciem mazākumtautību izglītības modeļiem uz jauniem trim mazākumtautību izglītības modeļiem pamatizglītībā. Šajā pašā gadā tiks sākta secīga pāreja uz jaunu bilingvālās izglītības modeli 7.-9.klasēs, paredzot, ka ne mazāk kā 80% no mācību satura tiek mācīti valsts valodā, ieskaitot svešvalodas. Tāpat 2019./2020.mācību gadā valsts pārbaudījumi 9.klasēm notiks tikai latviešu valodā.

No 2020./2021.mācību gada vispārējās izglītības iestādēs 10. un 11.klasē visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Gadu vēlāk – no 2021./2022. mācību gada visā vidusskolas posmā visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks mācīti latviešu valodā, tāpat saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Cien.Pamela, tas viss ,un vel daudz vairak,ir zinams.Un tadel ir japieprasa no pasreizejas “zalo”valdibas izpildit LR Kriminallikumus un Starptautiskos likumus par Valsts nodevibu,un okupacijas seku likvidesanu ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem.Lai nebutu sarezgiti nodot tiesai noziedziniekus par Valsts nodevibu ir jaizvelas vienkarsakais variants.Pec ES likumiem par Valsts nodevibu skaitas ari komerciala darbiba ja ta apdraud Valsts ieksejo vai arejo drosibu.Ilgadejs cietumsods ar mantas konfiskaciju.

 2. 30 -it gadi paies itkā bez okupācijas,BET ja paskatās KAS notiek gan Latvijā un īpaši Saeimā,nu mati ceļas stāvus.OKUPĀCIJA NAV !! BEIGUSIES!!Kur Rīgā un pārejā Latvijā atkal pasūta muziku?Pēc t.s. Atmodas fiksi latvieši profukaļi latvisku Latviju un arī ekonomiku.Šķēles un Co izlaupīja PSRS rūpnicas ,par santīmiem “nopirka”,bet piepucēja un par miljoniem pārdeva krieviem.Kuram TAGAD pieder visas ražojošās rūpnicas?Latvietim atkal atsviesti tikai Dziesmusvētki.Krievam rīkle skaļa,nekaunības bez jēgas,melu kalni utt.tapēc bauro kā zvēru bars nokāpis no kokiem.Latvietis klusu cieš,piezvana “Brīvam mikrafonam”un laiž trimdā pelnīt kredītam,bet LBritānijā gan nebauro lai dod latviešu val. un pilsonību.
  Krievs NEKAD ! nebūs civilizēts!!Viņš 50-it gadus bija pieradis durvis visur vērt ar kāju,Ir nožēlojami,ka paaudzes kas dzīvoja PSRSā -latvieši nav atguvuši pašcieņu un koloborējas ar okupantiem un to pieļauj.Pretīgi lasīt latviskā avīzē komentus par apv.”PAR”.Esam sakropļota nācija.Te nu jāpamācās no Putina kā šis bada tautu ar raķetēm baro,bet šie bēg uz Latviju pēc barankām.Šodien Kf TV viņu nosauca jau par VADONI un salīdzināja ar Čerčilu,DeGolu,Rūzveltu.Un kā Vājonis latviešu tautu iedvesmo?Teica,ka par ātru pāriesim uz valsts val.–PĒC 30 !!g.Ko šis darīs ar Zsvētkiem?
  Vai ne L.A,?

 3. Saskaņa/Viebota Krievija ir Latvijai nelojāls grupējums. Krievijā visās (arī koloniju) skolās jāmācās krievu valodā, bet Latvijā valsts valoda neattiecas uz okupantiem un to bērniem? Ja Vējonis šiem pakļausies, tad viņš parādīs savās īstās krāsas.

 4. … Kauns, kad pasreizeja valdiba nespej aizliegt sadas partijas, kas strada pret valsts Satversmi, likumiem un valdibas lemumiem … !!!!

 5. Saskaņa nav ieinteresēta, lai Latvijas sabiedrība būtu vienotā, bet gan viņai labā, lai tā ir šķelta. Tāpēc viņi atbalsta, ka skolās ar krievu valodu paliktu. Gribu atgādināt, ka savu sakņu saglabāšanā nav tik svarīgi, kādā valodā tu mācies skolā, bet gan velme godināt savu valodu un tradīcijas. Tam par piemēru ir Trimdas latvieši, kuri savu identitāti saglabāja rīkojot dziesmu un deju svētkus un iepazīstinot citas tautas ar mūsu tautas bagātībām, neskatoties, ka tie runāja tajās valodās, kur viņi dzīvoja. Bet šeit ir vērojams politiķu velme par visu saglabāt savu vēlētāju un parādīt pasaulei, ka šeit apspiež mazākuma tautības, liekot mācīties latviešu valodā. bet tas ir apsurdi, kā pēc 28 gadiem, kamēr mēs esam neatkarīgi vēl pastāv skolas, kuras dotē valsts un kurās nevēlās lietot latviešu valodu.
  Saskaņai un Ždanokai būtu jāiepazīstās ar Latvijas republikas Satversmes 4. pantu, kurā ir teikts “”Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.”” un pārējās ir svešvalodas’un jā vēlās mācīties dzimtajā valodā, tad lai dibina privātskolās un tur mācās, kādā valodā grib. Visām pašvaldību skolām Latvijā ir jābūt LATVIEŠU VALODĀ.

