×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
12. februāris, 2018
Drukāt

Eksperiments ar daļu riska. Ar saules palīdzību cer nosegt visu elektrības patēriņu (7)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

"Mani vienmēr interesējušas inovācijas, tāpēc esmu patīkami satraukts kļūt zaļam šādā veidā," teic Miķelis Zondaks. Saules paneļu uzstādīšana izmaksāja apmēram 16 tūkst. eiro, ko plānots atpelnīt desmit gados. Taču par elektrību M. Zondaks šogad cer vairs nemaksāt neko.

Eksperiments ar daļu riska. Ar saules palīdzību cer nosegt visu elektrības patēriņu

Aizvadītais gads elektroenerģijas nozarē Latvijā bijis dažādu skaļu un ļoti apspriestu notikumu pilns – beigām tuvojas Kurzemes loka būvniecība, samazināts jaudas maksājums termoelektrostacijām, elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls” ar valdības lēmumu iegādājies 16,05% akciju dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatorā “Conexus Baltic grid”, skandālu ēna bargi gājusi pāri koģenerācijas un atjaunojamo resursu nozarei, visbeidzot oficiāli zināms, ka beidzot esam pašu mājās saražojuši tik daudz elektrības, cik esam iztērējuši.

Tomēr no reputācijas un informācijas atklātības viedokļa šis bija sliktākais gads elektroenerģijas nozarē, kādu vien iespējams atcerēties. No šā gada janvāra lielākajai daļai patērētāju jābūt mazākiem elektrības rēķiniem. Taču, lai elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) aprēķina kārtības izmaiņas samazinātu maksu par elektrību, jāizvērtē pieslēguma jauda.

 

“To, ka saules enerģijai ir potenciāls, zināju jau sen, tostarp, ka arī Latvijā saules paneļi strādā, taču vēl nesen tas viss maksāja pārāk daudz,” stāsta Miķelis Zondaks. Viņš pie savas ģimenes mājas Sēbruciemā Babītes novadā ierīkojis saules paneļus elektrības ražošanai.

Jaunos saules paneļus M. Zondaks uzstādījis, kļūstot par “Latvenergo” jaunā pakalpojuma “Elektrum Solārais” klientu. Paneļu uzstādīšana ir arī neliels eks­periments ar savu daļu riska, un to atzina arī Miķelis, jo nekas līdzīgs Latvijā īstenots nav. Paneļi strādā labi arī ziemā, apgāžot vienu no stereotipiem, ka, lai ražotu elektrību, nepieciešama spoža saule. Nē, pilnīgi pietiek ar parastu dienas gaismu, tostarp ziemā.

 

Vasarā saražos vairāk nekā patērē

Pie Miķeļa ierados dienā, kad viņš pirmo reizi paneļus pieslēdza. Kopumā formalitātes ar līgumu slēgšanu un paneļu uzstādīšanu aizņēmušas pāris mēnešus. Kā nu ne, darījums tomēr nopietnāks nekā kļūšana par kāda mobilā operatora klientu. Miķelis iegādājies maksimālo paneļu skaitu – 40, kādu piedāvājis “Latvenergo”, tas viņam izmaksājis apmēram 16 tūkst. eiro, kas piecos gados jāatmaksā “Latvenergo”. Miķeļa piesardzīgajā scenārijā paneļu saražotais nosegs visu ikmēneša elektrības patēriņu – ievērojamas 1100 kilovatstundas. Optimistiskajā scenārijā – paneļi elektrību pat saražos vairāk, īpaši vasarā, kas nozīmē, ka Miķelis neizlietoto elektrību varēs nodot kopējā tīklā. Viņš aprēķinājis, ka visus ieguldījumus paneļi būs atražojuši apmēram 10 gadu laikā.

Miķelis stāsta, ka sarežģītākais bijusi objekta nodošana ekspluatācijā. Sakarā ar koģenerācijas staciju skandālu pagājušā gada rudenī uzņēmums “Sadales tīkli” pilnveidojis iekšējo procedūru, kā rezultātā prasīts pat zemes plāns. Kaut saskaņošana nedaudz iekavējusies, tomēr viss beidzies labi.

“Līdzko “Latvenergo” atsūtīja piedāvājumu, ar vecākiem pieteicāmies konsultācijai, parēķinājām, padomājām un sapratām, ka gribam. Izšķiršanās bija par to, vai paneļus likt uz jumta vai uz zemes. Kā redzat, paneļu ir daudz, tāpēc nebijām droši par to, vai jumts ir gana plašs paneļiem, kā arī paneļu tīrīšana krietni vienkāršāka, tiem esot uz zemes,” stāsta Miķelis.

Viņš uzsver, ka par kādu inovatīvu un zaļu ideju enerģijas ražošanai, piemēram, par vēja ģeneratora uzstādīšanu, domāts jau sen. Pie Miķeļa mājas Sēbruciemā iegriežoties krietni liels vējš, taču ideja atmesta, saprotot, ka līdz ar ģeneratoru nāksies no pagalma lasīt nedabīgā nāvē kritušus putnus, kuri jau šobrīd ļoti bieži triecoties mājas logos. Bijusi arī ideja uzstādīt uz jumta saules kolektoru, lai tādājādi uzsildītu ūdeni vai nepieciešamo šķidrumu apkurei. Taču saules kolektora tehniskais risinājums esot bijis pārāk sarežģīts, paredzot apkures sistēmas maiņu. Saules paneļu gadījumā ir tikai vads, ko pievilkt mājai un tālāk ar elektrību dari, ko gribi.

