Ekonomika
Īpašums

Mājas var lētāk apsildīt, izmantojot kombinētās apkures sistēmas7


Privātmājām Ģirts Veisbārdis iesaka kompleksu risinājumu, izmantojot gan saules, gan atjaunojamo enerģiju.
Privātmājām Ģirts Veisbārdis iesaka kompleksu risinājumu, izmantojot gan saules, gan atjaunojamo enerģiju.
Foto no “Siltuma serviss” arhīva

Latvijā pēdējā laikā palielinās to mājsaimniecību skaits, kuras izmanto alternatīvus enerģijas avotus – saules kolektorus, saules baterijas, siltuma sūkņus un citas videi draudzīgas apkures iekārtas.

Vienīgā 
bezmaksas enerģija


Vienīgais dabas resurss, kas aizvien ir bez maksas, ir saules enerģija. Niecīga tās daļiņa gaismas un siltuma veidā nonāk uz Zemes un vēl niecīgāka tiek lietderīgi izmantota. Lai arī mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi vēl neļauj saules enerģiju izmantot pietiekami efektīvi, zinātnieki uzskata, ka tieši saules enerģija nākotnē būs vissvarīgākā. Reāli saules enerģiju Latvijā apgūst ar saules kolektoriem, kurus izmanto karstā ūdens ražošanai un apkures atbalstam, kā arī fotovoltiskajām baterijām – tās izmanto elektroenerģijas un siltā ūdens ražošanai.

Vispieprasītākie ir saules kolektori, kuriem ir liela lietošanas pieredze, pieslīpētas ražošanas tehnoloģijas un nu jau pieņemamas cenas. Izšķir vakuuma cauruļu, plakanos vakuuma cauruļu CPC un vienkāršotas konstrukcijas plakanos saules kolektorus, kas darbojas pēc līdzīgiem principiem, taču to energoefektivitāte ir atšķirīga.

Pateicoties apaļajai caurules formai, saules kolektors uztver ne tikai tiešo, bet arī izkliedēto starojumu, palielinot kolektora darba efektivitāti. Tomēr Latvijas ziemās šiem kolektoriem ir savi mīnusi. Reizēm ledus iekļūst starp caurulēm, izplešas un caurules sabojā. Šis trūkums ir novērsts modernākajos plakanajos vakuuma saules kolektoros CPC, kurus nosedz ar stikla vāku un izturīgu korpusu. CPC aprīkoti ar speciāliem pussfēriskiem alumīnija atstarotājiem, kas palīdz savākt saules starus agrās rīta un vakara stundās, kad tā atrodas zemu pie apvāršņa. CPC saules paneļu modeļi, pēc daudzu speciālistu viedokļa, ir Latvijas klimatiskajiem apstākļiem vispiemērotākie un atmaksājas piecu sešu gadu laikā.

Mazliet lētāki ir plakanie saules kolektori, kuros saule uzsilda no vara izgatavotu plātni – absorbētāju. Lai arī šie modeļi atmaksājas piecu sešu gadu laikā, tomēr, salīdzinot ar CPC, tiem nepieciešams rūpīgāks serviss.

Populārākās saules kolektoru tirdzniecības zīmes Latvijā ir “Solarfocus”, “Vaillant”, “Viessmann” un “Buderus”. Saules kolektoriem ir universālas izmantošanas iespējas.

