×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
9. septembris, 2014
Drukāt

Saulmīlis eleagns – kur nopirkt tā stādus? Vai tā ogas ir ēdamas?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Pastāstiet vairāk par čemuraino eleagnu! Kur var nopirkt stādus?” 
ANITA  ROZENFELDE IECAVĀ

“Kur var iegādāties eleagnus, kas ražo ēdamas ogas?” 
EVIJA SALDUS NOVADĀ

Eleagni ir vasarzaļi, ziemzaļi vai mūžzaļi koki vai krūmi, labi medusaugi, diezgan bieži kultivēti apstādījumos. Daudzām sugām augļi ir ēdami, tos izmanto arī alkoholisko dzērienu ražošanā. Latvijā audzē vairākas eleagnu sugas.

Ar smaržīgiem ziediem


Sudraba eleagns (Elaeagnus commutata) apstādījumos sastopams bieži. Tas ir vasarzaļš, līdz 2–3 m augsts un 1,5 m plats krūms bez ērkšķiem un ar skaistām sudrabaini baltām, nedaudz ādainām lapām. Ziedi sīki, dzelteni, reibinoši saldi, smaržo pat nedaudz uzmācīgi. Zied ilgi (jūnijā). Augļi sudrabaini, ar pasausu, saldenu mīkstumu, ienākas septembrī. Piemērots audzēšanai grupās, akmeņdārzos un dzīvžogos; labi pacieš cirpšanu. Izplatās ar sakņu atvasēm. Pilnīgi ziemcietīgs.

Skaists košumkrūms


Šaurlapu eleagns (Elaeagnus angustifolia) ir liels krūms vai neliels koks (3–5 m augsts un 1,5–4 m plats) ar šaurākām, mazāk sudrabainām lapām. Tā pelēcīgās lapas ir līdzīgas vītola lapām. Zari ērkšķaini. Ziediņi necili, dzelteni, smaržīgi. Augļi dzeltenbrūnā krāsā, tos uzturā lieto svaigus, vāra kompotā, cep tortēs. Diemžēl Latvijā šī suga augļus neveido. Izmanto tikai apstādījumos, ieteicams stādīt rindās. Krūmi labi pakļaujas veidošanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+