Mobilā versija
+1.9°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
9. marts, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Savčenko tiek “tiesāta” par to, ka aizstāv savu valsti (16)

Foto - Radio SvobodaFoto - Radio Svoboda

“Nadja ir ļoti spēcīgs un apbrīnojams cilvēks, ļoti neparasta sieviete – neparasta mūsdienām. Un par to viņa tiek tiesāta. Par to, ka aizstāv savu valsti.” Tā pērn izteicās Baltkrievijas rakstniece Nobela prēmijas laureāte Svetlana Aleksijeviča. Viņa intervijās ļoti bieži piemin Ukrainas gaisa spēku piloti Nadeždu Savčenko, kura tiek turēta ieslodzījumā Krievijā nu jau kopš 2014. gada. Rakstniece uzskata, ka par šo nejēdzīgo netaisnību jārunā “uz katra ielas stūra” un ka, aizstāvot Savčenko, “mēs izglābjam paši sevi”.

Tas nevilšus nāk prātā, lasot Nadeždas Savčenko pēdējo vārdu, ko viņai tiesā neļāva izteikt, bet ko publiskojusi viņas māsa, un atklātībā nākušais teksts noteikti kļūs par zīmīgu vēstures dokumentu. Jeb ilustrāciju tam, kā starptautisku noziegumu izdarījis politisks režīms piesavinās tiesātāja lomu. Ir vēl citi sagūstītie – kinorežisors Oļegs Sencovs, kā arī pārējie, kuru vārdus pasaulē nepazīst, bet Savčenko kaut kādā ziņā iemieso visus Krievijā represijām pakļautos Ukrainas patriotus.

Latvijas valdošās un intelektuālās aprindas atšķirībā no Aleksijevičas par to nevēlas lāgā runāt “uz katra stūra”, tomēr šī lieta mūs skar. Savu valsti aizstāvējušo Ukrainas pilsoņu sodīšana bija arī Kremļa signāls: pretoties okupācijai nav ieteicams, pretējā gadījumā draud “tiesa”. Vai vienkārši nolaupīšana un varbūt citas nepatīkamas procedūras. Savčenko tiesāšanas farss (viņa tika varmācīgi izvesta no Luhanskas uz Krieviju, un tas deva iemeslu piedevām piesiet viņai “nelikumīgu robežas šķērsošanu”) palīdz saprast Kremļa skatījumu uz Ukrainu. Bet skatījums uz Baltijas valstīm ir līdzīgs. Maskavā arvien zina labāk, kuri Baltijā vai Ukrainā būtu dēvējami par varoņiem un kuri – par noziedzniekiem, iekļaujot otrajā kategorijā tos, kas gatavi cīnīties pret agresiju, ja agresors ir Krievija.

Protams, pastāv tiesību principi par valstu teritoriālās integritātes un starptautiski atzīto robežu neaizskaramību. Pastāv arī šo principu un dažādu pamattiesību uzraudzītāji, piemēram, 47 valstis, to skaitā Ukrainu un Krieviju apvienojošā Eiropas Padome, kura, kā reiz izteicās EP cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks, “ir vienīgā organizācija ar juridiski saistošiem standartiem”. Taču standarti paliek uz papīra, savukārt Augstākajā Radā ievēlētā un uz Eiropas Padomes Parlamentāro asambleju deleģētā deputāte Savčenko tā arī palikusi iespundēta Krievijā. Tiesa, EPPA, tāpat kā EDSO Parlamentārā asambleja, ir pieņēmusi skarbas rezolūcijas. Pašlaik EDSO novērotāju misija darbojas Austrumukrainā ārkārtīgi sarežģītos apstākļos. Turpretī šo organizāciju politiskās vadības līmenī nekas īpaši neliecina, ka Eiropā notikusi svešu teritoriju okupācija un aneksija, kāda nav pieredzēta kopš Otrā pasaules kara. Vai ka viena no EP un EDSO dalībvalstīm būtu atjaunojusi staļinisko paraugprāvu tradīcijas. Un lai piedod Muižnieka kungs, bet norises Austrumukrainas “tautas republikās” ir daudz traģiskākas par viņa nupat apcerētajām seksuālo minoritāšu problēmām Eiropā.

Kādreiz kanclere Merkele ļoti iestājās par autokrāta Janukoviča nežēlastībā kritušās Jūlijas Timošenko atsvabināšanu. Attiecībā uz Savčenko un viņas nelaimes biedriem Berlīne tik uzstājīga nav bijusi. Toties “Normandijas četrinieka” sarunās Vācija un Francija uzstāj, lai Kijeva ātri rīkotu vēlēšanas “tautas republikās”, kuras Ukrainas valdība nekontrolē un kuras jo­projām ir pilnas ar Krievijas militāristiem. Tādas vēlēšanas faktiski padarītu leģitīmu okupācijas varu, pret ko cīnījās Savčenko, aizstāvot Ukrainu, kur viņa atgriezīsies – pēc pašas sacītā – dzīva vai mirusi. Atgriešanās jebkurā gadījumā būs simboliski nozīmīga. Un daudziem ļoti neērta.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Nu sorry,viņa simt punkti savā rakstura stingrībā un nelokāmībā pārsit večus.Es viņu cienu.Dažs labs vecis jau te sen būtu salauzts.Stipra sieviete.Respect.

 2. пуй!