“Projektējot un uzstādot modernās apkures un karstā ūdens sagatavošanas sistēmas, paredzam kompleksu risinājumu, izmantojot gan saules, gan atjaunojamo enerģiju. Protams, iespējams saules kolektorus salāgot arī ar esošu gāzes apkures katlu vai siltumsūkni. Tomēr ar saules kolektoriem iesakām kombinēt granulu, malkas, šķeldas apkures sistēmas. Kompleksi risinājumi ļauj sasniegt augstāku energoefektivitāti. Rezultātā patērētājs pilnībā vai daļēji kļūst neatkarīgs no tradicionālo fosilo energoresursu piegādātājiem un elektrības izmaksām, paildzinās apkures sistēmu kalpošanas laiku, kas arī veido papildu ekonomiju. Saules kolektorus esam uzstādījuši apmēram 200 objektos, arī daudzos daudzdzīvokļu ēku attīstības projektos. Piemēram, “SunRepublic” Saulkrastos uzstādījām 192 paneļus. Pašreiz strādājam pie jauna 140 privātmāju ciemata projekta, kur ieplānots atteikties no gāzes kurināmā un izmantot biomasas gāzes ģenerācijas apkures sistēmas un saules kolektorus,” tā SIA “Siltuma serviss” valdes loceklis Ģirts Veisbārdis.

Praktiķi


Mārtiņam no Jelgavas 500 kvm savrupmājas apsildīšanai SIA “Siltuma serviss” uzstādīja granulu katlu ar 400 litru tilpumu. Granulu rezervuāra tilpums ir viena tonna. Katru gadu saimnieks jau laikus jūlijā – augustā iepērk 10 tonnas (ap 140 EUR/tonnā) granulas, vēlams no Inčukalna ražotnes. Tās ir iepakotas mitrumnecaurlaidīgos 15 kg maisos, vienā paletē – 950 kg. Glabāšanai izmanto 15 kvm noliktavu. Katlam ir automātiska vadības sistēma, tam var ieregulēt vēlamo temperatūru pa diennakts stundām. Katls bez uzpildes var darboties apmēram nedēļu. Pie ekstrām jāpieskaita iespēja katla darbību regulēt pat pa tālruni. Tiesa, šī opcija vēl nav izmantota. No iespējas sadedzināt graudus, salmu granulas un citu granulveida kurināmo atteicies, jo šāda veida kurināmais vairāk piemērots lauku teritorijai, kur lielākas platības un mašīnu parks. Piemēram, kurināmā glabāšanai ar mazāku siltumatdevi nepieciešamas daudz lielākas telpas, piedevām tas uzsūc mitrumu. Ar granulu apkuri ir ļoti apmierināts. Citus alternatīvās apkures veidus uzlūko skeptiski.

Raivis Plešs no Baltezera pirms gada savrupmājas apkurei iegādājies “Solarfocus” granulu katlu un, lai vasarā nav lieki jākurina, uz jumta uzmontējis trīs saules paneļus. Viens boileris ir katlam, viens – saules paneļiem. Tie savu lieko siltumu novada katla boilerī, ekonomējot kurināmo. Katls un saules kolektori visu gadu ir sapāroti. Ja vasarā gadās vēsāks laiks, katls automātiski ieslēdzas. Tomēr visai vasaras sezonai, ap sešiem mēnešiem, patēriņš var sastādīt tikai ap 400 kg granulu. Novērojis, ka saules kolektori, kas izmaksāja ap EUR 800, pieražo siltumu, ja āra gaisa temperatūra pārsniedz 0 oC grādu.

Gints no Pierīgas 2008. gadā alternatīvo apkuri izvēlējās, jo tuvās gāzes piedāvājums (ap EUR 8000) bija dārgs un ķēpīgs. Piemaksājot apmēram vēl tādu pašu summu, sanāca vācu “Vaillant” 17kW horizontālais zemes siltumsūknis un seši saules kolektori. “Multiterm” boilera tilpums ir viena tonna, tas sadala katla un kolektora ražoto siltumu. 340 kvm lielo māju apdzīvo četri cilvēki. Ziemas sezonas patēriņš izmaksā ap EUR 150, vasarā zem 10 eiro mēnesī. “Man sešu gadu laikā nav sūdzību, un vienkāršu tehnisko apkopi veicu pats. Modernās ierīces, ja ir pareizi uzstādītas, ja iet, tad iet. Labprāt pats ražotu elektroenerģiju, ja būtu iespējams to lēti uzglabāt sadales tīklos,” apsver saimnieks.

LA.lv