×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
18. aprīlis, 2014
Drukāt

Saule spīd tikpat spoži kā augustā; sauļošanās sezona jāsāk piesardzīgi

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saules staru krišanas leņķis un saules spīdēšanas ilgums šajās dienās ir tikpat liels kā augusta otrajā pusē. Lai izvairītos no apdegumiem un samazinātu risku saslimt ar ādas vēzi, sauļošanās sezonu vēlams sākt pēc iespējas agrāk un pakāpeniskāk, iesaka ārsti.

Saules ultravioletā radiācija šopavasar nav augstāka kā citus gadus, līdz šim ultravioletās radiācijas indekss Rucavā nav pārsniedzis ceturto līmeni, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mērījumi. Šādos apstākļos cilvēki ar īpaši jutīgu ādu, dienas vidū uzturoties saulē, apdegumus var iegūt pat pusstundas laikā. Ieteicams valkāt apģērbu ar garām piedurknēm, nēsāt platmali un saulesbrilles.

Saskaņā ar jaunākajām prognozēm ultravioletā starojuma intensitāte Lieldienu brīvdienās Latvijā būtiski nemainīsies un nepārsniegs ceturto līmeni.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir lielākais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt, liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā publicētā informācija.

Cilvēkiem, kas nav sauļojušies kopš pagājušā gada vasaras, pirmajā sauļošanās reizē saulē vēlams uzturēties ne vairāk par 20 minūtēm. Sauļošanās laiku var pagarināt, lietojot aizsargkrēmu vai sauļojoties pirms plkst.11 vai pēc plkst.16.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

Bērniem līdz trim gadu vecumam saulē vēlams atrasties minimāli. Daudz sauļoties nevajadzētu arī pusaudžiem vecumā no 10 līdz 15 gadiem, jo šajos gados organismā ir intensīvas hormonālās svārstības un ķermenis ir ļoti jutīgs pret sauli.

Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.

Pirms sauļošanās sezonas uzsākšanas vēlams konsultēties ar ārstu – dermatologu, onkologu vai ģimenes ārstu. Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā vai dienvidu zemēs, kur ultravioletais starojums ir daudz spēcīgāks nekā Latvijā.

Sauļošanās sezonu vēlams uzsākt pēc iespējas agrāk, kamēr ultravioletā radiācija nav sasniegusi gada augstāko līmeni. Saules starojums visintensīvākais ir jūnijā un jūlija pirmajā pusē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+