×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
17. augusts, 2016
Drukāt

“Saskaņas” deputāts Elksniņš aicina izvērtēt bruņojuma iegādi Latvijas armijai (15)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) nosūtījis iesniegumu ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram un valsts kontrolierei Elitai Krūmiņai ar lūgumu sākt pārbaudi par valsts aizsardzībai atvēlēto 250 miljonu eiro izlietojumu Latvijas armijas mehanizācijas projektam, cita starpā iegādājoties pagājušā gadsimta ražojuma 123 lietotus bruņutransportierus.

“Ir acīmredzama noziedzīga nolaidība un izšķērdēšana, atsakoties no jauna bruņojuma iegādes, pretēji, piemēram, Igaunijas un Lietuvas lemtajam, un tā vietā iepērkot Lielbritānijā norakstītu tehniku. Lēmums savā būtībā ir nepareizs, jo padarījis absolūti neefektīvu valsts aizsardzības spēju īstenošanu mūsdienu apstākļos,” iesniegumā uzsver Elksniņš.

Nosacījumi par bruņutransportieru piegādi esot Latvijai nelabvēlīgi. Neesot nekādu garantiju, ka iedalītie līdzekļi tiks iepludināti Latvijas tautsaimniecībā. “Nav ne jausmas, kurš šo sarakstu ir veidojis, bet par aizsardzības budžeta līdzekļiem cīnās uzņēmumi “LDz Ritošā sastāva serviss”, Rīgas kuģu būvētava, Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca, “AutoKada”, “Milrem Latvija” un “Recro”, norāda deputāts.

Tāpat pastāvot arī jautājums par korupciju pašā Aizsardzības ministrijā, atsevišķu uzņēmumu lobēšanā komunikācijā ar Lielbritānijas uzņēmumu “BAE Systems Global Combat Systems Limited” un iedalīto līdzekļu izlietojumu Latvijas armijas mehanizācijas projekta ietvaros, pauž Elksniņš.

2014.gada septembrī tika noslēgts starpvaldību pirkuma līgums par Lielbritānijas bruņoto spēku lietošanā esošo 123 tehnikas vienību iegādi. Bruņutehniku bruņotie spēki saņems laikā no 2016. līdz 2020.gadam.

Iepirkumā ietilpst pieci bruņutehnikas modeļi. Latvija iegādāsies kaujas vadības nodrošināšanas bruņutransportierus, kuri aprīkoti ar kaujas vadības sistēmu un 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai, kā arī izlūkošanas kaujas mašīnas, kas bruņotas ar 30 milimetru lielgabalu pretinieka bruņutehnikas, ieskaitot vieglo tanku, satriekšanai attālumā līdz 1500 metriem.

Tāpat tiek pirkti arī bruņutransportieri, kuri aprīkoti ar 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai, un medicīnas bruņutransportieri, kuri aprīkoti ar pirmās medicīniskās palīdzības komplektu un paredzēti līdz četru gulošu ievainoto pārvadāšanai no kaujas lauka līdz ievainoto savākšanas punktam.

Bruņotie spēki saņems arī evakuācijas un remonta bruņutransportierus, kas aprīkoti ar vinčām un instrumentu komplektu transporta pārvietošanai un pirmā līmeņa remontam, kā arī 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai.

Pirmās četras kāpurķēžu bruņumašīnas Latvijai tika piegādātas jau 2015.gada septembrī un tiek izmantotas tehniķu un mehāniķu, kā arī karavīru apmācībai vienībās Ādažu bāzē. Līdz šim Latvija bija viena no NATO dalībvalstīm, kurai nebija savas bruņutehnikas.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Elksniņam sen laiks pārvākties uz krievzemi!

 2. Jāpainteresējas vai Ēģiptē kādā muzejā nav lieki senie kaujas rati ,varētu iepirkt. Senāk taču nopirka policijas auto, kautkādus jūras kuterus un vēl kaut ko ,vēlāk noskaidrojās ka remonti izmaksāja dārgāk kā nopirkt jaunus.

