Mobilā versija
+17.8°C
Līga
Piektdiena, 23. jūnijs, 2017
10. septembris, 2015
Drukāt

Saules zīmodziņi uz ādas: vasarraibumi, pigmenti… Kā tikt no tiem vaļā?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Padomi

• Tiem, kuriem ir pastiprināta pigmen­tā­cijas tendence, jāizvēlas saules aizsarglīdzeklis ar visaugstāko aizsargfiltru (SPF 50), lai gan arī tas var pilnībā nepasargāt. Saulainā laikā to nepieciešams atkārtoti uzklāt ik pēc divām stundām, turklāt līdzeklis jālieto arī dienās, kad saule nespīd, jo 80% ultravioletā starojuma izkļūst cauri mākoņiem.

• Lai nerastos pigmenta plankumi, pirms došanās saulē atklātās ķermeņa vietās nevajadzētu izmantot smaržas, tualetes ūdeni, dezodorantu un citus kosmētikas līdzekļus, kas satur spirtu un ēteriskās eļļas.

• Ja nepieciešams lietot medikamentus, piemēram, pretpiņņu preparātus, atsevišķu grupu antibiotikas vai citus, jānoskaidro, vai šajā laikā drīkst uzturēties saulē.

Nereti uz ādas sarodas brūni plankumiņi, kas ne tikai bojā izskatu, bet reizēm arī liecina par veselības problēmām. Kā atbrīvoties no šiem traipiņiem? Vēls rudens un ziema, kad saulītes būs mazāk, ir īstais laiks, lai pievērstos problēmas risinājumam.

Pigmentāciju provocē galvenokārt saule. Ja āda ir pastiprināti jutīga pret ultravioleto starojumu, tajā mēdz rasties dažādas pārmaiņas – vasarraibumi, melazma jeb hloazma, kā arī vecuma plankumi jeb saules lentigo.

Vasarraibumi

Vasarraibumi liecina, ka ādas visdziļākajā slānī ir palielināts brūnā pigmenta melanīna daudzums, kas izdalās nevienmērīgi. Visbiežāk gaiši brūnie, 1–2 milimetrus sīkie plankumiņi rodas cilvēkiem ar bālu ādu un rudiem matiem. Tie parādās 5–8 gadu vecumā, kad āda sāk izstrādāt melanīnu. Dažreiz pēc pubertātes vasarraibumi pazūd, bet citkārt saglabājas līdz aptuveni 40 gadu vecumam.

Brūnie raibumiņi veidojas galvenokārt sejas vidusdaļā, taču sastopami arī uz muguras, pleciem un dekoltē zonā. Viskošākie tie kļūst pavasarī un vasarā saules staru ietekmē.

Vasarraibumi neliecina neko sliktu, tomēr brīdina, ka nevajadzētu pārāk bieži uzturēties saulē.

Pievienot komentāru

FOTO: 30 stilīga tēla idejas jaunām meitenēm ar slaidām kājām (2)Vasarā tik ļoti sevi gribas parādīt no skaistākās puses: iedegums, viegla
Ikviens dīdās, izņemot godasardzi. Zinātne aiz "grozāmgrābšļa" trakumaIkviens dīdās, varbūt izņemot vienīgi goda sardzi pie Brīvības pieminekļa. Lai tas būtu pieskarties saviem matiem, grauzt nagus, spēlēties ar apģērbu vai rokās griezt pildspalvas, tu, visticamāk, dīdies daudzas, daudzas reizes dienā.
Vasals Latgolā! Septītā “1836 enduro km” moto ekspedīcija iezīmē Latvijas austrumus. 2.dienaĀrā rasina īslaicīgs lietus, bet visādi citādi laiks braukšanai ar moci ir lielisks. Pēc brokastīm laižam pētīt Latvijas vecākās dzelzceļa stacijas noliktavas ēku, par ko vakar stāstīja "šmakovkas" Jānis.
Draugiem Facebook Twitter Google+