×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
28. marts, 2018
Drukāt

“Saskaņa” plāno Satversmes tiesā apstrīdēt regulējumu par pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā (7)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Igors Pimenovs

Opozīcijas frakcija “Saskaņa” varētu vērsties Satversmes tiesā (ST), ja Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinās likumu grozījumus par pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā, aģentūrai LETA sacīja deputāts Igors Pimenovs (S).

Politiķis skaidroja, ka par šo jautājumu tiks lemts pēc tam, kad likumi tiks vai netiks izsludināti. Ja prezidents likumu grozījumus izsludinās, tad Pimenovs būtu izbrīnīts, ja “Saskaņa” nevērstos ST, apstrīdot šo regulējumu.

Kā ziņots, Vējonis izsludinās grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā, šodien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinskis (ZZS) paziņoja Valsts prezidents.

Viņš skaidroja, ka mācības vidusskolā latviešu valodā nodrošinās vienlīdzīgas iespējas visiem jauniešiem iegūt kvalitatīvu izglītību, kas ir arī valsts pamatmērķis – kvalitatīva izglītība jauniešiem un viņu konkurētspēja darba tirgū.

22.martā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma, 2018./2019.mācību gadā tiks sākta jauno izglītības vadlīniju ieviešana, kas paredz būtiski palielināt latviešu valodas lomu mācīšanās procesā, nodrošinot mazākumtautību bērnu sekmīgu integrāciju sākumskolā.

Pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā plānots sākt 2019./2020.mācību gadā – tad ir paredzēts sākt pāreju no esošajiem pieciem mazākumtautību izglītības modeļiem uz jauniem trim mazākumtautību izglītības modeļiem pamatizglītībā. Šajā pašā gadā tiks sākta secīga pāreja uz jaunu bilingvālās izglītības modeli 7.-9.klasēs, paredzot, ka ne mazāk kā 80% no mācību satura tiek mācīti valsts valodā, ieskaitot svešvalodas. Tāpat 2019./2020.mācību gadā valsts pārbaudījumi 9.klasēm notiks tikai latviešu valodā.

No 2020./2021.mācību gada vispārējās izglītības iestādēs 10. un 11.klasē visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Gadu vēlāk – no 2021./2022. mācību gada visā vidusskolas posmā visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks mācīti latviešu valodā, tāpat saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Runa ir taču par bērniem!!! Par pamatskolu! Pirmajā klasītē jau vajadzēs saprast tik daudz cik latviešu bērniem! Tas ir pārlieku liels slogs! Un mēs neesam bomži vai plikadīdas, katru dienu strādājam jums blakus un maksājam tādus pašus nodokļus! Par ko jūs, latvieši, tik ciniski rīkojaties ar mūsu bērniem??? Mēs perfekti zinam latviešu valodu, arī bērniem iemācīsim, bet savā tempā! Nedari otram to, ko negribi lai nodara tev.

 2. Par ko tas deputāts pimenoffs tur čiepst?

 3. Gribū pajautāt, kur mēs dzīvojam Latvijā vai esam atgriezušies vēsturē, kad bijam Krievijas guberņa. Saskaņa un Ždanoka grib, lai Latvijā pastāv cilvēki ar kuriem ir viegli manipuēt, jo viņiem tiek iegalvots tas cik nepareizi ir , kad nabadziņiem liek mācīties latviešu valodā. Bet gribās, lai izlasa Latvijas Republikas Satversmi, kur vienīgā valsts valoda ir Latviešu. Mēs taču pateicām nē divvalodībai, kad bija referendums par kievu valodu, ka otro valodu, tas ir jāatiecina uz skolām, lai nav tā kā pašvaldības pārkāpj Latvijas Satversmi. Pašvaldību vadītājiem jāsaprot, ka vienīgā oficiāla valodā ir latviešu. Krievu valodu kā otro valsts valodu Pretī bija 821 722 74.80%, šo cilvēku viedoklis netikā ņemts vērā, jo mēs saglabājām pašvaldību skolās krievu valodu, kaut gan bija jau tad jāpāriet uz mācībām Latviešu valodā. Pēc būtības tādai diskusijai par valodu skolā nemaz nevajadzēja būt. tie, latvieši, kas balso, par Saskaņu vai par Ždanoku, norādā uz to, ka tie ir Latviešu tautas kangari. kāpēc citas valstīs ASV ir gatavi runāt angļu valodā, bet latviju var necienīt.

 4. Juriste vēlētāja Atbildēt

  pēc būtības tie latvieši, kas balso par Saskaņu ir pret Latviju. Jo Saskaņa nevieno sabiedrību un neveido diskusijas par krievu skolām, jo viņi ir ieinteresēti sabiedrību šķelt nevis vienot.
  ja paskatās liela daļa Saskāņas deputātu vienkārši melo skatīdamies vēlētājiem acīs. Kauns ka ir tādā partija, kas nieciena valsti, kurā tie strādā.
  Acīm redzot, ka Saskaņa nav lasijusi Latvijas Republikas Satversmi, kur vienīga valsts valoda ir Latviešu. Tad, ja viņi neciena Satversmi, tādā partija būtu jāaizliedz ar likumu.
  Saskāni ir izdevīgi , ka sabiedrība ir škelta. Vina nav domāta vienot sabiedrību, bet gan Latviešus nostādīt, pret krieviem

 5. Juriste vēlētāja Atbildēt

  pēc būtības tie latvieši, kas balso par Saskaņu ir pret Latviju. Jo Saskaņa nevieno sabiedrību un neveido diskusijas par krievu skolām, jo viņi ir ieinteresēti sabiedrību šķelt nevis vienot.
  ja paskatās liela daļa Saskāņas deputātu vienkārši melo skatīdamies vēlētājiem acīs. Kauns ka ir tādā partija, kas nieciena valsti, kurā tie strādā.
  Acīm redzot, ka Saskaņa nav lasijusi Latvijas Republikas Satversmi, kur vienīga valsts valoda ir Latviešu. Tad, ja viņi neciena Satversmi, tādā partija būtu jāaizliedz ar likumu.

 6. Manuprāt, ne tik strauji! Pietiktu sākt ar vidusskolām.
  Bet tikai manuprāt – negribu būt soģis, kur nesaprotu.

 7. Vai tiešām nav pienācis laiks šos ”protestētājus” saukt pie atbildības un izraidīt no valsts par naida kurināšanu , valsts valodas nicināšanu, un kā LV, ES ,NATO nelojālus, naidīgus elementus ? Viņiem, galu galā, ir izvēles tiesības pārcelties uz savu etnisko dzimteni un izbaudīt tur sniegto demokrātiju ! Cik ilgi vēl pieļaus šo nekauņu ņirgāšanos par latviešiem ? PSRS laikos mums pat nejautāja, vai mēs, gribam un protam runāt krieviski, bet bija jāiemācās runāt pat sirmgalvjiem , bet šie cik gadus dzīvo Neatkarīgā Latvijā,bet demonstratīvi spiež mums runāt ar šiem okupantu valodā ! Cik ilgi vēl var to paciest ?

Draugiem Facebook Twitter Google+