 6. Tie , kas aizstāv krievu valodu skolās, nav acīm redzot lasījuši LATVIJAS REPUBLIKAS SATVERSMĒ ir teikts Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda. Jauka dāvana ir LATVIJAS SIMTGADĒ, ka vēl pastāv diskusijas par to, ka jāmācās ir Latvijas skolās krievu valodā, vai tas nav absurdi. Gribu vērst uzmanību, ka Krievijas pilsētā uz plakāta, kas ir pie mājas sienas ir rakstīts Kārļa Marksa atziņa “Nezināt tās zemes valodu, kur cilvēks dzīvo, var tikai viesis, idiots vai okupants, kas cenšas uzspiest savu valodu.”
  Kāpēc Latviešu vēlētājs neizdara secinājumus, ka Partija Saskaņa nav ieinteresēta, lai Latvijā sabiedrība būtu vienotā.Saglabāt skolās krievu valodu, ka valodu, kurā bērni mācās priekšmetus, kas nav saistīti ar to kultūras raksturīgām iezīmēm, kā piemēram, tautas dejas un dziesmas, kā tās ir jāsaudzē. Nevis skolās bērniem jāstāsta, ka vienīgais, kā saglabāt savas tautas identitāti tikai ar to, ka skolās māca dzimtajā valoda. Ja saglabāsies tāda attieksme, mēs nevaram runāt par sabiedrības integrāciju. Man nav pieņems fakts, ka daži latvieši’( kangari) atbalsta šo absurdo ideju, ka saglabāt krievu tautas identitāti var tikai tad, kad bērnus māca svešvalodā.
  Cienīsim, to zemi, kurā dzīvojam.

  • Latvijā krievu kultūras nav! Atbildēt

   Pa lielam krievi tautas dejas nedejo un dziesmas nedzied. Pa lielam vienīgā redzamā viņu kultūras izpausme ir “uzvara” pār savu sabiedroto vācieti ar kuru kopā 1939.gadā kopīgi uzsāka 2.Pasaules karu.

 7. Tie , kas aizstāv krievu valodu skolās, nav acīm redzot lasījuši LATVIJAS REPUBLIKAS SATVERSMĒ ir teikts Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.
  Jauka dāvana ir LATVIJAS SIMTGADĒ, ka vēl pastāv diskusijas par to, ka jāmācās ir Latvijas skolās krievu valodā, vai tas nav absurdi.
  Gribu vērst uzmanību, ka Krievijas pilsētā uz plakāta, kas ir pie mājas sienas ir rakstīts Kārļa Marksa atziņa “Nezināt tās zemes valodu, kur cilvēks dzīvo, var tikai viesis, idiots vai okupants, kas cenšas uzspiest savu valodu.”
  Kāpēc Latviešu vēlētājs neizdara secinājumus, ka Partija Saskaņa nav ieinteresēta, lai Latvijā sabiedrība būtu vienotā.
  Saglabāt skolās krievu valodu, ka valodu, kurā bērni mācās priekšmetus, kas nav saistīti ar to kultūras raksturīgām iezīmēm, kā piemēram, tautas dejas un dziesmas, kā tās ir jāsaudzē.
  Nevis skolās bērniem jāstāsta, ka vienīgais, kā saglabāt savas tautas identitāti tikai ar to, ka skolās māca dzimtajā valoda.
  Ja saglabāsies tāda attieksme, mēs nevaram runāt par sabiedrības integrāciju. Man nav pieņems fakts, ka daži latvieši’( kangari) atbalsta šo absurdo ideju, ka saglabāt krievu tautas identitāti var tikai tad, kad bērnus māca svešvalodā.
  Cienīsim, to zemi, kurā dzīvojam.

 8. 1. Krievruņu okupanti un kolonisti Latvijā nav nacionālā minoritāte!
  2. Kāpēc Krievijā nav skolu ar ukraiņu mācību valodu?

 9. Jā, jā , lūdziet šo likumu Vējonim neizsludināt un vēl arī aizrakstiet petīciju uz Lielbritāniju Mejai, lai tur dzīvojošiem krieviem arī atļauj mācīties skolās krievu valodā!

 10. Laikam tie pukinfiliāles darboņi grib lūgt Vējonim lētakas vai bezmaksas biļetes uz Muhosransku!

 11. Satversmē ir rakstīts, ka Latvijā ir viena valsts valoda, par to arī nobalsoja tauta referendumā, ja kādam vajag perfektu izglītību krievu valodā, blakus valsts var to nodrošināt 100% saviem pilsoņiem. Cik saprotu Saskaņa rūpējas par Krievijas pilsoņu tiesībām Latvijā, nevis Latvijas pilsoņiem, jo tie jau ir nolikuši eksāmenu valsts valodā un tiem nav problēmu kādā valodā mācīties. Uz pensijas vecuma cilvēkiem arī tas neattiecas, jo viņiem obligātā izglītība jau ir.

 12. Viena valoda = viena valsts.
  Saskaņai patīk nesaskaņas … būtu labāk skaidrojuši savam eletorātam

 13. Krievi guberņā nu gan nav mazākumā. Sanāk ka Urbanovičš ar saskaņas centru cīnās par guberņas aborigēnu tiesībām? Taisni taču likums ir pieņemts aborigēniem par labu un guberņā valdīs aborigēnu valoda, tā kā , lai nomierinās saskaņas centrs. Tāpat Maskava vairs šiem nedos kāpostus grauzt, lai nemaz nedomā un neštuko.

Draugiem Facebook Twitter Google+