Apbrīno

Savas puses patrioti – grupa “Roja”
 (VIDEO) 16

Reklāmfoto

Latvijas šlāgeraptaujā ar īpašu dziesmu atgriezusies grupa “Roja”. Dziesma “Atgriezties Rojas kāpās” ir veltīta Rojas komponista Ziedoņa Lindes atcerei un viņa 75 gadu jubilejai.

“Atgriezties Rojas kāpās” ir viena no populārākajām Z. Lindes dziesmām, kas tika dziedāta Rojas pusē un kas vietējiem patika dziesmas skanīgās melodijas dēļ. “Mums radās doma ierakstīt Z. Lindes dziesmas, lai tās vairāk skanētu un vairāk šo mūsu novadnieku iepazītu citur Latvijā. Viņš bija komponists, vairāku kolektīvu – koru, ansambļu, pūtēju orķestra – vadītājs. Ir doma vairākas Z. Lindes dziesmas apkopot vienā albumā,” grupas radošos plānus atklāj Jānis Kalniņš. Grupa “Roja” jau ar savu nosaukumu lepni nes savas puses vārdu, tagad ar dziesmām ļaus iepazīt arī Rojas puses radošos cilvēkus. “Tas viss labi līmējas kopā. Aizbraucot uz ārzemēm, mums visiem ir viena Latvija un priecājamies par tautiešu satikšanu. Tepat Latvijā uz vietas mums ir svarīgs lokālais patriotisms. Visiem mums ir viena dzimtā vieta. Visiem ir savas saknes, kur ir vēlēšanās atgriezties. Tas ir ikvienam latvietim vajadzīgs. Tagad jau ir globalizācija un ir cilvēki, kas par mājām sauc tās vietas, kur tagad dzīvo, bet latvietim tā savas zemes sajūta ir tuvāka. Mēs jau vienmēr esam bijuši viensētas iedzīvotāji. Tagad viss centralizējas – pilsētās, novada centros.”

Saistītie raksti

Runājot par dalību aptaujā, Jānis atzīst, ka tajā var just spēcīgu konkurenci, jo Latvijā ir daudz labu grupu. “Ja tiekam desmitniekā, tad tie jau ir svētki. Tas jau ir labs rādītājs un nav vairs pat svarīgi, kura vieta tiek ieņemta. Tikt trijniekā un uzstāties Ventspilī, tas ir daudz būtiskāk.” Tam, ka “Rojas” dziesmas kādu laiku nebija aptaujā, bija objektīvs iemels. “Nebija atbilstošas dziesmas. Visgrūtākais ir uzrakstīt šlāgeri, jo tādai dziesmai ir vajadzīga melodija. Citos žanros tas nav tik izteikti. Reizēm arī šlāgerī aranžija palīdz, bet lielākoties tā neglābj,” atzīst Jānis. Grupa kādu laiku bija radošajos eksperimentos un Jānis neslēpj, ka ar tiem daļu savas auditorijas grupa pazaudēja. “Eksperimentēju un rakstīju to, kas man pašam patika. Nav jau nekāds noslēpums, ka, rakstot šlāgeri, dziesmai ir jābūt valsītim, tādam vitedžam, kas atsauc atmiņā jaunības laiku,” smaidot nosaka Jānis. Savulaik lielu popularitāti ieguva dziesma “Kamenes deja”, kas aptaujā konkurēja ar grupas “Baltie lāči” dziesmu “Skaidra valoda”. “Ir grūti uzrakstīt kaut ko oriģinālu un ar to jauno paņemt klausītāju, ja līdzās ir tautā labi zināma dziesma. Katram klausītājam dziesma atsauc atmiņas, asociācijas un ir daudz tuvāka nekā tā jaunā,” neslēpj Jānis un piebilst, ka veiksmes faktoram ir liela loma. “Mums pašiem var likties, ka dziesma ir laba, bet galvenais vērtētājs ir klausītājs. Viņš būs tas, kas pateiks, kas ir labs un kas – slikts. Neskatoties ne uz ko, mēs jau tāpat rakstām dziesmas, jo tas ir mūsu darbs. Ieliekam tur visu savu enerģiju.”

Pagājušā gada nogalē grupai “Roja” ir mainījies sastāvs. Grupā bez Jāņa Kalniņa (vokāls, taustiņi) un Jāņa Tabūna (soloģitāra) ir jauni dalībnieki – Ando Krūklis (basģitāra, vokāls) un Bruno Krautmanis (bungas). Jāpiezīmē, ka šogad grupai ir īpaša jubileja – 16. “Ir doma par koncertu. It kā jau uzstājamies daudz, bet uz ballēm daudzi neiet. Jāsarīko koncerti tiem, kas neiet uz ballēm, bet labprāt atnāktu uz mūsu koncertu,” atklāj Jānis.

LA.lv