Reklāmraksti

Sausums un vētras – lauksaimniecības izaicinājumi vai jau norma?0

Publicitātes foto

Atskatoties uz 2019. gada vasaru no graudkopju skatu punkta – tā dalījās divās galējībās – izmisumu vai mieru, atkarībā no saimniekošanas reģiona. Savukārt, ja skatīties uz vasaru no apdrošinātāju puses – tā aina izskatās tuvu apokaliptiskai robežai.

Pēc šķietami labvēlīgas ziemas, vislielākās sējumu apdrošināšanas atlīdzības saņēma saimniecības par meža zvēru nodarītajiem bojājumiem un tikai tad par izsalšanu.

Pavasaris sākās ar draudu atkārtoties aizvadītās vasaras sausumam, tāpēc EURORISK AGRO sadarbībā ar Compensa Vienna Insurance Group Latvijas filiāli, pirmie Latvijā sniedza iespēju apdrošināt sējumus un zālājus pret sausuma risku. Mitruma deficīts tika mērīts divus mēnešus ( 15.maijs – 15. jūlijs ), mērījumus nodrošināja ES satelītu Copernicus vides programma un datus analizēja Nīderlandes uzņēmuma VanderSat zinātnieki.

Kopumā Latvijā mitruma deficīts tika konstatēts 12 novados. Kritiskākie indeksu rādītāji tika sasniegti Ventspils, Priekules, Durbes, Saldus, Skrundas, Brocēnu un Daugavpils pusē. Mazāka, bet jūtama ietekme bija arī Aizkraukles, Iecavas, Talsu pusē. Kopumā 9 saimniecības ar 4500ha platību, saņēma atlīdzību par sausuma radīto ietekmi, tādejādi kompensējot vairāk kā par 20% samazināto ražu.

Viena no saimniecībām, kura arī apdrošināja savas platības pret sausuma risku bija ZS Rubuļi no Saldus puses, saimnieks Sergejs Virta komentējot stāsta, ka ir apmierināts par pieņemto lēmumu apdrošināties, jo kultūras, kuras attīstās maijā – jūnijā, rezultējās ar vairāku simtu tonnu iztrūkumu. Apdrošināšana jūtami atsvēra zaudēto. Šādai apdrošināšanai redz perspektīvu Latvijā, jo laikapstākļi ar katru gadu ar vien vairāk mainās.

Jūniju savukārt raksturoja biežas vētras ar stiprām lietusgāzēm un tik ļoti neraksturīgo krusu šim periodam. Klasiskajā multirisku sējumu apdrošināšanā ( vētras, lietus, krusas, veldres risks ) cieta ļoti daudz rapšu, pupu, kviešu lauki, pilnībā vai daļēji iznīcinot tos, radot lielākos sējumu zaudējumus.

Arī Eiropas Vides aģentūras ( EEA ) ziņojumā ir teikts, ka pēdējā laika laikapstākļi ir raksturojami kā ekstremāli un liecina par situācijas pasliktināšanos tuvāko gadu laikā.
Viskrasāk to izjutīs lauksaimnieki, tāpēc mazināt saimniecības riskus ar apdrošināšanu ir pārdomāts solis ilgtspējai.

Mūsu, EURORISK AGRO mērķis ir nodrošināt aizvien vairāk uz saimniecībām vērstus apdrošināšanas piedāvājumus, tādejādi palielinot izvēles iespējas lauksaimniekiem un nodrošināt konkurenci, lai apdrošināšanas pakalpojumi kļūtu pieejamāki.

EURORISK AGRO ir lielākais lauksaimniecības apdrošināšanas brokeris, kas sadarbībā ar visiem Latvijas apdrošinātajiem piedāvā sējumu, lopu, tehnikas, īpašumu, veselības u.c. apdrošināšanas veidu salīdzinājumus un atlīdzību apkalpošanu.

EURORISK AGRO
Tālr. 22000018
agro@eurorisk.lv

LA.lv