×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
20. janvāris, 2017
Drukāt

Eksperiments ar cilvēkiem: Saldus pusē grib dedzināt bīstamos atkritumus (22)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Valsts vides dienesta Liepājas reģionālā pārvalde aizvadītajā nedēļā lēma izdot A kategorijas piesārņojošās darbības atļauju AS “Sātiņi Energo LM”, kas kopš 2011. gada koģenerācijas stacijā dedzina šķeldu un turpmāk iecerējusi līdzsadedzināt bīstamos atkritumus. Gada laikā – pavisam 2500 tonnu ar kreozotu piesūcinātu dzelzceļa gulšņu, tikpat – ar naftas produktiem piesūcinātas zemes un līdz 10 850 t tīras koksnes šķeldu. Piesārņotā zeme jau atrodas uzņēmuma teritorijā zem klajas debess un glabātavā. Saldū izveidotā Saldus aizsardzības biedrība jau savākusi vairāk nekā 3600 parakstu pret šo ieceri un gatavojas lēmumu sūdzēt tiesā. Eksperti norāda uz dedzinātāja piedāvāto apšaubāmo tehnoloģiju un nevēlēšanos ar to iepazīstināt – izsniegtajā A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujā tā ir vien pavirši aprakstīta, kas met ēnu uz Valsts vides dienestu.

Žurnālisti nevēlami

Novadnieku pagastā “Sātiņus Energo LM”, kas atrodas vien dažus kilometrus no Saldus centra, otrdienas rītā apspīd saule, Ezeres pievedceļa galā kūp divi skursteņi. Aiz sētas redzama ar sniegu apsnigusi, visticamāk, šķeldas kaudze. Pie vārtiem izlikti uzraksti par privātīpašumu un aizliegumu fotografēt. “Sātiņu Energo LM” birojs atrodas pāris simt metrus pirms šķeldas koģenerācijas stacijas un blakus kaļķu ceplim, kas arī pieder tiem pašiem īpašniekiem. Dienu agrāk par savu ierašanos brīdinājām Mārtiņu Reisonu, uzņēmuma valdes priekšsēdētāju un īpašnieku, tomēr viņa birojā nav. Esot Rīgas birojā. Cits valdes loceklis Sergejs Simonovs ar Reisonu sazinās, un uzzinām, ka nedrīkstam bildēt un aplūkot koģenerācijas katlu. Nedaudz dīvaini, tāpēc ka visi Latvijas nodokļu maksātāji obligātajā iepirkuma komponentē pērn tikai pirmajā pusgadā šim uzņēmumam, kas arīdzan apgādā Saldu ar siltumu, samaksājuši 212 078 eiro.

Zemē guļ 600 000 eiro

Par bīstamo atkritumu dedzināšanu savas dzīvesvietas tuvumā, visticamāk, uztrauktos ikviens. Saldeniekus visvairāk uztrauc “Sātiņu Energo LM” necaurskatāmā kārtībā iegūtā A kategorijas piesārņojuma atļauja, nespēja argumentēti izklāstīt dedzināšanas tehnoloģiju un uzņēmuma agrāk neizpildītie darbi kā B kategorijas atļaujas izmantotājam. Saldus aizsardzības biedrības valdes loceklis Kaspars Andersons atgādina, ka astoņu kilometru attālumā atrodas bīstamo atkritumu dedzinātājs, cementa ražotājs “Cemex”, kas patlaban dedzinot lielu daļu no Latvijas bīstamo atkritumu daudzuma. Turpat Saldū atrodas arīdzan “Reneta”, kas dedzina citus bīstamos atkritumus – kritušos dzīvniekus.

