×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
7. novembris, 2013
Drukāt

Vilnis Zariņš: Kam nepatīk latviešu tautas valstiskums? (33)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ikvienam Latvijas pilsonim der zināt valsts Satversmi. Bet cik daudzi to spēj citēt pēc atmiņas? Tiem, kas nav profesionāli juristi, koncentrētus juridiskus tekstus ir grūti lasīt, izprast un precīzi paturēt prātā. Arī Latvijas Satversme ir tāds teksts. Tiem, kuri nav mūziķi, tikpat grūti lasīt un iegaumēt partitūras.

Dzīve ik dienas izvirza jautājumus. Uz daudziem no tiem nākas atbildēt bez garas prātošanas. Kas ir Latvijas valsts? Kas to dibinājis? Kāda ir latviešu tautas loma Latvijas valstī? Kādi ir Latvijas svarīgākie uzdevumi? Šādus jautājumus daudzās variācijās bieži uzdod ne tikai tie, kas vēlas Latviju labāk izprast, bet arī tie, kurus naids vai ārzemju saimnieki skubina darboties, lai Latvijai kaitētu. Latvija joprojām ir okupantu noziegumu satricināta. Tās atjaunošana pieņemamā līmenī vēl prasīs laiku un pūles.

Principiālie tiesību jautājumi Latvijas Satversmē izteikti skaidri. Tomēr ir vēlams, lai līdzās pamatdokumentam būtu vēl kāds cits uzticams teksts, ko būtu vieglāk lasīt, vieglāk saprast un iegaumēt arī tiem, kuri nav juristi. Lai to bez lielām pūlēm varētu iepazīt arī jaunieši un tie cittautieši, kuri grib būt lojāli. Latvijas Satversmes preambula tās tagadējā projektā ir kā skaidrs spogulis, kas par mūsu valsts būtību rāda pašu svarīgāko, bet nekavējas detaļās. Apspriešanas laikā tā gluži kā spogulis rāda arī daudzu politiķu un publicistu īsto seju. Nikni pret preambulu uzstājas tie, kuri arī citās sakarībās pauž naidu pret latviešu valstiskumu. Viņu vidū ir gan tie, kas noliedz PSRS okupantu pastrādātos noziegumus Latvijā, gan tie, kas neatzīst 1918. gada 18. novembri kā latviešu tautas pašnoteikšanās tiesību realizējumu vai apstrīd Latvijas valsts pēctecību no šā laika. Juceklīgi izsakās vēl citi, kuri vēlas nevis nacionālu, bet kosmopolītisku valsti.

Preambulas ienaidnieki savas mēles visvairāk trin par to, kas tajā skaidri pateikts par latviešu tautas valstiskumu. Tā sacīt neesot labi. Latviešu tautu nevajagot izcelt. Latvijā esot arī mazākumtautības, kurām vajadzīgas tādas pašas tiesības. Viņi noklusē to, ka vispārējās cilvēktiesības Latvijā ir visiem iedzīvotājiem. Latvijas mazākumtautībām, izņemot līvus un čigānus, ir savas nacionālās valstis, kur šo tautu kultūra dominē. Līvu un čigānu kopskaits ir maza daļa no viena procenta Latvijas iedzīvotāju.

Latvijā dzīvojošiem baltkrieviem Baltkrievija un krieviem Krievija ir vietas, kur viņi var būt saimnieki, var netraucēti attīstīt un kopt savu valodu un kultūru, kā paši vēlas. Latvijas lietuviešiem šāda zeme ir Lietuva, poļiem Polija, un tā visām tautām. Arī latviešiem ir tiesības veidot savu nacionālu valsti, vienīgo valsti pasaulē, kurā dominē latviešu tauta, tās valoda un kultūra. Protams, jādomā arī par mazākumtautībām, lai tām būtu iespējas iekļauties Latvijas valstī, lai visiem viņu bērniem būtu tiesības un pienākums līdz augstai prasmes pakāpei apgūt valsts valodu un augt par Latvijas patriotiem.

Jautājumā par identitāti man kā brīvdomātājam labāk patiktu, ja atzinumu par kristīgajām vērtībām aizstātu ar visas cilvēces vērtībām. Domāju, ka vairākums Latvijas iedzīvotāju nav reliģiozi. Tomēr ir arī tādi, kuriem reliģija ir vajadzīga un derīga. Tādēļ viņi nav ne labāki, ne sliktāki par citiem. Te iespējama mierīga līdzāspastāvēšana.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. atgādināt parastas patiesības ir derīgi. un kā pierasts Viļņa Zariņa stilā – īsi un skaidri.