 3. Diemžēl ar 7,62 mm ložmetēju bruņots Scimitārs atbalsta funkciju veikšanai ir par dārgu pirkts. Atbalsta funkciju tehniku varam paši būvēt uz civilo tehnikas platformu bāzes vai NBS krājumā vairāk nekā 140 krājumā esošie BV206 brīnišķīgi šo funkciju var veikt pēc nedārgas pārbūves. Scimitāriem raksturīgi ir tas,ka bruņa no alumīnija sakausējuma,kuru pat vecā BTR 12,7 mm КПВТ ložmetējs cauršauj,nerunājot nemaz par šodienas 30 mm lielgabaliem un ПТУРsiem. Būtībā esam nopirkuši dārgu pārvietošanās līdzekli bez normāla bruņojuma. Mums vajag pirkt pirkt tuvās darbības(Stinger,Iglas tipa) pretgaisa raķešsitēmas,vajag arī vidējas darbības pretgaisa aizsardzību,protams,jāspēj ar SPAIKiem vai līdzīgām raķešsitēmām x dienās nodedzināt vismaz 2-3 tūkstoši bruņutehnikas vienību. Jāpadara mūsu karavīri neredzami nakts tēmekļiem un dažādiem siltumvizoriem,jānopērk elementāri labas bruņuvestes,uzkabi,kuras varam ražot Latvijā. Jāpērk kā pirmais ierocis snaiperšautenes piem. Remington MSR vai līdzīgas,lai maksimāli var realizēt bezkontakta cīņas taktiku “sit,maini pozīciju un atkārto”. Kehler koh nav slikts,bet tas faktiski ir tuvas distances cīņas ierocis,kuru izmantot var atļauties armijas ar lielu,vai neierobežotu personālsastāvu,kuru personāla bruņojumā parasti ir AK. Ja poļi var saražot savai valstij lielāko daļu no savas armijas bruņojuma,tad kāpēc mēs nevaram iet to pašu ceļu,vai mums rokas,vai galvas savādākas?

 4. Bet vispār būtu interesanti paklausīties okupantu pakalpiņa elksniņa priekšlikumu. Kādas mašīnas šis kangars, kurš nesaskaņu centrā strāda par latvieti, iesaka Latvijas bruņotajiem spēkiem? Ja esi kaut ko nokritizejis kā sliktu, tad vai nu piedāvā savu priekšlikumu vai nečiepsti!

 5. Potenciālā agresora pakalpiņus ”nesaskaņu centru” ļoti uztrauc Latvijas aizsardzības spēju uzlabošana, jo nebūs iespējams bučot krievu tankus!

 6. ……..2014.gada septembrī tika noslēgts starpvaldību pirkuma līgums par Lielbritānijas bruņoto spēku lietošanā esošo 123 tehnikas vienību iegādi……
  “Lietošanā esošo”!! Kur ir teikts ka tā ir norakstīta tehnika?
  Un ko nozīmē “pagājušajā g.s.ražotā? Interesanti,kādā g.s.ražota tehnika ar kuru KF karoja Gruzijā un kas ir krievu bandītu rīcībā,okupētajā Ukrainas daļā.

  • bruņutransportieru vēstures īsais kurss Atbildēt

   Nav arī saprotams, kas šim okupantu pakalpiņam nepatīk. Komandieru mašīnām ložmetējs ir pilnīgi piemērots ierocis, jo komandiera uzdevums ir vadīt padotos, nevis rauties uz priekšu un pirmajam nolikt karoti. Izlūku mašīnas ar 30 mm lielgabalu arī ir pilnīgi normāls izstrrādājums, izlūku mašīna nav tanks un nav domāta cīņai vienā ierindā ar tankiem. Bruņutransportierim ložmetējs ir pietiekams. Kara laikā vācieši uz bruņutransportieriem lika reaktīvo šāviņu konteinerus, bija versija ar 75 mm prettanku lielgabalu, bet tādas mašīnas būvēja ne jau no labas dzīves. Arī bruņutransportieis nav tanks un nav domāts to pašu uzdevumu izpildei, kurus dod tankam.

  • un arī Elksniņam taču ir zināms,ka Ukrainas ogļrači un traktoristi militāro tehniku iepērk tikko ražotu vietējos lielveikalos un ar visām akcīzes uzlīmēm.Tāpēc gluži saprptams,kāpēc Latvijas “patriots”Elksniņš tā satraucas,jo, izstaigājot mūsējos veikalus ,nekur neko līdzīgu nav ievērojis.Tāpēc pārmetumi pienākas ne tikai AM,bet arī vietējiem tirgotājiem.

 7. Okupantu pakalpiņš elksniņš vispār nav tiesīgs atvērt muti neviernā jautājumā, kas attiecas uz Latvijas aizsardzību!

 8. Da labi – Elksniņš kā jau parasti Elksniņš.
  Bet šoreiz – kas no viņa teiktā šoreiz nav pareizi? 100% taisnība.

  • Nav pareizi tas, ka armija ar pilnīgi jaunu tehnku, ražotu ne agrāk ka pēdējos divos gados, dabā neeksistē. Vai arī, ja gribat tādu armiju, nāksies tajā ieguldīt miljardus – bet tad jūs pirmais kliegsiet par ”tautas aplaupīšanu”.

   Piemēram, ASV stratēģiskais bumbvedējs B-52 ir ražots pagājušā gadsimta vidū, tātad vecāks par absolūto vairumu šīs diskusijas lasītāju, un tiks turēts bruņojumā līdzšī gadsimta vidum. Un vēl. Kādas principiālas izmaiņas pēdējo 16 gadu laikā ir notikušas bruņutransportieru konstrukcijā, ka pagājušajā gadsimtā ražota tehnika vairs nav derīga pat teorētiski?

 9. Kremļa prostitūta,rūpējas par Latvijas aizsardzības spējām??
  Anekdote.

Draugiem Facebook Twitter Google+