Mobilā versija
+16.7°C
Viesturs, Viestards, Kitija
Otrdiena, 27. jūnijs, 2017
15. marts, 2016
Drukāt

Savas elektroenerģijas vēl nepietiek. Atbilde “LA” lasītājam (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Cik daudz Latvijā ražojam un patērējam elektroenerģiju? Vai tās pietiek vai paliek pāri? Jānis Skriblis Tukumā

Latvijai nepietiek ar pašu valstī ražoto elektroenerģiju. “Aplūkojot jaudas pietiekamību valsts un reģiona līmenī, ģenerējošās jaudas Latvijas elektroenerģijas sistēmā ir nepietiekamas, lai segtu Latvijas elektroenerģijas sistēmas maksimālo slodzi (piemēram, maksimālā slodze 2014. g. 31. janvārī plkst. 11 bija 1316 MW) un nodrošinātu Latvijas elektroenerģijas sistēmas darbību neatkarīgi no ārējiem apstākļiem, it īpaši avārijas situācijās, kas izraisītas ar starpvalstu šķērsgriezumu caurlaides spējas samazināšanu,” teikts pērn publicētajā pārvades operatora ikgadējā novērtējuma ziņojumā. 2013. gadā Latvijā saražoja 6209 GWh (gigavatstundas) elektroenerģijas, bet patērēja 7564 GWh elektroenerģijas, tātad bija jāimportē 1355 GWh elektroenerģijas. 2014. gadā ražošana krita līdz 5149 GWh, bet elektroenerģijas patēriņš līdz 7454 GWh. Tāpēc elektroenerģijas importa īpatsvars 2014. gadā kāpa līdz 31,1% (gadu agrāk tas bija vien 17,9%). Ražošanas kritumu 2014. gadā ietekmēja galvenokārt hidroelektrostacijās ražotās elektrības daudzums. Tā kā ūdens bija maz, HES ražotās elektroenerģijas īpatsvars samazinājās no 46,9% 2013. gadā līdz 38,8% 2014. gadā. No fosilajiem energoresursiem, tostarp no gāzes, 2013. gadā Latvijā ražoja 43,1% elektroenerģijas, bet no atjaunojamajiem energoresursiem 56,9% elektroenerģijas. Gadu vēlāk fosilo energoresursu īpatsvars bija kāpis līdz 45,5%, attiecīgi samazinoties atjaunojamo energoresursu īpatsvaram.

Trūkstošo elektroenerģijas daudzumu Latvija pirka Igaunijā, Krievijā un Lietuvā. Vislielākais īpatsvars Latvijas elektroenerģijas importā (šajā rādītājā iekļauj arīdzan tranzītu) divos gados bija Igaunijai, sekoja Krievija un Lietuva. Savukārt visvairāk elektroenerģijas Latvija pārdeva Lietuvai, kam seko Igaunija un Krievija.

Ekonomikas ministrijā teic, ka jaunas bāzes stacijas laika posmā līdz 2025. gadam darbību Latvijā un citās Baltijas valstīs nesāks. Visaginas AES projekta īstenošanu Latvijas valdība atbalstīšot vien tad, ja projekts būs tehniski un ekonomiski pamatots. Rēķināts, ka elektroenerģijas patēriņš – pēc konservatīvā scenārija – 2025. gadā sasniegs 7707 GWh, pēc optimistiskā scenārija – 8764 GWh. Tas nozīmē, ka pašiem vairāk elektroenerģijas būs jātaupa, vairāk būs jāpērk no kaimiņiem un jāattīsta ražošana no atjaunojamiem resursiem tepat Latvijā, kas, visticamāk, sadārdzinātu tās cenu.

 

20160315202338_4889

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Interesanti, kur tā elektrība paliek?
  Laikam riktīgi zog.
  Kādus gadus atpakaļ bija raksts, ka LV elektrostacijas baro Ļeņingradas apgabalu.
  Pieņemu, ka vairs nebaro. Tātad 3 LV hodrostacijas nespēj apgādāt mazo Latviju, bet agrāk spēja visu Ļeņigradas apgabalu nobarot ar elektroenerģiju.
  Kas melo, un kas zog??????????????

 2. Enerģētiķis demagogiem Atbildēt

  Jau piekūstu atkārtot “elektroenerģija nav jātaupa, bet tā ir jālieto efektīvāk”. Tā nav jātaupa pietiekošam apgaismojumam uz skolēnu, strādājošo, vecu cilvēku acu veselības rēķina, tā nav jātaupa svaiga gaisa nogādāšanai telpās, tā nav jātaupa sastāvējušā gaisa un kaitīgā pelējuma izdzīšanai no telpām … Ir jādarbina trauku mazgājamās mašīnas, kas ietaupa ūdeni un mūsu laiku, ir jādarbina siltumsūkņi, kas ietaupa kurināmo un nepieķēzī gaisu. Jālieto karstais ūdens, lai dzertu tējas, kafijas, lai mazgātu rokas un sevi pēc sporta nodarbībām, lai neslimotu. BEZ TAM MAKSA PAR ELEKTRĪBAS KWH BŪS MAZĀKA, JA TO LIETOS UN NEĀKSTĪSIES.

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (11)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pie domes durvīm manītas lāča pēdas

Vakar Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā ievēlēts partijas “Saskaņa” saraksta līderis Andrejs Elksniņš. Arī Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts “Saskaņas” saraksta līderis Aleksandrs Bartaševičs. Līdz ar to šobrīd “Saskaņa” nonākusi pie abu Latvijas lielāko pilsētu – Rīgas un Daugavpils, kā arī Rēzeknes vadības grožiem. Jūrmalā “Saskaņa” veido koalīciju ar ZZS.

Partija “Saskaņa” maksimāli izmantojusi to, ka atrodas opozīcijā un nepiedalās valsts pārvaldē, tādēļ partijas nākšana pie varas lielākajās Latvijas pilsētās ir likumsakarīga, šādu viedokli aģentūrai LETA paudis politologs Filips Rajevskis. Viņš gan to neuztver kā nopietnu atspēriena punktu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās: “”Saskaņa” ir bijusi ļoti konsekventa, jo nelauž līgumu ar partiju “Vienotā Krievija”, aktīvi uzstāj uz attiecībām ar Krieviju un nemainīgi negatīvi attiecas pret Latvijas līdzdalību NATO. Šī būs tā robeža, kas “Saskaņai” kā kreisajiem neļaus pilnīgi izpausties, jo, lai gan cilvēkiem varētu patikt kaut kādi ideoloģiski punkti viņu programmā, tomēr nedomāju, ka vairākums cilvēku ir tik prokrieviski orientēti.”

Ko sagaidāt pēc noklausīto oligarhu sarunu publicēšanas?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (6)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+