Andris Zagorskis, biedrības biedrs, vērš uzmanību uz uzņēmuma pārstāvju kādā no sapulcēm teikto, ka patlaban atļauto 800 tonnu vietā zem jumta glabājoties 1300 tonnas ar naftas produktiem piesārņotās augsnes, klajā laukā jau vairākus gadus guļ vēl 3000 tonnas. Patiešām, īsti “nelīmējas” kopā, kāpēc uzņēmumam, kas nepilda B kategorijas nosacījumus, turklāt saņēmis atļauju ražot enerģiju no atjaunojamiem energoresursiem, patlaban atļauts dedzināt bīstamos atkritumus. Daudz ko izskaidro saldenieku teiktais, ka par vienu tonnu piesārņotās augsnes saņemti 140 – 150 eiro, ko atzinis uzņēmuma pārstāvis. Tas nozīmē, ka pavisam 600 000 eiro. Patlaban jārod veids, kā no indīgās zemes atbrīvoties.

Lukševics: lai mēģina!

Piecu gadu laikā “Sātiņi Energo LM” vairākas reizes Vides pārraudzības valsts birojam iesniedza ietekmes uz vidi novērtējumu dedzināšanas iecerei un četras reizes saņēma to atpakaļ labojumu veikšanai. Biroja vadītājs Arnolds Lukševics vakar uzsvēra – bīstamo atkritumu līdzsadedzināšana šķeldas dedzināšanai paredzētajā iekārtā pēc būtības esot “prognoze”, “pieņēmums”. “Operators sola, ka viņš izpildīs nosacījumus un nepārsniegs Ministru kabineta noteiktos robežlielumus. Privātais uzņēmējs mūsu valstī var darīt to, kas nav aizliegts, valsts iestāde var rīkoties tā, kā tai ir atļauts. Ja saprātīgi dedzinās, ja izturēs monitoringu, ja ievēros līdz 16% solīto piesārņotās augsnes īpatsvaru un iekārta izturēs, tad varēs darboties. Mūsu birojam bija jāizvērtē šī uzņēmēja iecere,” tā A. Lukševics. Viņš piebilst – ja uzņēmējs nevarēs ievērot izvirzītās prasības, tad licenci viņam nepagarinās. Ieguldītā nauda būs zudusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Kungus no augstā plaukta gan šādas nepateicīgās tautas problēmas neinteresē,jo neskar tieši viņus!

 2. 80.gadu beigās
  šādu indēšanu
  uzskatīja par
  iemeslu izstāties
  no PSRS,
  tagad
  tas skaitās
  NORMĀLI
  !!!
  /
  Kur vēl tālāk ???

 3. Parakstus, ko viņi savāca, viņi savāca ar anketu “vai esi ar mieru, ka saldus teritorija dedzina bīstamus atkritumus tam nepiemērotās ierīces?” pats jautājums jau ir nekorekts, jo vairākas institūcijas nav piefiksējušas nekādus pārkāpumus. Tā kā šie paraksti ir diezgan nederīgi.

 4. Reisons lohs neko nesaprot, un bezsakariigu sviestu kulj srii deputaati!

 5. Nauda jau kaut kā jāpelna. Cik reizes jau sūdzibas rakstīju par sātiNi LM visiem tas ir pie kājas, galvenais kā ātrāk un vairāk piķi iebāzt kabatā.

 6. No raksta nevar īsti saprast, Saldus sargi vai Atkritumu sargi?

 7. Saldus novada vadītāja Indra Rassa vērsa uzmanību, ka deputātu atbalsts bīstamo atkritumu dedzināšanai turpat pilsētas pievārtē bijis gandrīz vienbalsīgs. Gaisa kvalitātes mērījumiem budžetā naudu esam paredzējuši,” teic I. Rassa.