 2. Kāpēc tu nerunā par marksisma un reliģijas ideoloģiju būtību, bet tikai rupji lamājies?
  Rādās, ka akls naids ir aptumšojis tavu veselo saprātu un tu esi dzīvē vīlies cilvēks, kas visu žulti izgāž
  uz visu pasauli un tāpēc neesi spējīgs pat sakarīgi domāt. Tikai lamāties un visās dzīves likstās vainot citus, tikai ne sevi pašu. No liela naida un savas pārākuma apziņas pat savu vārdu esi aizmirsis!

 3. Kristīgās vērtības koncentrēta veidā ir atspoguļotas 10 baušļos un lai kā pūlētos ,es tur neredzu nekādu inkvizīciju, bet gan morāles normas, kā cilvēkam šajā pasaulē jāuzvedas. Savukārt kristīgā ideoloģija aicina “mīlēt Dievu un citus cilvēkus, kā sevi pašu”. Turpretī komunisti savā marksismā-ļeņinismā atklāti aicina uz vienas sociālas grupas cilvēku iznīcināšanu un viņu mantas atņemšanu, tas ir, atklāti sludina vardarbību. Un ne tikai sludina, bet visu to arī realizēja dzīvē, nogalinot 100 miljonus cilvēku visā pasaulē. Cilvēkam ir jābūt patiesi amorālam, lai šādi salīdzinātu šīs abas ideoloģijas.

 4. Vajag buut izcilam bleedim un liekulim, pie tam ne visai attapiigam kolaborantam, kungu kalpam, lai aiz vaargi izliktaa kristiigo, arii komunistisko un fashistisko, “veertiibu” aizsega nepamaniitu to patieso seju un totalitaaros, pretcilveeciskos meerkjus.
  Fasisti un komunisti, kaa siiki skolniecinji nobaal sava lielaa skolotaaja – kristiigaas inkviziicijas prieksshaa, Varbuut sveshvaru pieluudzeejiem, taatad shiis valsts un tautas ienaidniekiem, jaaatgaadina, KAA kritietiiba te, un arii visur citur pasaulee, tika UZSPIESTA?
  Nu ja, komunistiem arii metodes liidziigas, attaisnojot savas vardarbiibas – pataisot par sliktiem un vainiigiem iekarotos, jo redz, tie esot shiem nesushi “gara gaismu” un “atbriivoshanu”.
  Tieshaam, kaadam moraalam kroplim jaabuut, lai attaisnotu, piekristu un sekotu okupantu meliem, lai cik tie tos izsaldinaatu?

 5. Vajag būt izcili dumjam un lielam analfabētam, lai kristīgas vērtības pielīdzinātu komunistiskām un fašistiskām vertībām! Ja kristīgās vērtības ir balstītas mīlestībā, tad pēdējās divas balstītas naidā un vardarbībā pret līdzcilvēkiem. Tik daudz jau nu vajadzētu atšķirt un saprast.

 6. Jā, preambula Satversmē nopietni sapurinājusi gan Latviešu tautas labvēļus, gan nelabvēļus. Pat Eiropas komisārs Muižnieks nodemonstrējis savu kosmopolitismu: redzi, vajagot taču pieaicināt starptautiskus ekspertus! Interesanti, ko šie eksperti ieteica PSRS, kad tā 50 gadus okupēja latviešu tautas teritoriju? Dažādu padomdevēju tagad netrūkst un daudzi no viņiem, arī Muižnieka kungs, pēc analoģijas ar PSRS,mēģina iestāstīt, ka tādas valstsnācijas nemaz nav, bet esot Latvijas tauta, tāpat kā PSRS laikos bija viena “padomju tauta” un homo sovjeticus. Tikai nezin kāpēc pasaulē pastāv gan valstis, gan valstsnācijas.

 7. Zini ko, “kristiigaas veertiibas” ir tik pat “veertiigas”, cik komunistiskaas un fashistiskaas, jeb tie ir “viena koka auglji”, tikai ar nedaudz atshkjiriigiem, formaali, pieluugsmes un pakljautiibas objektiem. Un taadam nu pilniigi noteikti, ne tikai nevajadzeetu, bet pilniigi amoraali un apkaunojoshi, atrasties Satversmee.
  Un otrs, ko tur grib iepldinaat pa “seetas durviim” aiz kopeejaa trokshnja un laikam apzinaati orienteejoties uz lielaakaas publikas daljas pilniigu nejeegshanu pat tik elementaaraas lietaas, ir taa sauktaas parlamentaaraas demokraatijas nostiprinaashana, ko faktiski nevienaa diskusijaa par teemu pat nepiemin, kaut taa ir ljoti buutiska.
  Paskaidroshu, ka iepretim tieshajai, tautas demokraatijai, kur tauta pati virza savus kandidaatus, kas, starp citu kaa tautas vara ir paredzeeta Satversmee, taa sauktaa parlamentaaraa demokraatija, kas faktiski ir partokraatija, partiju diktatuura, to tautai atnjem. Jau ar viltiigi un pa kluso izmainiito veeleeshanu likumu, kur iespeejas ir tikai partijaam, taatad partiju saimniekiem, bosiem, tagad to veel grib nostiprinaat Satversmee, ar ko pabeigt tautas apmuljkjoshanu un pilniigu pakljaushanu.TAS NAV PIELJAUJAMS. MUUS GRIB APKRAAPT.
  Tikai kas par to samaksaajis, un kam tas ir izdeviigi?

