Dabā
Medības

Šaušanas entuziasti astoto reizi sacenšas par “Artemidas” kausiem0


Sacensību dalībnieki un viesi.
Sacensību dalībnieki un viesi.
Foto: Indulis Burka

Aizvadītajā nedēļas nogalē jau astoto reizi notika mednieku veikala “Artemida” kausu izcīņa šaušanā. Vienlaikus notika arī Latvijas čempionāts kombinētajā medību šaušanā.

Uz sacensībām Sērenē, šautuvē “Daugava”, pulcējās ap 80 šaušanas sporta entuziastu un mednieku, tajā skaitā ciemiņi no Lietuvas.

Himna skan tikai vienreiz
Jau no paša rīta saulīte Sērenē ripoja pa zemes virsu, solot sacensību dalībniekiem lieliskus rezultātus. Pēcpusdienā termometra stabiņš sasniedz šopavasar tik reti piedzīvotos +27 grādus, un jāteic paldies vējiņam, kurš nedaudz kliedēja tveici. Tomēr arī dažs labs šāvējs žēlojās, ka vējš mazliet garām mērķa centram “aizpūtis” ne vieni vien lādiņu.

Kā jau ierasts – rīta agrumā tika pacelti Latvijas  un “Artemidas” karogi, skanēja Valsts himna. Mednieki klusībā izteica cerību, ka nebūtu slikti, ja pēcpusdienā himna skanētu vēlreiz, Slovākijā, kur sacentās Latvijas un Krievijas valstsvienības, taču šim sapnim nebija lemts piepildīties.

Viesis no Zviedrijas
Sacensībās kā goda viesis piedalījās kompānijas “VMAC”, kas ražo vienus no labākajiem klusinātājiem Eiropā, direktors un mednieks no Zviedrijas Mats Vallruds. Viņš uzrunāja medniekus un priecājās, ka ir iespēja atkal būtu šeit, Latvijā un tikties ar tik daudziem medniekiem un šaušanas sporta entuziastiem.

Vēlāk sarunā viņš atzina, ka Zviedrijā šaušanas sacensības kļuva populāras pirms 25 gadiem, taču tajās piedalījās elites sportisti. Šeit viņu priecē, ka kopā ar Latvijas labākajiem šāvējiem piedalās ierindas mednieki. Protams, kā Zviedrijā, tā Latvijā sacensības apmeklē salīdzinoši mazs mednieku skaits.

Runājot par jauniešiem un medībām Vallruda kungs teic, ka pārāk daudz laika tiek veltīts dzīvei virtuālajā pasaulē un pārāk maz saskarsmei ar dzīvo dabu un dzīves realitāti – daudzi liekuļo sakot, ka medības ir slikti, taču paši steidz tvert pēc gaļas kabala katrā ēdienreizē.

Precīzākais – Andis Apse
Šaušanā ar gludstobra ieroci 50 metru distancē precīzākie bija Andis Apse, Andris Svārups un Valērijs Ķirķis.

Lielisku rezultātu šaušanā ar vītņstobra ieroci disciplīnā “Eiropas dzīvnieki” (100 metru distance, vītņstobra ierocis), iegūstot 196 punktus no 200 iespējamajiem, sasniedza Andis Apse. Nākamais labākais rezultāts – 193 punkti – Mārtiņam Gaņģim, trešajā vietā arī ar 192 punktiem Gintaras Juknevičus no Lietuvas. Ārpus konkurences šajā disciplīnā piedalījās arī Einārs un Kārlis Lapiņi. Eināra rezultāts – 197, bet Kārļa – 196 punkti. Jā šos rezultātus ņemtu vērā, vietu izkārtojums uz goda pjedestāla būtiski mainītos.

Šķīvīšu disciplīnās (compak sportings, amerikāņu traps un Lecošais zaķis) precīzākie bija Andis Apse, Egīls Gusts un Hermanis Dovgijs.

Latvijas čempionātā kombinētajā medību šaušanā (kompaksportings, amerikāņu traps un disciplīna “Eiropas dzīvnieki”) precīzākais bija Kārlis Lapiņš, otrais viņa brālis – Einārs Lapiņš, trešais – Mārtiņš Gaņģis.

Ar lielu interesi varēja vērot “Artemidas izaicinājumu”, kad mednieki lodes raidīja mērķī 300 metru distancē. Šajā disciplīnā vislabāk veicās Kristapam Didže, iegūstot 81 punktu no 100 iespējamiem. Otrais ar 78 punktiem Mārtiņš Turkopulis, trešais (77 punkti) – Gints Grigorovičs. Interesanti, ka pērn labāko trijnieks bija tieši tāds pats, vien iegūto punktu katram bija par vienu vairāk.

Komandu vērtējumā kausu ieguva “Artemidas” komanda: Einārs Lapiņš, Kārlis Lapiņš un Uldis Lapiņš) , otrajā vietā “Zemīte”: Andris Svārups, Andis Apse un Gints Priedītis, trešajā vietā — “Žemaitija” (Lietuva): Stasis Jurkus, Svajunas Sungaila un Sigitas Reinikis.

Balvu tēvam izlozē dēls
Starp sacensību dalībniekiem, kuri palika uz noslēguma ceremoniju, izlozēja vērtīgas balvas. “VMAC V8” trokšņu slāpētāju no Mata Vallruda rokām saņēma Mārtiņš Gaņģis. Savukārt galveno balvu– “Yukon” nakts redzamības tēmēkli – ieguva Armands Kasparāns. Šis brīdis bija īpaši emocionāls. Lozes, kas bija paslēptas tukšās patronu čaulītēs vilka bērni. Armanda dēls Māris bikli stāvēja maliņā un viņam kā pēdējam bija iespēja izvilkt laimīgo čaulīti. Kad no tās tika izvilkta lapiņa ar dalībnieka vārdu, uzvārdu un numuru, atskanēja ovāciju vētra. Māris bija izvilcis sava tēva numuru. Kā vēlāk atzina Armands Kasparāns, laimēt galveno balvu jau vien ir ko vērts, bet ja to tēvam izlozē dēls, tas ir neaizmirstam brīdis!

Vairāk par pasākumu pievienotajā video

LA.lv