Saules nogurdinātie 0

Ja kādudien vasaras siltuma pietrūkst pašu mājās, var doties atpūtā tur, kur ir vēl karstāk. Lai arī kur būdami, pēc saules izslāpušie visdārgāk maksā par savu pārgalvību.

Reklāma
Reklāma

 

Pieaugušie

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Ja organisms nespēj piemēroties karstumam, paaugstinātā gaisa temperatūra var izraisīt nopietnus veselības traucējumus vai pat bojāeju. Kad termometrā ir 25 °C un vairāk, īpaši uzmanīgiem jābūt veciem ļaudīm, cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, sirdsdarbības un elpošanas traucējumiem, sportistiem, fiziska darba veicējiem, zīdaiņiem un maziem bērniem.

Lai izvairītos no pārkaršanas, galvenais noteikums ir neatrasties tiešos saules staros bieži un ilgstoši, jo īpaši dienas karstākajā laikā no plkst. 10 līdz 16. Tādēļ, ja iespējams, dārza darbi veicami agrā rītā vai pievakarē. Vecākiem cilvēkiem un sirds slimniekiem, piemēram, vizīte pie ārsta vai veikala apmeklējums jāieplāno dienas vēsākajā daļā un, cik vien iespējams, vairāk jāuzturas ēnā.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Der atcerēties, ka tumšs apģērbs pievelk saules starus, gaišs – atstaro. Tādēļ karstumā jāvelk gaiši, viegli un dabīgu materiālu apģērbi. Turklāt, uzturoties ārpus telpām tiešos saules staros, nepieciešama galvassega.

 

Farmaceite Jeļena Čaupenoka atgādina par organisma atūdeņošanās briesmām, ja nelieto pietiekami daudz šķidruma. Ikdienā ieteicami vairāk nekā 1,5 litri dzeramā un minerālūdens bez gāzes, vēsas un nesaldinātas tējas vai augļu sulas. Alkohols un kafija pastiprina organisma atūdeņošanos.

Ja iespējams, karstajā laikā vairākas reizes dienā der atvēsināties dušā vai vannā.

Tomēr, bēgot no karstuma, var iegūt arī pretējo efektu, proti, saaukstēties. Tādēļ pēc peldes ir jānoslaukās, īpaši tad, ja ārā ir vējains vai telpā darbojas gaisa kondicionētājs. Ja tas ir ieslēgts un vienlaikus ir atvērts logs, rodas caurvējš. Būtiski ievērot, ka kondicionētāja temperatūrai ir jābūt par 6 – 8 °C zemākai nekā ārpus telpām.

Lai atvēsinātos, nav ieteicams dzert ledusaukstu ūdeni vai citus šķidrumus, jo tie var radīt kakla sāpēs.

Ja karstuma dēļ ir slikta dūša, galvassāpes, miegainība, apsārtums, slāpes, ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz pat 40 °C, ir apjukums, krampji un samaņas zudums, cietušais ir jāapgulda vēsā, labi vēdinātā telpā un jāatbrīvo no cieša apģērba. Lai normalizētu ķermeņa temperatūru, atvēsināšanai var likt vēsas kompreses. Daudz jādzer. Lielāks efekts ir tad, ja katram litram ūdens pievieno tējkaroti sāls.

Ja pārkaršanas simptomi ilgāku laiku nepāriet, jāsazinās ar ģimenes ārstu vai neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113.

Reklāma
Reklāma

Ja vienlaikus ar saules dūrienu ir iegūts arī ādas apdegums, to vairākas reizes dienā var ieziest ar maigu, mitrinošu krēmu. Ja apdegums ir smags un radušās pat čūlas, ir nepieciešama ārstu palīdzība.

 

Bērni

Karstuma radītās sekas bērniem izpaužas ātrāk un smagāk. Turklāt viņi nespēj paši sevi pasargāt, tādēļ tikai pieaugušie ir atbildīgi par mazuļu veselību.

Bērni līdz 12 mēnešu vecumam drīkst uzturēties tikai ēnā. Saules peldes pirmoreiz vēlamas ne ilgāk kā 5 – 7 minūtes. Pakāpeniski laiku var pamazām palielināt. Taču neatkarīgi no tā, cik ilgu laiku bērns uzturas saulē, āda ir obligāti jāaizsargā, izvēloties piemērotu apģērbu un galvassegu, kā arī izmantojot saules aizsarglīdzekļus ar SPF koeficientu vismaz 25.

Farmaceite Ineta Kalnbirze atgādina, ka sauļošanās līdzekļi nenodrošina pilnīgu un ilgstošu aizsardzību pret ultravioleto starojumu, tādēļ zīdaiņi un mazi bērni nedrīkst gulēt saulē vai ilgstoši rotaļāties tiešos tās staros. Vislabāk bērniem arī pēc gada vecuma uzturēties ēnā.

 

Bērns var pārkarst, ilgstoši būdams arī karstās, nevēdinātās telpās, jo zīdaiņa vecumā termoregulācijas sistēma vēl nav līdz galam attīstījusies. Īpaši bīstami bērnu atstāt automašīnā. Ir pat aprēķināts, ka 33 °C ārā pēc 20 minūtēm var sasniegt 50 °C stāvošā automašīnā.

 

Bērna veselību un dzīvību apdraud tiešos saules staros atstāta automašīna pat 21 °C temperatūrā!

Ja bērns atsakās dzert tīru ūdeni, viņam var piedāvāt nesaldinātas tējas vai minerālūdeni bez gāzes. Šiem dzērieniem jābūt istabas temperatūrā.

Mazuļu pārkaršanas simptomi ir līdzīgi kā pieaugušajiem. Papildu indikators ir izteikts raudulīgums. Arī palīdzību sniedz tāpat. Ja simptomi pusstundas laikā nepāriet un elpošana kļūst apgrūtināta, nepieciešams ģimenes ārsta vai neatliekamās medicīniskās palīdzības speciālistu padoms.

Lai mazinātu pārkaršanas simptomus, mēdz lietot pretsāpju medikamentus vai zāles, kas paredzētas temperatūras pazemināšanai. I. Kalnbirze uzsver, ka šos preparātus drīkst lietot, lai samazinātu temperatūru, kas pārsniedz 38,5 °C. Ja tā ir zemāka, pietiek ar mitriem dvieļiem un lielu daudzumu šķidruma.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.