 8. Ne dienu bez naidu kurinošiem rakstiem

 9. Jānis Pakalnišķis Atbildēt

  Kristīgo vērtību aizstāšana ar vispārcilvēciskām – jā, tam var piekrist.

  • Kad kristīgās vērtības aizstās vispārcivēciskās vērtības, tad notiks daudza paredzamas un vēl neparedzamas lietas un jau Latvijai ne par labu. Vispārcivēcisko vērtību vārdā var sākt traucēt baznīcu zvani un krusti, var sievietes redzēt uz ielām nepieklājīgā skata ( vajadzēs paranžas un pavadoņus ) u.t.t.. Pagaidām es varbūt pārspīlēju, bet kaut kur Dānijā vai Norvēģijā vispārcivēcisko vērtību vārdā TV diktorei traucēja piespraude maza krustiņa veidolā… Vajag nedaudz domāt ar svaigu galvu un neizrauties ar svešu. Paturēsim savas domas. Tikai piezīme – tad kad būs jāvalkā paranžas – vairs nelīdzēs nekādas vērtības – nepatiks – nomētās ar akmeņiem…

   • no LELB foruma, kur par šīm lietām raksta kāds Aivars:
    “Šodien kādi par `kristīgām vērtībām` sauc vienkārši lojalitāti ģimenei (bet kā tur bija ar Jēzus teikto par gatavību ģimenes saites saraut Viņa dēļ). Kādi šķiet apmierināmies ar iestāšanos pret homoseksualitāti par labu heteroseksualitātei, it kā nebūtu citu grēku un kristīgā vēsturē kādi nebūtu seksualitāti kā tādu norakstījuši sublimatīvu askēzes `vērtību` vārdā. Par to, cik `vērtīgi` ir maksāt desmito tiesu no dillēm un mērām kā arī tēvu tēvu tradīcijas lolot, Jēzus arī ir izteicies pietiekoši skaidri. Patriotisms pret Ciānu (nācareti), Romu, Maskavu utt. … arī gana skaidri no Jēzus puses ir diskreditēts. Kas gan tad ir tās mistiskās `kristīgās vērtības`, par ko daudzi ir it kā gatavi iestāties?”

    • Man kristīgās vērtības ir ne tikai Dievs, bet arī ģimene, demokrātija u.t.t., bet nevis vispārcilvēciskās, kuras saprot kā Mozaīkas draugus – pedofīlus, pederastus nekrofīlus un citus garīgas galvas dumjības. Nav ģimenes – viss haosā – kopošanās kur un kā. Gelju un lezbiešu laulības. Tie visi netikumi, kuri varbūt ir turami mājās, guļamtelpā tiek iznesti uz ielas skolās ( arī Latvijā jau bērnu grāmatiņā puisītis par meitenīti un otrādiar ministres svētību…)

  • Vispārcilvēciskās vērtības – tas ir vēl nekonkrētāk nekā kristīgās vērtības. Man domāt, labāk no tādām neskaidrām lietām likumdošanā labāk pēc iespējas izvairīties.

 10. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Profesora Viļņa Zariņa kodolīgo patiesību būtu jāiezubrī visiem pie varas kloķiem esošajiem. Es esmu latvietis un gribudzīvot savāvalsti, kura maniaizsargā, dod darbu, dod iespēju mācīties latviešu skolās. Nav Staļina laiki. Robeža ir vaļā. Krievi – Krievija jūs gaida un nevaram atļaaut okupantiem un viņu mantiniekiem diktēt te noteikumus. Latvijas valstij ir jāaizsargā savi tautieši, viņu tiesības un valoda. Ne ar vārdiem vien, bet ari ar darbiem – izveidojot latviešu valsti par labklājības zemi, kur iebraucēji apzinātos ka dzīvo Latvijā, latviesu valstī.