Miķelis ar smaidu sejā norāda, ka apjomīgā būve izraisījusi arī kaimiņu interesi, kuri nākot un prasot, kā paneļi strādā un cik izmaksā – interese ir! Viņš norāda – lai nedaudz organiskāk paneļi iekļautos kopējā skatā, plānots tos nedaudz “uzfrišināt”, apšujot ar dēlīšiem. Esot doma arī par paneļu integrēšanu mazā šķūnītī, paneļiem kalpojot kā vienai no sienām, taču Miķelis par šo risinājumu vēl neesot konsultējies ar “Latvenergo”.

 

Saules paneļi – katrā ciematā

“Latvenergo” norāda, ka par iespēju uzstādīt saules paneļus interesējušies apmēram divi tūkstoši uzņēmuma klientu, kas ir krietni vairāk, nekā uzņēmums bija gaidījis. “Tas ir gandrīz sešas reizes vairāk nekā šobrīd Latvijā ir reģistrēts saules paneļu lietotāju. Šogad plānojam pārdošanas apjomu ievērojami audzēt un vēlamies, lai tuvāko gadu laikā katrā apdzīvotā vietā būtu mūsu saules paneļi,” sacīja “Latvenergo” pārstāve Ivita Bidere. Viņa norādīja, ka šobrīd populārākais ir “Elektrum Solārais vidējais” komplekts ar 14 saules paneļu komplektu. Mazākais piedāvājums ir ar četriem paneļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. “Prātiņ nāc mājās”
  Saules paneļu uzstādīšana izmaksāja apmēram 16 tūkst. eiro – par elektrību cer vairs nemaksāt neko.
  Vēl lai atsakās no ST pieslēguma, kas arī rada izmaksas ja ne pašam tad citiem ST klientiem.

 2. Rupji parēķināju.
  Šodienas rēķins ap 45 euro ar visu oik un sadali.
  Lai atmaksātos pats lētākais par 3500 vajadzēs 17 gadus.
  Paneļu mūžš 20-25 gadi.
  Krīta maksājums Lētākajā variantā- saules paneļi sanāca 58 EU (ja ņem kredītu uz 5 gadiem).
  Kopējais ikmēneša rēķins ja lieto tika pašsaražoto un maksā tikai oik un parvades- sadales pakalpojumu būtu ne mazāks kā EUR 26.30+58= 84.30 veselus 5 gadus no vietas.
  Uz pusi lielāks maksājums.
  Kaut kā neredzu izdevīgumu.
  Takā šobrīd neizskatās ka būs liela atsaucība.
  Iespējams ka Miķelim ir dota kāda atlaide par šo reklāmas rakstu, kurš gan nav reklāmas sadaļā. Iespējams ka ir kāda informācija noklusēta
  Un vēl nez vai Miķelim izdosies izvairīsies no maksas par oik un pārvadi, jo nav jāmaksā tikai par to daļu, kuru pa taisno patērē. Savukārt par daļu, kuru nodod tīklā bez maksas un saņem atpakaļ bez maksas tāpat būs jāmaksā iok un sadales izdevumi.

 3. Mežonīgi dārgi, ja paneļa cena Vācijā ir ap 50 eur gabalā,strāvas pārvietojas ap 1000 eur., bet montāža darbs plus materiāli 160 eur. kw. Tātad rēķinam 40 paneļi ap 2000 eur., strāvas parveidotajs 1000 un 40 paneļi pa 250w ir 10 kw, tas būtu vēl 1600 eur. Kopā sanāk 4600 ,vel projekts 10 procenti un pvn , kopsumma būs ap 6100- 6300 eur. Jautājums,kāda velna pēc jāmaksā gandrīz par 10 ripām dārgāk? Latvenergo nolēmis moderna trenda vārdā nopelnīt 154 procentus tīras peļņas, tas nozīmē ka šobrīd ar latvenergo nekādā gadījumā nedrīkst strādāt, jo klientu apzog pašā sākumā par pamatīgu summu.

  • DE 1w panelī maksā ap 0.70EUR
   250 x 40 = 10000 W
   Tātad paneļi no DE izmaksā ap 7000 EUR
   Pārveidotājs ap 1000 EUR
   Uzstādīšana max 1600 EUR
   projekts ap 10%
   Kopā ap 10500 EUR
   ar PVN ap 12 800 EUR
   sanāk lētāk

   ja mēnesī patērē ap 1100kWh, tad tas izmaksā ap 174 EUR/mēn ar PVN no Latvenergo
   74 mēnešos , jeb 6 gados teorētiski apmēram pa nullēm. Atceramies ka OIK sadale par patērēto naktī tik un tā jāmaksā.

   Uzstādam 3 Tesla Power wal (36kWh dienā)l un var aizmirst par Latvenergo (OIK sadale utt.) vispār.
   Tas gan papildus kādus 18000 EUR izdevumos.
   Tad kopā kādi 30 000 EUR
   Atmaksāšanās laiks 172 mēneši jeb 15 gadi pie patreizējām cenām.

   Ir ko padomāt. Un jāgaida uz Power wall zemākām cenām!!!!!!

 4. Pie rēkina pielikts 1-00 euro, par OIK piegādi.Kaut kāds murgs.Kad tas beidzot beigsies

 5. Pēdējā rēkinā pielika klāt 1-00 euro it ka par OIK piegādi, kaut kāds murgs, tik ceļ cenas

 6. Nu, nu…. lai jau veicas

Draugiem Facebook Twitter Google+