 3. “Jaunās pasaules kārtība”, kuru pasaulei pēc Krievijas “Nacionālās mūsdienu ideoloģijas attīstības institūta” ģenerāldirektora vietnieka Igora Šatrova vārdiem gatava piedāvāt “krievu civilizācija” ir maskēta koloniālās politikas turpināšana. Tās politikas, kurā nav vietas citām nācijām uz tiesībām mīlēt savu dzimto zemi, veidot savu valstiskumu uz tautu vispārējās pašnotiekšanās tiesībām. “Jaunā pasaules kārtība” aicina “krievu civilizāciju” graut neatkarīgo valstu demokrātiskās iekārtas un šķelt sabiedrību. Vai nepietiks ar pagājušajā gadsimtā piedzīvoto, kur divi totālās nesējvaras agresori cīņā par pasaules kundzību izraisīja Otro pasaules karu.

  • Tā notiek ar tiem, kas mēģina izjaukt ierasto pasaules ritmu. Pagājušā g.s. pirmajā pusē, deģenerāts Šiklgrūbers mēģināja izpostīt Eiropu un izveidot “Jauno Eiropu”. Rezultātā, smagi atrāvās. Tagad jenkiji mēģina ieviest “jauno pasaules kārtību”, lienot visās valstīs, kur tik vien atrodās kangari kas viņus atbalsta, kur neatbalsta, tur demokratizē ar ieročiem. Visa ir pakārtots viņu iegribai. Lai kāds noziedznieks ar nebūtu, ja pūš šo mēs..u stabulē, tad uzreiz tiek kanonizēts(domājās arī ši “varone” , jo par velti nevienu nesoda) Tomēr kā visi zinām, vēsture attīstā pa spirāli un drīz pienāks brīdis…

 4. Andrejs Bubinduss Atbildēt

  Ukru teroriste Savčenko tiek tiesāta par to, par ko analogi ierosina lietas Baltijas valstīs šo valstu tiesas pret saviem pilsoņiem, tikai apgrieztē nozīmē. Un kāpēc ne? Galu galā, neviens no cilvēku dedzinātājiem- ukru fašistiem Odesā arī nav notiesāts. Vienā gadījumā otra puse saka- mums ir npozieguma sastāvs. Tajā pašā gadījumā pretējā puse saka- nozieguma sastāva nav, ie škietams vai nav pierādāms. Jebkurā gadījumā teroriste savčenko veica militāru līdzekļu izmantošanu pret civilpersonām. Un loģiski- viņai par to jāsaņem sods

 5. Lai slepkava sanem pelnitu sodu .

 6. Kad tad Krievija ir rīkojusies savādāk? Latviešu armijas cilvēkus arī apšāva tāpēc ka viņi mīlēja un sargāja savu valsti. Vai poļu virsniekus Katiņas mežā apšāva citu iemeslu dēļ?

  • Хочется напомнить и автору и вам, собственно, а за что её судят. Летом 2014-го под Луганском, она навела минометный огонь на группу Всероссийской гостелерадиокомпании. Погибли журналисты ВГТРК Игорь Корнелюк и Антон Волошин. Это она подтвердила на допросе и ещё сказала, что журналисты были сами виноваты, что не одели бронежилетов. То есть сцециальных жилетов с надписью «пресса» для неё было недостаточно. И действовала она вполне сознательно, и отчётливо понимала, что стрелять будут по гражданским людям!

  • ritinasim talak …..un ukru nacisti sava polus un izvaroja polu sievietes un musu valdiba tos slavina un atbalsta. tad jau pec logikas butu jacel piemineklis arajam. tad ka galu gala ir

 7. Un ko viņa aizstāvēja Irākā?Šī “dāmite”ir nogalinājusi ne tikai savā valstī..Vajadzēja nošaut uzreiz pēc saņemšanas gūstā.

 8. Fašistei liktenis ir uz nārām sēdēt – un beidziet pastalpatrioti te gvelzt !

 9. Labs raksts -nav ko komentet!

 10. Slikti ir ne jau tas,ka aizstav savu valsti, bet tas,ka sit veciem pa pautiem..

Egils Līcītis: Saeimai palielinās smadzenes (1)Varītēm spieda, kamēr izspieda analītisko dienestu
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Gribam automašīnu kā darba kabinetu!

Auto kā darba kabinets

Pēc “LA” 19. janvāra publikācijas “Lembergs gāž ar visiem cilindriem”, kurā vēstīts, ka Ventspils brīvostas pārvalde pērn par 156 tūkstošiem eiro nopirkusi luksusautomašīnu, kuras vienīgais zināmais pasažieris ir formāli no amata atstādinātais un smagos noziegumos apsūdzētais Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, redakcija saņēma Ventspils brīvostas pārvaldnieka Imanta Sarmuļa vēstuli. Tajā citstarp teikts, ka “automašīna ir ne vien pārvietošanās līdzeklis, bet arī darba kabinets 6 stundas dienā, kas jāpavada ceļā uz dažādām sanāksmēm galvaspilsētā”. A. Lembergs ar brīvostas pārvaldei piederošu auto braukā arī uz tiesas sēdēm Rīgas apgabaltiesā.

Uldis Šmits: Janvāra nozīmība (3)Baltiešu iespējas šodien ir plašākas nekā politiski tālajā 1991. gada janvārī.
Lasītāju aptauja
Vai Ventspils mūzikas skolai nepieciešamas 1,6 miljonus vērtas ērģeles?
Draugiem Facebook Twitter Google+