 11. dažs vārdos ir tāds patriots, bet nodokļus zog tik forši…………………………

 12. sovjetiem nepatīk Atbildēt

  tie, ka necieš darbu, bet mīl revolūcijas un citus izsūtīt uz Sibīriju, lai tiktu pie viņu mantas, tagad tie dirn uz pabalstiem,dirn mūsu atmaksātos siltos dzīvokļos, zog, nemaksā nodokļus, jo tiem pofig Latvija.
  LŪK , AR TIEM JĀTIEK JĒGĀ

 13. Un tā ir aksioma! Atbildēt

  Lielākais paradokss ir tas, ka par šo jautājumu nevaram brīvi komunicēt, lai tūlīt mūs neuzskatītu par šovinistiem, nacionālistiem, lai neteiktu ļaunāk. Pēc TV diskusijas krievi ierosina slēgt VVC (Valsts valodas centru). Latviešiem ir cits jautājums: kad šajā valstī latvietis varēs justies komfortabli, kā savā valstī jājūtas valsts pamatnācijas pārstāvim? Kad valstvīri sāks domāt patriotiski, neatskatoties uz katru potenciālo naudas devēju, kuram viņi varētu neizpatikt? Kad Latvijā viss būs latviski, beigsies “laipošana” starp divām valodām presē, mēdijos, TV, sabiedriskās vietās – veikalos, tirgos, galu galā – koncertos vai citās mākslas aktivitātēs? Kad valsts ierēdņi beigs laipot, momentā pārejot uz krievu valodu, vai pat sākot sarunas krieviski, lai tikai izdabātu klientam? Un kā aptiekās vai poliklīnikās? Vai tur NAV jārunā latviski? Pamēģiniet uzdot šo jautājumu aptiekariem. Pretī būs kliegšana, ka mums katrs klients vajadzīgs peļņas iegūšanai!……..

 14. Jā, šī preambula nav nepieciešama Satversmes zinātājiem ,varbūt arī Latvijas patrioti var izdzīvot bez šiem paskaidrojumiem , taču arī viņiem nekas nevar būt pret E. Levita izstrādāto projektu . Pārveidojot mūsu dižgaru Rūdolfu Blaumani , var teikt , ka preambula Satversmei ir kā sāls putrai .

 15. Vai var nosaukt kaut vienu kristīgu vērtību, kas nebūtu vispārcilvēciska?

 16. Ļoti labs raksts. Vienīgais, Zariņa kungs nezin, ka LV ap 70% iedzīvotāju ir kristīgās pārliecības ļaudis, tādēļ atsauce uz kristīgām vērtībām ir pašsaprotama un nepieciešama. Tas vēl jo vairāk ir vajadzīgs, redzot islama draudus Eiropai.

 17. /Tomēr ir vēlams, lai līdzās pamatdokumentam būtu vēl kāds cits uzticams teksts, ko būtu vieglāk lasīt, vieglāk saprast un iegaumēt arī tiem, kuri nav juristi. Lai to bez lielām pūlēm varētu iepazīt arī jaunieši un tie cittautieši, kuri grib būt lojāli./
  Tieši tā, jo ne katrs orientējas Satversmes pantos kā J.Endziņš.

 18. Ar tām kristīgām vērtībām neliela problēma ir, ka neviens īsti nezin, kas tās būtu. Piemēram, pazīstamie 10 baušļi ir jūdaistiska vērtība, ne kristīga (sevišķi, skatot ap.Pāvila izteikumus par bauslību).

 19. Lieliski formulēta attieksme no LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētnieka Viļņa Zariņa puses,
  skaidra un patiesa, jo Preambulu vajag ne jau juristiem, bet plašai tautai – Latvijas iedzīvotājiem – skaidrībai un vēstures vienkāršai un pārliecinošai sapratnei

 20. Latvijai nav jāņem par pilnu tas, kas nepatīk salašņām, kurus te pameta padomju noziedzīgais okupācijas režīms.

  • Pilnīgi piekrītu. Lai gan preambula ir pārbaude valsts politiskajai elitei – vai patiesi šo valsti cienat ( varbūt tikai sevi augstajos amatos ar skatu uz Kremli). To preambulas risināšanas ātrums un rezultāts parādīs…
   Personīgi es preambulu atbalstu un aicinu nekavēties.

   • Jūs neesiet pamanījuši, ka preambula ir vērsta pret visas tautas vēlētu prezidentu? Ir paredzēta parlamentāra republika mūžu mūžos, un tas ir galvenais preambulas iemesls-vāvuļošana par tautiskumu- tikai dūmu aizsegs!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vajag darbinieku!

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, ceturtdien konferences “Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt” atklāšanā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, ziņo LETA. Ministrs arī norādīja, ka darba tirgū ne mazāk svarīgas ir darbinieka vajadzības, tostarp finansiāls nodrošinājums, veselībai un drošībai atbilstoša vide, emocionāls gandarījums, kā arī izaugsmes iespējas.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+