Mobilā versija
Brīdinājums +14.9°C
Bērtulis, Boļeslavs
Trešdiena, 23. augusts, 2017
15. marts, 2016
Drukāt

Savas elektroenerģijas vēl nepietiek. Atbilde “LA” lasītājam (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Cik daudz Latvijā ražojam un patērējam elektroenerģiju? Vai tās pietiek vai paliek pāri? Jānis Skriblis Tukumā

Latvijai nepietiek ar pašu valstī ražoto elektroenerģiju. “Aplūkojot jaudas pietiekamību valsts un reģiona līmenī, ģenerējošās jaudas Latvijas elektroenerģijas sistēmā ir nepietiekamas, lai segtu Latvijas elektroenerģijas sistēmas maksimālo slodzi (piemēram, maksimālā slodze 2014. g. 31. janvārī plkst. 11 bija 1316 MW) un nodrošinātu Latvijas elektroenerģijas sistēmas darbību neatkarīgi no ārējiem apstākļiem, it īpaši avārijas situācijās, kas izraisītas ar starpvalstu šķērsgriezumu caurlaides spējas samazināšanu,” teikts pērn publicētajā pārvades operatora ikgadējā novērtējuma ziņojumā. 2013. gadā Latvijā saražoja 6209 GWh (gigavatstundas) elektroenerģijas, bet patērēja 7564 GWh elektroenerģijas, tātad bija jāimportē 1355 GWh elektroenerģijas. 2014. gadā ražošana krita līdz 5149 GWh, bet elektroenerģijas patēriņš līdz 7454 GWh. Tāpēc elektroenerģijas importa īpatsvars 2014. gadā kāpa līdz 31,1% (gadu agrāk tas bija vien 17,9%). Ražošanas kritumu 2014. gadā ietekmēja galvenokārt hidroelektrostacijās ražotās elektrības daudzums. Tā kā ūdens bija maz, HES ražotās elektroenerģijas īpatsvars samazinājās no 46,9% 2013. gadā līdz 38,8% 2014. gadā. No fosilajiem energoresursiem, tostarp no gāzes, 2013. gadā Latvijā ražoja 43,1% elektroenerģijas, bet no atjaunojamajiem energoresursiem 56,9% elektroenerģijas. Gadu vēlāk fosilo energoresursu īpatsvars bija kāpis līdz 45,5%, attiecīgi samazinoties atjaunojamo energoresursu īpatsvaram.

Trūkstošo elektroenerģijas daudzumu Latvija pirka Igaunijā, Krievijā un Lietuvā. Vislielākais īpatsvars Latvijas elektroenerģijas importā (šajā rādītājā iekļauj arīdzan tranzītu) divos gados bija Igaunijai, sekoja Krievija un Lietuva. Savukārt visvairāk elektroenerģijas Latvija pārdeva Lietuvai, kam seko Igaunija un Krievija.

Ekonomikas ministrijā teic, ka jaunas bāzes stacijas laika posmā līdz 2025. gadam darbību Latvijā un citās Baltijas valstīs nesāks. Visaginas AES projekta īstenošanu Latvijas valdība atbalstīšot vien tad, ja projekts būs tehniski un ekonomiski pamatots. Rēķināts, ka elektroenerģijas patēriņš – pēc konservatīvā scenārija – 2025. gadā sasniegs 7707 GWh, pēc optimistiskā scenārija – 8764 GWh. Tas nozīmē, ka pašiem vairāk elektroenerģijas būs jātaupa, vairāk būs jāpērk no kaimiņiem un jāattīsta ražošana no atjaunojamiem resursiem tepat Latvijā, kas, visticamāk, sadārdzinātu tās cenu.

 

20160315202338_4889

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Interesanti, kur tā elektrība paliek?
  Laikam riktīgi zog.
  Kādus gadus atpakaļ bija raksts, ka LV elektrostacijas baro Ļeņingradas apgabalu.
  Pieņemu, ka vairs nebaro. Tātad 3 LV hodrostacijas nespēj apgādāt mazo Latviju, bet agrāk spēja visu Ļeņigradas apgabalu nobarot ar elektroenerģiju.
  Kas melo, un kas zog??????????????

 2. Enerģētiķis demagogiem Atbildēt

  Jau piekūstu atkārtot “elektroenerģija nav jātaupa, bet tā ir jālieto efektīvāk”. Tā nav jātaupa pietiekošam apgaismojumam uz skolēnu, strādājošo, vecu cilvēku acu veselības rēķina, tā nav jātaupa svaiga gaisa nogādāšanai telpās, tā nav jātaupa sastāvējušā gaisa un kaitīgā pelējuma izdzīšanai no telpām … Ir jādarbina trauku mazgājamās mašīnas, kas ietaupa ūdeni un mūsu laiku, ir jādarbina siltumsūkņi, kas ietaupa kurināmo un nepieķēzī gaisu. Jālieto karstais ūdens, lai dzertu tējas, kafijas, lai mazgātu rokas un sevi pēc sporta nodarbībām, lai neslimotu. BEZ TAM MAKSA PAR ELEKTRĪBAS KWH BŪS MAZĀKA, JA TO LIETOS UN NEĀKSTĪSIES.

Juris Lorencs: Mazā valsts un lielā bumba (3)Sodot Ziemeļkoreju ar militāru spēku, sekas var būt neprognozējamas un traģiskas, bet arī piekāpšanās šim režīmam var novest pie slikta gala.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Uzmanību! Nikns ražotājs!

“Dogo” ražotājs nikns

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) paziņojis, ka uzņēmuma “Tukuma straume” ražotajā barībā “Dogo ar mājputnu gaļu” konstatējis neatļautu vielu – karbamīdu jeb urīnvielu. Taču “Tukuma straumes” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks aģentūrai LETA teicis, ka šāda viela nav atrodama un nevarot būt pieejama uzņēmuma ražotajā suņu un kaķu barībā. Podnieks izteicis pieļāvumu, ka PVD rezultāti neatbilst patiesībai un ka laboratorisko analīžu rezultātus varētu būt viltojušas tās pašas personas, kas īstenojot nomelnojošo kampaņu pret “Tukuma straumi”. Starp “Tukuma straumi” un veterinārārstiem 2015. gada martā pēc suņu slimības – barības vada sašaurinājuma – uzliesmojuma sākās konflikts. Saslimšanas cēloņu izpētē ieguldīti lieli resursi, taču analīzēs nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt šīs slimības izraisītājas. Novembrī paredzēta tiesas sēde, kurā skatīs pēc suņu barības “Dogo” ražotāja prasības ierosināto civillietu par neslavas celšanu. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ierosināja lietu pēc “Tukuma straume” pieteikuma pret 17 fiziskām un juridiskām personām – veterinārārstiem – par 458 411 eiro solidāru piedziņu.

Kādiem jābūt mēneša ienākumiem, lai justos pārticīgi?
Draugiem Facebook Twitter Google+