×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
17. maijs, 2018
Drukāt

Monika Zīle: Visi ir tikai cilvēki, valdības galvu ieskaitot (2)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Runa nebūs par Alfrēda Dziļuma romānu, kura ekranizējums pamatīgi saviļņoja daļu sabiedrības ar, dažuprāt, pārlieku erotiskajām ainām. Šajā gadījumā trauks ir simbolisks – Austrumu filozofu traktātos par akmens krūzi dēvētā savaldība –, taču pēc būtības daudz nozīmīgāks par nezināma keramiķa darinājumu prozas daiļdarbā un seriālā. Aizvadītajā nedēļā priekšmetu, kam augstas amatpersonas rokās vajadzētu izturēt jebkādus pārbaudījumus un palikt veselam, premjers Māris Kučinskis 10. maija “Rīta Panorāmā” nometa zemē tik sparīgi, ka ikviens tobrīd tālrādi ieslēgušais redzēja šķietami neievainojamās krūzes apskādējumus. Tiesa, jau tajā pašā dienā valdības vadītājs ar paskaidrojumiem centās vainu pielabot: viņa sacītais, ka “pēc Valsts kontroles “uzlidojumiem” parasti šķiet, ka viss ir sagrauts, tāds ir stils…” esot nepareizi saprasts. Tas nesaturot mājienus, ka Valsts kontrole (VK) nupat veiktajā pārbaudē Iekšlietu ministrijā izrādījusi nevajadzīgu centību, atklājot nepamatotus līdzekļu tēriņus un nolaidību īpašumu pieskatīšanā. Vienīgi VK pirms atklāto trūkumu publiskošanas vajadzējis pakonsultēties ar nozares ekspertiem, nevis cirst no visa pleca.

Varētu sacīt, ka premjers apstiprināja veco patiesību – jebkurš pārlieku izvērsts sava pauduma skaidrojums rada vien jautājumus. Arī šoreiz. Ministru kabineta vadītājs patiešām uzskata, ka valsts naudas tēriņu pieskatītāji sirgst ar maniakālu principialitāti, vai tikai būtu gribējis, lai atklātos nesmukumus VK nekar pie lielā zvana un iztirzā “mājas kārtībā”?… Iespējami abi varianti. Taču televīzijas ekrānā vērotajam savaldības zaudējumam drīzāk ir stipri vienkāršāks iemesls. Amatā stājoties, Māris Kučinskis solījās pieprasīt atbildību no “Liepājas metalurga” peripetijām valsts naudu atvēlējušajiem un lika saprast, ka vieglas dienas amatpersonām jāaizmirst. Tie noteikti nebija tukši vārdi, tomēr valsts pārvaldes kuģī cita aiz citas atklājās līdz šim pielāpītas un gluži jaunas sūces, ar kurām vajadzēja cīnīties, un tā… Visi ir tikai cilvēki, valdības galvu ieskaitot, un nav brīnums, ka vienā brīdī ilgi krājusies spriedze pasprūk gluži izmisīgā zemtekstā: ja pat Iekšlietu ministrijā, likuma un kārtības citadelē, par ugunsdzēsēju depo celtniecību atbildīgās amatpersonas ar būvēm atvēlēto finansējumu rīkojušās, maigi sakot, stipri neviennozīmīgi, tad jau tālāk vairs nav kur! Piedevām Saeimas vēlēšanu tuvums sasien rokas. Jo nevar zināt, ko skarba grēkāžu pļaukāšana maksās soda pieprasītājam.

Tomēr, no jebkura leņķa ieplīsušo premjera savaldības krūzi aplūkojot, diemžēl redzams konflikts valsts pārvaldes iestāžu starpā. Tas liec lejup jau tā satriecoši zemo uzticēšanos latiņu politiķiem un vairo skepsi par amatpersonu godīgumu. Brīnums, ka līdz šim vēl neviens nākamās Saeimas krēslus nolūkojušais politiskais spēks nav izvilcis gaismā iemeslus, kuru dēļ parlamentā divus gadus iestrēguši Valsts kontroles likuma grozījumi. Tiem spēkā stājoties, VK būtu tiesības iesaistīties izšķērdēto līdzekļu piedziņā gadījumos, kad revidētā vienība to darīt kavējas vai pat sekmē vainīgā izvairīšanos. Līdz šim grozījumiem bijis vairāk noraidījumu nekā atbalsta, un tos acīmredzot mantojumā saņems jau 13. Saeima.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Būtu labi, ja būtu Galva.

  2. Tikai cilvēks?Cilvēks ,tas skan lepni! Katrai lietai un būtnei ir jābūt savā vietā-tāds ir harmoniskas dzīves priekšnosacījums.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+