×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
14. jūlijs, 2016
Drukāt

Saulkrastu džeza festivāls – gan padomāt, gan līdzi padungot

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Gabors Dornejs.

No 18. līdz 23. jūlijam Saulkrastos “Minhauzena Undā” klausītājus priecēs jau XIX starptautiskais džeza festivāls “Saulkrasti Jazz 2016”. Mūzikas mīļotājus festivāla gaitā gaida ikvakara brīvdabas koncerti, kuros uzstāsies patiesi koša izcilu džeza mūziķu buķete no dažādām pasaules valstīm un spožus starptautiskus panākumus guvušie Latvijas talanti, savukārt jaunos censoņus aicina džeza meistarklašu nometne.

“Ir ārkārtīgs prieks, ka Saulkrastu džeza festivāls notiek jau 19. reizi un ir sajūta, ka kopējā džeza mūzikas ainava Latvijā šobrīd kļūst arvien bagātāka un, jāatzīst, arī profesionālāka,” priecājas Saulkrastu džeza festivāla direktors Raimonds Kalniņš. “Šo gandrīz 20 gadu laikā ir nomainījušās džeza mūziķu paaudzes, un prieks, ka festivālā varēsim parādīt ne tikai izcilus māksliniekus no Spānijas, ASV, Itālijas, Anglijas, Ungārijas, Vācijas, Lietuvas un Igaunijas, bet arī nopietnus starptautiskus panākumus guvušos Latvijas jaunos talantus.”

Šā gada festivāla īpašais viesis ir viens no veiksmīgākajiem jaunajiem bundziniekiem – ungārs Gabors Dornejs, kurš uzstāsies festivāla noslēguma koncertā. Pirmo grupu Gabors izveidoja pirms vairāk nekā 15 gadiem, mākslinieki uzstājušies gan pazīstamākajos džeza klubos, gan piedalījušies festivālos, tostarp slavenajā Glastonberijas festivālā. Saulkrastos mūziķis ieradīsies kopā ar sekstetu – tā izpildījumā galvenokārt dominē mūsdienu džeza un “fusion” mūzika, kas vijas ar spēcīgiem latīņu un pasaules mūzikas elementiem.

Deviņdesmitajos gados latviešu džezmeņi – saksofonista Raimonda Raubiško džeza ansamblis, kura sastāvā bija arī Saulkrastu džeza festivāla direktors, – apciemoja ASV, tur viesojoties Brigama Janga universitātē. Nu pēc diviem gadu desmitiem ir piepildījies kāds sen lolots sapnis un tur iepazītais, pasaules atzinību guvušais bigbends “Synthesis” Eiropas turnejas ietvaros viesosies Saulkrastu džeza festivālā. “Synthesis” ir plaši pazīstams un godalgots orķestris, kura sastāvā muzicē Brigama Janga universitātes labākie studenti. Bigbenda repertuārā būs iespējams dzirdēt pašu mūziķu rakstītas kompozīcijas un aranžējumus svinga, blūza, džeza, latīņu un “fusion” mūzikas stilā.

“Vienmēr esmu centies parādīt mūsu klausītājiem kādu interesantu mūziķi vai sastāvu, svarīgi ir atrast kādu jaunumu,” uzsver R. Kalniņš. Interesants sastāvs uzstāsies otrdienā, kad kopā ar mūsu publikai jau labi pazīstamo lietuviešu saksofona meistaru Kestuti Vaigini muzicēs Ņujorkas un Lielbritānijas džezmeņi. Muzikālā apvienība spēlēs kompozīcijas no jaunākā albuma “Lights of Darkness”. Savukārt mūsu pašu profesionālais “Mirage Jazz Orchestra” orķestris sadarbosies ar Zviedrijas dziedātāju Viktoriju Tolstoju, kura, starp citu, ir slavenā krievu rakstnieka Ļeva Tolstoja mazmazmeita.

Festivālā plaši pārstāvēti jaunie un daudzsološie Latvijas džeza talanti, kuri jau guvuši vērā ņemamu starptautisku atzinību. Uz skatuves kāps pērn organizētā Baltijas bundzinieku konkursā “Baltic Drummers League” uzvarētājs, Latvijas bundzinieks Mareks Logins, kurš izcīnīja iespēju uzstāties džeza festivālā Maiami. Uz Floridu viņš devās kopā ar grupu “Sinkope” un arī Saulkrastos skanēs tā pati programma, ko grupa izpildīja Maiami. Savukārt ansamblī “Coolmans Report” apvienojušies četri slavenās ASV Bērklija koledžas studenti: Rihards Kolmanis, Elvis Artūrs Lintiņš, Sintija Grigorjeva un Pēteris Žīle. Festivālā uzstāsies arī jaunā latviešu džeza dziedātāja Arta Jēkabsone, kura tikko uzvarēja prestižā Montrē džeza festivāla vokālistu konkursā.

Lai nenobīstas mūzikas mīļotāji, kuri ar “smagākām” džeza formām ir pieklājīgas distances attiecībās – festivāla rīkotāji koncertus, kuros ik vakaru sastopas trīs dažādas apvienības vai solisti, veidojuši tā, lai baudījums būtu gan tiem klausītājiem, kuri vienkārši mīl mūziku, gan tiem, kurus varam pieskaitīt pie džeza mūzikas gardēžiem. “Tā, lai ir ko padomāt, un arī tā, lai var līdzi padungot,” pasmaida R. Kalniņš.

Ja kādam nav pa kabatai džeza koncertu biļetes (tās gan piedāvātas par visai demokrātiskām cenām), ik dienas Saulkrastu pilsētas centrā notiks arī dažādi bezmaksas koncerti.

 

Varbūt noder!!

Pilna festivāla programma: www.saulkrastijazz.lv

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 10 – 25.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+