×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.6°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
17. marts, 2017
Drukāt

Šauj teroristiem, trāpa medniekiem (13)

Ilustratīvs attēls. Foto - ShutterstockIlustratīvs attēls. Foto - Shutterstock

Stāsts aizsākās ar terora aktiem Parīzē 2015. gada novembrī, kad Eiropas Komisija pēc šīs šausmīgās traģēdijas mēģināja ieviest būtiskas izmaiņas Šaujam­ieroču direktīvā (Padomes direktīva, 1991. gada 18. jūnijs, par ieroču iegādes un glabāšanas kontroli), aizbildinoties ar cīņu pret terorismu.

Tomēr šīs iespējamās izmaiņas bija vērstas nevis tieši pret teroristiem, kuri direktīvas nelasa, bet gan pret likumīgajiem šaujamieroču īpašniekiem – medniekiem un sporta šāvējiem. Kopš aizsākts likumdošanas process, ir jau pagājis apmēram pusotra gada, un tikai tagad Eiropas Parlaments nobalsoja par tiem grozījumiem direktīvā, par kuriem pirms neilga laika sarunās vienojās Eiropas Padome, Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija.

 

Likums kā desas griešana

Daudzi jautāja, kādēļ tik ilgi un grūti notika grozījumu saskaņošana. Tādēļ, ka sūrā cīņā par savām tiesībām iestājās mednieku un sporta šāvēju intereses aizstāvošās organizācijas. Pirmkārt, mednieki un sporta šāvēji uzstāja, ka Eiropas Komisijai lielāka uzmanība būtu jāpievērš tieši nelegālo šaujamieroču ieplūšanai ES no bijušajām Dienvidslāvijas valstīm, darot visu iespējamo, lai šo melno ieroču tirgu apturētu. Otrkārt, nosakot likumīgajiem šaujamieroču īpašniekiem papildu prasības un administratīvo slogu, diez vai tiks mazināts terorisms kā tāds.

Pārrunu procesā izdevās no projekta svītrot dažādas nepamatotas prasības, tomēr vairākas novitātes saglabājās. Mednieku organizācijas dažus paredzētos grozījumus pielīdzināja salami desas griešanai ripiņās. Ar šiem grozījumiem tiktu nogrieztas dažas ripiņas, pēc diviem gadiem, kad direktīva jāpārskata, vēl dažas, un tā tas var turpināties gadiem, līdz mednieku un sporta šāvēju tiesības uz šaujamieroču iegādi, glabāšanu un izmantošanu tiktu samazinātas līdz minimumam. Viens no Eiropas Komisijas argumentiem bija tāds, ka esot mazāk un vairāk bīstami ieroči. Mednieki uzstāja, ka nevis ieroči ir bīstami, bet gan to lietotāji, šajā gadījumā noziedznieki ar konkrētu mērķi.

 

Arī parlamentā ir mednieki

14. martā Eiropas Parlaments nobalsoja par grozījumiem Šaujamieroču direktīvā, noraidot visus iespējamos grozījumus, kas tika iesniegti pirms balsojuma. Direktīvas pamatā ir nosacījumi un kritēriji, pēc kuriem vadoties privātpersonas var likumīgi iegādāties, glabāt un transportēt šaujamieročus ES valstīs. Kompromisa vienošanās par šādu redakciju tika panākta šā gada janvārī.

Pirms galīgā balsojama tika pieņemts lēmums neatbalstīt pēdējā brīža priekšlikumus, jo tad sāktos jaunas diskusijas, tādā veidā paredzot risku, ka direktīvas grozījumos tiktu atkal iekļauti kādi nepamatoti aizliegumi.

Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) jaunais ģenerālsekretārs Ludvigs Vilnegers norādīja, ka galīgo EP balsojumu var uzskatīt par labu rezultātu Eiropas medniekiem. Tomēr dažādas jaunās prasības attiecībā uz šaujamieroču autorizāciju, licenču izsniegšanu, to atjaunošanu un pagarināšanu, kā arī jautājumi par ieroču glabāšanu nav līdz galam skaidri.