 8. Vārds “Reisons” šai novadā asociējas tikai ar postu un krāpniecību.

 9. Nu jau tik tālu aizgājuši tā saucamie “Saldus glābēji” , ka priekšvēlēšanu kampaņa iesaista pat LA , nepietika ar TV ! Kauns par tiem MELIEM un APMELOJUMIEM , kurus viņi velta Saldus novada domei ! Kur viņi bija 2015 gadā , kad šis uzņēmums iesniedza prasību , lai varētu LĪDZDEDZINĀT tā saucamos bīstamos atkritumus – tad šie “sargi” , kuru vidū ir ari PATREIZĒJIE Domes deputāti no ZZS KLUSĒJA ! Jo tad taču šie paši cilvēki PIEKRITA ka tiek izsniegta atļauja ! Bet protams , tagad , kad vēlēšanas klāt – tad nu bāuj pilnā rīklē ! Galvenais , lai viņi godīgi pasaka – ar kādiem meliem , un pat draudiem tika vākti paraksti un KAS VIŅUS SPONSORĒJA !! Iespējams , ka tie bija KONKURENTI – jo atkritumu apsimniekošanas bizness ir ļoti reti riebīgs !!

  • Kārli, tavā komentārā pilnīgi visi šī projektiņa ieinteresēto pušu nomelnojošie argumenti par biedrību, malacis, smuki visus melus vienā komentārā apkopoji. Saldus iedzīvotāji jau pret šo darbību iebilst 5 GADUS! Palasi ietekmes uz vidi novērtējumu, tur tu redzēsi visas iedzīvotāju sūdzības, kuras tiek IGNORĒTAS. Izskatās, ka biedrību grūtāk ignorēt.

   Tev ir biedru saraksts, lielais kritizētāj? Tu zini, vispār kas ir biedrībā? Būtu labāk paklusējis! Tu zini cik lielas biedrībai ir finanses, ka te par konkurentiem runā tieši kā Reisons? Tu gribi teikt, ka vairāk kā 3000 cilvēkiem tika piedraudēts, lai iet parakstīties? Nekļūsti smieklīgs!

  • Nu tad, lai sudz tiesa, par apmelosanu!

 10. Ne pa velti Saldū klīst baumas, ka Rassas kundze & co par šo “darījumu” saņems 3milj.€.
  Interesanti, cik viņa saņēma par Kurzemītes pamatskolas likvidēšanu?
  Un, domājams, ka pagaidām viņas mērķis ir novilkt šo lietu tik ilgi, kamēr beidzas viņas termiņš (tūliņ vēlēšanas un diezvai tiks ievēlēta atkārtoti) un pēc tam “kaut ūdens plūdi”. Prieks par Rassas veiksmes stāstu!

 11. Vislabāk jau nedarīt nekur un neko, bet sēdēt kurortā uz pabalstu rēķina. Kaut kur jau tie darbi tāpat jāveic un ja ne pie jums, tad pie kaimiņa. Droši vien jūsu pagastā nevienam darbu nevjaga.

 12. Reneta vienigais ko dedzina ir gaaze .prieksh tvaika razosanas . Un dzivniekus tur sen vairs neparstrada . Tenku vaceles.

 13. Atceros tautas atmodas sākumu,padomju sistēmas norieta laiku,kad jau varēja publiski izteikties par ieelpojamā gaisa smacējošām īpašībām un cementa ražošanas atkritumu nokrišņiem plašā teritorijā ap cementa un plaušām kaitīgā azbesta šīfera ražotni.Tauta protestēja ar stājpiketiem un dumpīgiem rakstiem vietējā laikrakstā.Ieelpojamā gaisa kvalitāte Saldus rajonā bija novērtēta kā viskaitīgākā starp Padomju Latvijas rajoniem.Ļoti jau negribētos atkal atgūt kaitīgākās dzīvesvietas statusu,kā tagad modīgi saka,Latvijas reģionā.

 14. Visu mūžu kombināts indēja, cementa puķes auga, tagad dedzinātāji modē, liela nauda nāk, vajag radiaktīvos dedzināt, ko tur nieka špalas….

 15. Naudas vara lielu dara …

 16. Vecie stagnāti vēl SALDŪ saimnieko tāpēc tā notiek ,visa pilsēta smird no viņu atļaujām.

 17. Pēdējie 25 gadi ir viens eksperiments ar cilvēkiem. Tā kā sūdu dedzinātava ir papildus iemesls braukt projam.

 18. slava Saldus domei!

Draugiem Facebook Twitter Google+