×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. septembris, 2016
Drukāt

Saslimšana ar salmonelozi konstatēta astoņos bērnudārzos; saslimis 31 bērns (1)

Ilustratīvs attēls. Foto-FotoliaIlustratīvs attēls. Foto-Fotolia

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saslimšanu ar salmonelozi pagaidām atklājis astoņās no 27 izglītības iestādēm, kurās ēdināšanas pakalpojumus nodrošina SIA “Kindercatering”, pastāstīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Šīs izglītības iestādes ir bērnudārzi. Dažos atklāts tikai viens saslimšanas gadījums, bet citos – vairāki.

Kopumā līdz šim konstatēts 31 gadījums ar salmonelozes pazīmēm, kā arī 17 gadījumi ir laboratoriski apstiprināti.

Šobrīd izmeklēšana turpinās, un rezultāti varētu būt gaidāmi nākamnedēļ. Kopumā SPKC strādā ar visām 27 “Kindercatering” apkalpotajām izglītības iestādēm. SPKC gan neatklāj, kuri ir konkrētie astoņi bērnudārzi.

Taujāta par bērnu veselības stāvokli, Arāja skaidroja, ka salmonelozes izraisīti simptomi var būt dažādi, citam tā var būt paaugstināta temperatūra, citam caureja, vai arī simptomi var nebūt vispār. Šādos gadījumos gan cilvēki parasti dodas pie ģimenes ārsta un ārstējas ambulatori.

Rīgas domes pārstāvji, vaicāti, vai plāno iesaistīties situācijas risināšanā, aģentūrai LETA norādīja, ka tas nav viņu kompetencē. Kā uzsvēra Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Indra Vilde, privātās pirmsskolas izglītības iestādes nav pašvaldības pārziņā, tāpēc tā neiesaistās problēmas risināšanā par bērnudārza ēdināšanas uzņēmumā konstatētajiem pārkāpumiem.

Kā skaidro SPKC, salmoneloze ir lipīga kuņģa-zarnu trakta infekcijas slimība, kuras simptomi parādās sešas līdz 72 stundas pēc inficēšanās. Biežākie simptomi ir slikta dūša, vemšana, krampji un sāpes vēderā, caureja, drudzis un galvassāpes.

Infekcijas avots var būt savvaļas dzīvnieki, mājdzīvnieki, kā arī cilvēki. Salmonellas vairojas gan izkārnījumos, gan pārtikas produktos (gaļas produktos, olās, pienā, salātos, konditorejas izstrādājumos). Inficēšanās var notikt, ja cilvēka organismā nokļūst pavisam niecīgs salmonelozes ierosinātāju daudzums. Mazi bērni var inficēties, spēlējoties ar mājdzīvniekiem, kuri pārnēsā salmonellas – putniem, bruņurupučiem, pelēm un žurkām. Salmoneloze izplatās ar netīrām rokām, siekalām u.c. veidā, kontaktējoties tiešā saskarsmē ar slimības nēsātāju.

Jau ziņots, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) Rīgā atklājis pārkāpumus privātā pirmskolas ēdinātāja uzņēmumā “Kindercatering”, turklāt vairākiem bērniem arī konstatēta salmoneloze, iepriekš vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma”.

Pārbaudot ēdināšanas uzņēmuma telpas, konstatēti vairāki higiēnas pārkāpumi, kas saistīti ar pārtikas uzglabāšanas temperatūras kontroli, ražošanas un transportēšanas kontroli. Pārkāpumi ir nopietni, tāpēc pieņemts lēmums par konkrētā uzņēmuma darbības apturēšanu, sacīja Zavadskis.

Lai iestādes, kurās ēdināšanas pakalpojumus sniedza konkrētais uzņēmums, nepaliktu bez ēdināšanas, ir panākta vienošanās par alternatīvu, ka no ēdienkartes tiek izņemti ēdieni, kuru produkti varētu potenciāli veicināt saslimšanu.

Tikmēr PVD sadarbībā ar epidemiologiem turpinās pārbaudes, lai noskaidrotu cēloņus konkrētajā gadījumā.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, 2012.gadā dibinātā SIA “Kindercatering” pērn apgrozīja 69 109 eiro un nopelnīja 1709 eiro. Uzņēmums dibināts 2012.gadā, tā pamatkapitāls ir viens eiro. “Kindercatering” vienīgā īpašniece ir Ieva Frīdenberga-Kalniņa.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bērnu ēdināšanai mācību iestādēs un pirmsskolās (bērnudārzos) PVD jau vairākus gadus ir aizliegusi lietot majonēzi…

Draugiem Facebook Twitter Google+