Pastāv ļoti liela iespēja, ka šī direktīvas redakcija radīs pārāk stingras prasības dalībvalstīs. Tādēļ FACE turpmāk koncentrēsies uz to, lai panāktu saprātīgu direktīvas prasību integrēšanu nacionālajos normatīvajos aktos, palīdzot un atbalstot vietējās mednieku asociācijas, lai nodrošinātu līdzsvarotu prasību ieviešanu, neuzliekot nevajadzīgu slogu un šķēršļus medniekiem, šaujamieroču īpašniekiem un šaujamieroču ražotājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. EP nav stulbu birokrātu bārs. Šis jautājums ir īpaši nopietns. Raksts ir aprobežota cilvēka spriedelējums, kas domāts aprobežotai mērķauditorijai. Aizdomas raisa šāda jautājuma trivializēšana un neatbilstošas, bezatbildīgas attieksmes pret ieročiem popularizēšana Latvijas sabiedrībā no raksta autores puses!

 2. Uz bandītiem jau nekādi likumi neattiecās – ieročus tie atradīs jebkurā laikā un vietā. Šis likums vienīgi ierobežos godīgu cilvēku pašaizsardzību un protams ari medniekus.

  • Stāstiņa virsrakstā dota precīza norāde – Latvijā mednieki ir pielīdzināmi teroristiem. Šaušanas platības ir iedzīvotāju dzīves vietu tiešā tuvumā. Apdraudējums tiešs, nerunājot nemaz par dzīve telpas kvalitāti!

 3. Diemžēl EP ir stulbu birokrātu bars, kas nesajēdz visvienkāršākās patiesības.

 4. ta neuztrauc nevienu tie teroristi. Vienkārši eu sabalsoti prasti ieroču nīdēji. To mērķis atņemt ieročus likumīgajiem īpašniekiem, bet atstāt noziedzniekiem.
  Tajā direktīvā ir teikts, ka ierobežojumi neskar valsts aizsardzībā strādājošos. čehi jau esot to izmantojuši un attiecīgi šī direktīva neskars čehijas pilsoņus. Pie mums visi pilsoņi līdz noteiktam vecumam (laikam 55 gadi) ir mobilizācijas rezerve. Ja to pareizi pasniegt, eu varēs iet uz poda.
  Gribu zināt, kas no Latvijas eu aizstāvēja mūsu valsts ieroču īpašnieku tiesības.

 5. Reiz man bija saruna ar reālu bandītu, kurš par laupīšanu bija atsēdējis 10 gadus (nesatraucieties, nu jau nelaiķis). Es bandītam jautāju – kā tu vari droši noslēpt ieroci? Kāpēc man jāslēpj ierocis, šis atbild, lai ierocis stāv pie policista, tā ir drošāk! KAD MAN VAJADZĒS, ES PAŅEMŠU NO POLICISTA.

 6. Nekas jau medniekam nav trāpīts……,tiem kuriem ir oficiāli ieroči,ar mazajām magazīnēm,tādi arī paliks.

 7. Taisnība, ka bīstams jau ir cilvēks, nevis pats ierocis. Tikpat labi par bīstamiem jāpasludina motorzāģus un cirvjus, jo kāds psihopāts var pielietot arī tos. Lode, starp citu, nekļūdās, kļūdās šāvējs.

 8. Pārāk daudz ieroču ir tautu rokās: dakšiņas, naži, īleni, cirvji u.t.t.
  No likumdošanas neko nejēdzošie laji piesējušies nevainīgiem
  automātiem, pistolēm, granātām !

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +23.6
Alūksne +23.2
Daugavpils +21.9
Saldus +23
Liepāja +20.8
Jelgava +24
Ventspils +21.0
Limbaži +23
Madona +24
Rēzekne +24
+23
+14
+12
Draugiem Facebook Twitter Google+