×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. jūnijs, 2014
Drukāt

Satraucas par ūdeni Amatas novada Annās


Foto - LETAFoto - LETA

Amatas novada Zaubes pagastā viesnīca “Annas Hotel” iekļuvusi pasaules labāko dizaina viesnīcu topā. Bet kalnā gravas otrā pusē ir astoņu dzīvokļu ķieģeļu nams, kas celts pirms gadiem četrdesmit, nosaukums “Oši”. Lai netrūktu “Ošos” ūdens, savulaik bija uzsliets ūdenstornis. To viesnīcas īpašnieki nojauca, bet pagasta vadība mierināja – būs labāks ūdens viesnīcai un arī jums. Noticējām. Kā neticēsi, ja grandiozajai Annas muižas pārbūvei personiski sekoja “Latvenergo” toreizējais prezidents Kārlis Miķelsons.
Pēkšņi tagad paklīst runas, ka “Oši” tiek atvienoti no ūdensvada. Zvanīju tagadējam viesnīcas direktoram Kristapam Štrausam. “Jā,” man atbild, “7. jūnijā atvienosim, jo to mums pieprasa uzraugošā iestāde.” Kas tā par iestādi, kura pavēl atvienot “Ošus” no ūdensvada? Atslēgt pēkšņi ūdensvadu no divstāvu mājas, kurā ir WC, bet aka nav pat tuvumā, pret tur dzīvojošiem pensionāriem nav vairs tikai smags cilvēktiesību pārkāpums. Tā ir necilvēcība.
 Maija Ziemele

Kā paskaidroja Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, pašvaldība divu, vēlākais, trīs mēnešu laikā izurbs jaunu artēzisko dziļurbumu nama “Oši” vajadzībām. Tā kā māja atrodas kalnā un uz bieza dolomīta slāņa, urbums var būt nepieciešams 160 metrus dziļš. Līdz jaunajam urbumam dzeramo ūdeni “Ošu” iedzīvotājiem piegādās ar cisternu, bet tehniskām vajadzībām sūknēs no tuvējā ezera. Pēc sākotnējām cenu aplēsēm, artēziskais urbums var izmak rit sāt līdz 17 000 eiro. “Dārgi, ekonomiski neizdevīgi, iedzīvotājiem kādu laiku būs jāpaciešas… Bet ūdens būs. Pašvaldība turpmāk to likumīgi nodrošinās “Ošiem” un vēl četrām piecām mājām Annās. Cilvēki vairs nebūs atkarīgi no mutiskas vienošanās un neskaidrības, kas notiks, ja mainīsies viesnīcas īpašnieki,” sacīja novada vadītāja.

“Tas nozīmē, ka ūdens no cisternas būs jānes ar spainīšiem vecīšiem astotajā un devītajā gadu desmitā. Mēnešiem nevarēs ieiet vannā un darbināt veļas mašīnas,” sašutusi M. Ziemele.

Nekādas rakstiskas vienošanās ar viesnīcu par ūdens piegādi “Ošiem” nav bijis, jo Annas muižas privatizētāji to nav vēlējušies, atcerējās Amatas novada domes deputāts un agrākais Zaubes pagasta domes priekšsēdētājs Valdis Lācis. Bet ūdenstornis atradies gravas otrā pusē un tā nonācis muižas privatizētāju un viesnīcas īpašnieku rīcībā. Pašlaik “Ošos” apdzīvoti tikai četri dzīvokļi. Līdz šim viesnīca “Annas Hotel” no dzīvokļa par ūdeni iekasējusi 7 eiro mēnesī.

Valsts vides dienests viesnīcas īpašniekiem prasa viesnīcai nokārtot atļauju par ūdens resursu lietošanu, kas izmaksā 78,26 eiro, bet par ūdens došanu “Ošiem” vides sargiem ir pirmā dzirdēšana, sacīja Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece, kontroles daļas vadītāja Līga Zvirbule. “Mēs to pārbaudīsim. Bet vairāk mani satrauc cits – mums nav skaidrības, kur aiztek “Ošu” kanalizācija. “Annas Hotel” ir savas attīrīšanas iekārtas, bet vai tām pieslēgti “Oši”, mums ir jāpārbauda,” ieinteresējās L. Zvirbule.

Savukārt viesnīcas īpašnieks K. Štrauss telefonsarunā bija izbrīnīts, ka kaimiņmājas “Oši” iedzīvotāji lieto viesnīcas ūdeni: “Tad varbūt tāpēc nesen sabojājās ūdens sūknis… Ja jau notiek nesankcionēta ūdens ņemšana… Viesnīca nemaz nevar ūdeni citiem piegādāt. Neesam jau “Rīgas ūdens”. Ja ūdenī gadās kādas ķīmiskas vielas, tad vainīga būtu viesnīca,” satraucās K. Štrauss un solīja jau nākamajā dienā ūdeni “Ošiem” atvienot.

“Ūdens apgāde ir pašvaldības kompetences jautājums. Lēmums par jaunas artēziskās akas urbšanu šai apdzīvotajai vietai šķiet ir vispareizākais. Novada pašvaldība arī pratīs visu sakārtot.” bija pārliecināta L. Zvirbule.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+