×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
21. jūlijs, 2016
Drukāt

Saslimušo suņu skaits sarūk, turpina meklēt slimības cēloņus (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ar bīstamo megaesophagus / polineiropātiju saslimušo suņu skaits samazinājies, bet joprojām tiek reģistrēti jauni saslimšanas gadījumi, informē Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB).

Maijā un jūnijā no jauna reģistrēto ar suņu megaesophagus / polineiropātiju saslimušo suņu skaits ir aptuveni pieci suņi mēnesī, “LA” uzzināja biedrībā.  Tas ir būtisks samazinājums, salīdzinot ar aprīli, kad tika reģistrēti 20 jauni saslimšanas gadījumi, tomēr joprojām nedabiski liels tik mazai valstij kā Latvija, un liek turpināt slimības izraisītāja noskaidrošanu. Tā kā Pārtikas un veterinārais dienests ir atteicies veikt saslimšanas gadījumu reģistrāciju un analīzi valsts uzraudzības un kontroles nolūkā, saslimušo suņu reģistrāciju savā mājaslapā turpina veikt LVB.

Neatkarīgā slimības izpētes darba grupa jauno gadījumu skaita samazinājumu skaidro vispirms ar to, ka suņu īpašnieki un suņu barības mazumtirgotāji, pateicoties arī mediju iesaistei, kļuvuši informētāki. LVB uzsāka megaesophagus-polineiropātijas gadījumu reģistrāciju 2016.gada janvārī pēc tam, kad Zemkopības ministrija (ZM) gada nogalē pārtrauca Zinātniskā institūta BIOR pētījumu. LVB rīcībā ir vairāk nekā 75 megaesophagus-polineiropātijas skarto suņu rentgeni un ziņas par sekcijā apstiprinātu megaesophagus/polineiropātijas diagnozi 18 suņu līķiem.

Joprojām vairāk nekā 90% slimo suņu līdz saslimšanai bija ēduši viena zīmola sauso suņu barību arī 2016.gadā.

Viedokli par slimības gadījumu skaita samazināšanos paudis arī viens no Eiropas Pārtikas drošības aģentūras (EFSA) ekspertiem dzīvnieku veselības un labturības, kā arī sabiedrības veselības jomā, Upsalas Lauksaimniecības universitātes profesors Ivars Vagsholms: “(Latvijā) notiekošais patiešām ir liels dabiskais eksperiments. Gadījumā, ja suņu barības “A” lietošana ir riska faktors saslimšanai ar megaesophagus, tad pēc suņu barības “A” izņemšanas no patēriņa un, paejot zināmam latentajam periodam, varētu gaidīt, ka reģistrēto megaesophagus gadījumu skaits suņiem krītas. No otras puses, ja novēroto saslimšanas gadījumu skaits nemainās, tad tā būs norāde, ka “A” barība nav riska faktors. Cik garš šai gadījumā ir sagaidāmais latentais periods, var tikai minēt. Es teiktu – seši līdz 12 mēneši, pieņemot hipotēzi par suņu barību “A” kā riska faktoru un skatoties uz to, kā epidēmiskā līkne parāda saslimšanas gadījumu skaita kāpumu. Varētu būt arī garāks līknes turpinājums pa labi, tas ir, saglabāties palielināts saslimšanas gadījumu skaits vēl ilgu laiku (mēneši – gadi).”

Sadarbojoties ar vairāku valstu ekspertiem, Latvijas veterinārārsti gūst arvien labāku priekšstatu par vienīgi Latvijā uzliesmojušās slimības dabu un norisi. Neiroloģiskie izmeklējumi, kas tika veikti, pateicoties Somijas neiroloģijas speciālistiem, ir ne tikai ar lielu pētniecisko nozīmi, bet parādīja, ka muskuļu masa saslimušajiem suņiem zūd nevis uzturvielu trūkuma dēļ, kā eksperti hipotētiski pieļāva sākotnēji, bet to izraisa muskuļšķiedru bojājumi. Joprojām turpinās arī dzīvnieku audu un barības paraugu analīzes ASV par www.ziedot.lv savāktajiem līdzekļiem, informē biedrībā.

Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” trešdien “LA” žurnāliste vaicāja zemkopības ministram Jānim Dūklavam, kādi rezultāti aprīlī izveidotajai darba grupai un vai izstrādāta stratēģija, ko darīt tālāk. Ministrs atzina, ka katru dienu par šo jautājumu neinteresējas, bet ir atbildīgie dienesti – PVD un BIOR, kas ar to nodarbojas. Viņš teica, ka ir informēts par to, ka gan Latvijas laboratorijas, gan Zviedrijas un Somijas laboratorijas atzinušas, ka barībai nav nekādas vainas. Ministrs arī piebilda, ka savam sunim izmēģinājuma kārtā izbarojis vienu maisu “Dogo” barību un viss esot kārtībā – “suns kustina asti”.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Pilnīgi tukšs raksts ,par to ,kad nekas nav izdarīts slimības cēloņu noskaidrošanai .
  Tās hipotēzes te tik krājas gada garumā :Smagie metāli ,toksīni un td .
  tagad nevis nervu bojājumi ,bet jau muskuļšķiedru bojājumi .
  Vienreiz beidziet čakarēt tautu un pašmāju ražotāju.

  • ziņas par saslimušo skaita mazināšanos bija gaidāmas, kampaņu nevar uzturēt bezgalīgi.
   Vecākos rakstos bija runa par 200 saslimušiem suņiem, (94 % esot ēduši Dogo). Tagad izrādās tikai 75 slimi, no kuriem 18 ir smagā diagnoze.
   Neatkarīgā slimības izpētes darba grupa jauno gadījumu skaita samazinājumu skaidro vispirms ar to, ka suņu īpašnieki un suņu barības mazumtirgotāji, pateicoties arī mediju iesaistei, kļuvuši informētāki. ………………………..varbūt tas arī bija mērķis?
   Ar nepacietību gaidu PVD atbildi uz apsūdzību, ka dienests ATTEICIES reģistrēt saslimšanas gadījumus.
   Dūklavs ar savu suni, savukārt, pārvērtis visu par farsu.

   • Tiešām ir izdevīgi tēlot muļķi vai kā? Šie gadījumi ir tikai skaitot no šī gada sākuma. Vai tiešām nav iespējams izlasīt tekstu tā, kā ir uzrakstīts, bez savas interpretācijas. Šie ir šī (2016) gada dati. Iepriekšējos divos pētījumos bija 140 suņi. Tātad, skaiti kopā ar mani… Nu, pacenties, tev sanāks… 140 + 75 ir…. ? nu re! Tie JAU ir 215 suņi!!! Patiesais saslimušo un mirušo (lasi, zem ābeles norakto) suņu skaits ir daudz lielāks. Ja VISI vetārsti būtu atbildīgi, neuzskatītu par lieku apgrūtinājumu un reģistrētu saslimšanas gadījumus, cipars būtu vēl savādāks. Nevajag nemaz saslimt ar pokemoniju, citiem ar putām uz lūpām prieku sagādā DOGO aizstāvēšana, slimo suņu saimnieku (piedodiet, suņi) noriešana, zinātnieku un vetārstu ap.iršana. “Mīļie” DOGO aizstāvji…. Dieviņš ir un viņš visu redz… Kad piepildīsiet savu darbību kausu, tad neuzdodiet liekus jautājumus par to, kāpēc jums tas… Ir ļoti dīvaini, ja cilvēks (it kā saprātīgais) aizstāv barību nevis suni, kurš mirst, šo barību ēdot….

  • Treibergu Jezup…. Būtu labāk par pienkopību uztraucies, sava staļļa apkārni piekopis, zirgus pieskatījis un savas darbinieces par m….kām beidzis saukāt un vārnas barojis, tad arī visur tīrāks būtu, nevis savu pakaļu uzšaušanai pagriezis katru mīļu brīdi, kad runa ap DOGO grozās. Kauns par visiem LOSP biedriem, ka tāds priekšnieks, kauns!

Draugiem Facebook Twitter Google+