Foto – LETA

Saudzēsim un rūpēsimies par savu sirdi
 0

Pēc jaunākajiem pētījumiem, sirds slimības pasaulē ir viens no galvenajiem mirstības iemesliem. Katru gadu no šīm slimībām mirst vairāk nekā 17,3 milj. cilvēku.


Reklāma
Reklāma

 

Galvenie riska faktori

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Šogad 26. septembrī visā pasaulē atzīmē Pasaules sirds dienu. Šajā dienā speciālisti vēlas pievērst iedzīvotāju uzmanību sirds slimību risku faktoriem.

Laikus un regulāri veiktiem profilaktiskiem pasākumiem sirds veselības uzlabošanā un saglabāšanā ir liela nozīme. Paaugstināts arteriālais asinsspiediens, holesterīna un cukura līmenis asinīs, aptaukošanās un smēķēšana ir riska faktori, kas visbiežāk veicina sirds un asinsvadu slimību attīstību.

 

Ieklausieties brīdinājuma signālos

CITI ŠOBRĪD LASA

Organisms reizēm cilvēkam sūta brīdinājuma signālus, taču tie parasti tiek ignorēti.

Galvas reibšana, galvas sāpes, “mušiņas” acu priekšā, sirdsklauves, sirdsdarbības pārsitieni, elpas trūkums, vājums, nogurums, līdzsvara zudums, pēkšņas grūtības staigāt, pēkšņas problēmas ar redzi – visi šie simptomi ir arī pārpūles sekas, taču tie ir arī sirds – asinsvadu saslimšanas simptomi.

Latvijā apmēram 44% iedzīvotāju nespēj nosaukt nevienu insulta vai infarkta pazīmi. Ir jāveicina sabiedrības zināšanas par tām, jo insultu var novērst, zinot tā brīdinājuma signālus.

 

Ierobežojiet kaitīgos ieradumus

Kardiologi iesaka regulāri pārbaudīt sirds veselību, īpašu uzmanību pievēršot pulsam un asinsspiedienam.

Pieņemts, ka normāls asinsspiediens ir tad, kad arteriālais sistoliskais spiediens ir 120 mm/Hg, bet diastoliskais spiediens – 80 mm/Hg. Faktori, kas veicina augsta asinsspiediena rašanos, – vecums, korpulence, pārāk liels sāls un alkohola patēriņš. Ir iespējams ierobežot vai aizkavēt augsta arteriālā asinsspiediena rašanos. Galvenais ir veselīgs dzīvesveids, vingrošana, mazāk jālieto sāls un alkohols, jāsamazina liekais svars, jāatmet smēķēšana. Profilakses nolūkos dienā lietojiet apm. 5 g zivju eļļas.

Risku saslimt ar sirds – asinsvadu slimībām ir iespējams mainīt vai pat novērst, ja uzturā lietosim veselīgu pārtiku, atturēsimies no saldiem un trekniem ēdieniem, vairāk fiziski kustēsimies, dosimies uz profilaktiskām apskatēm.

Arī stresa samazināšana ir viena no svarīgākajām rekomendācijām sirds un asinsvadu slimību profilaksē un ārstēšanā.

Reklāma
Reklāma

 

 

Tautas līdzekļi

1. Ziemā ieteicams ilgstoši lietot vilkābeles augļu ievārījumu ar cukuru attiecībās 1:1.

2. Miokarda infarkta pirmajās dienās lietderīgi dzert burkānu sulu.

3. Jālieto uzturs, kurā daudz olīveļļas un E vitamīna. Daudz E vitamīna ir mājputnu gaļā, jūras augos, kviešu asnos.

4. Glāzi medus samaisa ar glāzi rāceņu sulas. Uzglabā cieši noslēgtā traukā tumšā, vēsā vietā. Lieto pa ēdamkarotei stundu pirms ēšanas.

5. Pēc bulgāru tautas dziednieces un gaišreģes Vangas ieteikuma katru rītu tukšā dūšā izdzert 3 pilienus vērmeļu tinktūras – uzlabosies sirds darbība.

6. Ēdiet citronus ar miziņu, uzdzeriet mežrozīšu novārījumu. Vasarā savāciet meža zemeņu lapas un lietojiet tās tējas vietā.

7. Labs sirds stiprināšanas līdzeklis: 1/2 glāzes lielo nātru sēklu samaisīt ar 1 glāzi medus. Lieto pa ēdamkarotei.

8. Ieteicams katru vakaru izdzert 20 pilienus šitake sēņu ekstrakta vai spirta uzlējuma. (Šitake sēņu ekstrakts aizsargā asinsvadus no bojājumiem un nogulsnējumiem, kas rodas holesterīna ietekmē. Šitake sēnes pazemina arī arteriālo asinsspiedienu).

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.