×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
28. februāris, 2018
Drukāt

“Saskaņas” politiķis no vēsturnieka piedzen 2000 eiro morālo kompensāciju (6)

Foto: LETAFoto: LETA

Ogres rajona tiesa ir apmierinājusi Ogres novada domes deputāta Jura Laizāna (S) un viņa mātes Veras Laizānes prasību pret vēsturnieku Gati Liepiņu par goda un cieņas aizskārumu un nolēmusi no viņa piedzīt 2000 eiro morālo kompensāciju saistībā ar vēsturnieka izteikumiem par Laizāna tēva lomu padomju laiku represijās.

Kā aģentūra LETA noskaidroja tiesā, no Liepiņa nolemts piedzīt arī tiesas izdevumus 999 eiro apmērā. Vairākas detaļas vēsturnieka rakstā, kas vēstīja par Laizāna tēva Vladislava darbību PSRS Iekšlietu ministrijā, tiesa atzinusi par nepatiesām ziņām.

Strīds aizsākās pēc tam, kad Liepiņš tika veltījis publisku repliku portālā “daugavasbalss.lv” par grāmatu “Pilsēta Ogre. Cilvēki. Likteņi. Laikmeti”. Grāmatas autore ir krievu valodā iznākošā laikraksta “Nedēļa Ogrē” redaktore Natālija Ketnere, un naudu tās tulkošanai bija piešķīrusi Ogres novada dome.

Liepiņš bija kritizējis, ka autores izmantotie avoti un no tiem iegūtā informācija nav izvērtēta kritiski, tajā skaitā sadaļa par bijušo Ogres kriminālās nodaļas priekšnieku V.Laizānu. Vēsturnieks internetā bija publicējis rakstu, kurā atzīmējis, ka V.Laizāns pēc PSRS Iekšlietu ministrijas Rīgas virsnieku skolas beigšanas strādājis kā Iekšlietu ministrijas operatīvais pilnvarotais izmeklētājs. Savukārt Komsomoļskā pie Amūras, kur viņš vēlāk nosūtīts, atradies gulaga nometņu tīkls, kur ieslodzījumu izcieta arī daudzi padomju represijās cietušie latvieši.

Kā rakstīja žurnāls “Ir”, informāciju, kas iekļauta grāmatā, Ketnere bija ieguvusi no sarunas ar Jāni Laizānu, bet faktus nebija pārbaudījusi, ko autore pati vēlāk atzinusi “Latvijas Avīzes” portālam.

Pēc Liepiņa publikācijas Laizāni iesniedza tiesā pieteikumu pret portālu “daugavasbalss.lv” un Liepiņu par goda un cieņas aizskārumu, nepatiesu ziņu atsaukšanu un morālā kaitējuma kompensācijas piedziņu 2000 eiro apmērā.

Prasībā par goda un cieņas aizskaršanu J.Laizāns norādīja uz vairākām, viņaprāt, nepatiesībām, kas atrodamas Liepiņa rakstā, piemēram, ka V.Laizāns bijis kolaborants. Tāpat Laizāni iebilda pret citiem rakstā minētajiem vēsturnieka spriedumiem, tostarp secinājumu, ka “Latvijā par Ogres pašvaldības līdzekļiem izdotā izdevumā slavina kolaborantu – Staļina laika iekšlietu sistēmas virsnieku, kurš strādājis analogā nometnē PSRS un visticamāk tieši piedalījies nevainīgu cilvēku represēšanā, kā arī vēlāk veicis apšaubāmas kvalitātes dienestu milicijā, kas beidzies ar slepkavību”.

Šādu secinājumu Liepiņš bija balstījis V.Laizāna Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas nomenklatūras kadru personas lietā atrastā dokumentā, kur Latvijas PSR Iekšlietu ministrijas kadru daļas priekšnieks ziņojis komunistiskās partijas vadībai, ka V.Laizāns ticis sodīts ar divu gadu brīvības atņemšanu nosacīti par to, ka izdarījis sava dienesta biedra slepkavību aiz neuzmanības.

Ogres novada domes deputāts Laizāns pauda nostāju, ka Liepiņa rakstā publicētās ziņas un izteiktie apgalvojumi neatbilst patiesībai, turklāt būtiski aizskar viņa ģimenes godu un cieņu. “Viss raksts kopumā uzrakstīts aizskarošā un neslavu ceļošā veidā, jo raksts neapšaubāmi ir radījis neitrāliem lasītājiem negatīvu priekšstatu par manu tēvu un viņa, tai skaitā arī manu ģimeni,” pauda domes deputāts.

Portāls “daugavasbalss.lv” izvēlējās ar Laizāniem netiesāties, un 2017.gada 25.janvārī Ogres rajona tiesa apstiprināja izlīgumu abu pušu strīdā. Portāls Laizāniem atvainojās un atsauca publikāciju, kā arī apmaksāja juridiskos izdevumus 200 eiro apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Auklējieties vēl ar visādiem brīnumiem! Ne to vien piedzīvosiet!

  2. Ja Latvijas tiesas un speciālie dienesti nebūtu toleranti pret fašistiem – staļinistu mērgļiem, Laizāns jau sen būtu nomucis un nekāds konflikts nebūtu bijis iespējams.

  3. Un pārvēlēs uz nākošo darbības termiņu gan Maizīti, gan Kalnmeijeru.
    Cienījama ģimenīte, kuras gods maksā lielu naudu. Vēsturnieks nepadomāja vai nezināja, ka par kolobrantiem sauc tikai tos, kas sadarbojušies ar fašitiem, vai nacistiem. Bet te godīgs slepkava, un vēsturnieks šitādus vārdus. Nez vai slepkavnieks turpināja strādāt Ogrē. Parasti tādus pārcēla uz ziemeļiem, lai nolauž nosacīti piespriestos gadiņus nometņu uzraudzības resorā. Tiesāties, protams, nebija jēga, šādos procesos prokuratūra un tiesa ir “vismazāk aizsargāto” pusē.

  4. Arī tiesās, policijā, SAB, KNAB strādā tie paši cilvēki, kas padomju laikā strādāja. Droši vien, ka tiesnesis pats ir bijušais kompartijas biedrs un/vai padomju režīma reāls vai morāls atbalstītājs, kas nedrīkstētu piedalīties šādu gadījumu izskatīšanā. Tas ir uzskatāms par interešu konfliktu un pretvalstisku rīcību!! Padomju režīma un tā balstītāju un sekotāju nosodīšana ir Latvijas valsts interesēs. Nav izprotama rakstā pieminētā gadījuma iztiesāšana par labu padomju laika čekistam. Vēsturniekam Gatim Liepiņam jāmeklē taisnība augstākā tiesu instancē! Ja taisnību nevar atrast Latvijā, tad jāgriežas Eiropas Cilvēktiesību tiesā!! Lai veicas G. Liepiņam latviešu tautas taisnības meklējumos!

  5. Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

    Tiesa saspiedusi galvu?? Cilvēki, kuri kalpoja krievu okupācijas režīmam – ir kolaboranti! Miliči, oficieri, tiesneši, izmeklētāji, prokurori u.t.t.

Draugiem Facebook Twitter Google+