Latvijā
Politika

Pirms pašvaldību vēlēšanām sasmērējušies gandrīz visi7


Latvijas Reģionu apvienības, “Latvijas attīstībai” un partijas “Vienotība” priekšvēlēšanu reklāmas 2017. gada pavasarī Rīgā.
Latvijas Reģionu apvienības, “Latvijas attīstībai” un partijas “Vienotība” priekšvēlēšanu reklāmas 2017. gada pavasarī Rīgā.
Foto – Zane Bitere/LETA

Aizvadītājas pašvaldību vēlēšanās dažādus likumpārkāpumus sastrādājušas 38 partijas, secināts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktajā pārbaudē. Visbiežāk politiskie spēki pārkāpuši aģitācijas materiālu izvietošanas kārtību, kā arī savās deklarācijās centušies slēpt priekšvēlēšanu kampaņas patiesos tēriņus un pieņēmuši nelikumīgus ziedojumus no juridiskajām personām. Pēc KNAB aprēķiniem, partijas vēlēšanu izdevumos nav norādījušas kopumā 80 592 eiro, bet neatļautos ziedojumos saņēmušas 37 857 eiro. Vislielāko summu jeb 34 394 eiro deklarācijā nebija norādījusi “Latvijas attīstībai”, bet arī Saeimā pārstāvētās partijas – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), Nacionālā apvienība, “Saskaņa”, Latvijas Reģionu apvienība – mēģinājušas noslēpt lielākas vai mazākas summas.

Ar nelikumīgu ziedojumu saņemšanu izceļas sīkpartijas “Alternative” (15 241 eiro) un Vislatvijas sociāldemokrātu kustība “Par neatkarīgu Latviju” (13 984 eiro). No parlamenta partijām nelikumīgu ziedojumu pieņēmusi Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) (5700 eiro), NA (1424 eiro) un Latvijas Reģionu apvienība (1145 eiro).

Trim partijām pārkāpums bijis maznozīmīgs, tādēļ lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā netika uzsākta pārkāpuma maznozīmīguma dēļ, vēl četrām izteikts mutvārdu aizrādījums, vienas partijas (“Alūksne un novads – mūsu zeme”) lieta nosūtīta lēmuma pieņemšanai tiesai. Savukārt atlikušajām 30 uzlikti dažādi naudas sodi kopsummā 7610 eiro. Vislielākie sodi būs jāmaksā jau minētajām “Alternative” un “Par neatkarīgu Latviju” – attiecīgi 1500 un 1400 eiro, turklāt vēl jāieskaita valsts budžetā nelikumīgi saņemtie ziedojumi. No Saeimā pārstāvētajām partijām lielākais sods jāmaksā apvienībai ZZS – 700 eiro, kā arī vēl 120 eiro no apvienībā ietilpstošās Zaļās partijas un 70 no Zemnieku savienības, turklāt jāatgriež nelikumīgais ziedojums – 5700 eiro. NA būs jāmaksā 400 eiro soda nauda, “Vienotībai” – 250 eiro, “Saskaņai” arī 250 eiro, Latvijas Reģionu apvienībai – 300 eiro, Artusa Kaimiņa “KPV.LV” saņēmusi mutvārdu aizrādījumu. No Saeimā pārstāvētajām partijām tikai kādreizējās valsts kontrolieres vadītā “No sirds Latvijai!” pratusi pašvaldību vēlēšanās ievērot visas likuma prasības.

Faktiski visas Saeimā pārstāvētās partijas savus sodus jau nomaksājušas un nelikumīgos ziedojumus atgriezušas. “Pašvaldību vēlēšanas ir salīdzinoši decentralizētas un grūti izkontrolēt visas nodaļu aktivitātes, tādēļ biežāk nekā Saeimas vēlēšanās gadās pārpratumi un kļūdas. Tā diemžēl noticis arī šoreiz, esam kļūdas atzinuši, sodu samaksājuši un izvērtējuši notikušo, lai nākotnē šādas situācijas neatkārtotos,” teica NA ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts.

Arī ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze informēja, ka partija savas saistības pret KNAB esot nokārtojusi bez tielēšanās. “Tas 5700 eiro ziedojums faktiski bija starpgadījums Jūrmalā, kur trešā persona bez mūsu lūguma izvietoja ZZS reklāmas plakātus un KNAB to novērtēja kā ziedojumu apvienībai. Pašvaldību vēlēšanas ir ļoti komplicētas, tādēļ īpaši rūpīgi šoreiz sekojām izdevumiem nodaļās, kontrolējām līgumus, bet startējot ap 100 pašvaldībās kaut kas tomēr paslīd garām. Kļūdas gadās visiem un, par laimi, nebija nopietnu pārkāpumu. KNAB savu darbu veic labi,” teica A. Krauze.

Savukārt Rīgas domē pārstāvētā partija “Latvijas attīstībai” sev uzlikto 500 eiro sodu uzskata par nepamatotu. “Būtībā notika muļķīgs pārpratums. Mēs nedaudz novēloti saņēmām vienu rēķinu no pakalpojuma sniedzēja aptuveni 34 000 eiro apmērā par reklāmu izgatavošanu, tādēļ tas sākumā nebija pievienots KNAB iesniegtajiem dokumentiem. Pēc rēķina saņemšanas mēs to uzreiz pievienojām deklarācijai, bet KNAB to uzskata par pārkāpumu, jo informācija iesniegta par vēlu,” paskaidroja partijas ģenerālsekretārs Viesturs Liepkalns. Neskatoties uz to, partija esot izlēmusi naudas sodu samaksāt, jo pārsūdzēšanas procedūra izmaksātu vēl dārgāk.

 

LA.lv