×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
6. decembris, 2013
Drukāt

Monika Zīle: Kāpēc atkal asiņains mēnesis uz Latvijas autoceļiem? (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Satiksmes negadījumu ziņā aizvadītais novembris ar 24 bojāgājušajiem uz ceļiem centies panākt 2000. gada “asiņainos Jāņus”, kad avārijās dzīvību zaudēja 26 cilvēki. Vēl vasarā skanēja optimistiski viedokļi, ka šoferi kļuvuši apzinīgāki un radaru aiziešana situāciju uz slikto pusi nav iespaidojusi. Vai tiešām rudens ar gadalaikam raksturīgo tumsu mistiskā veidā tā aizmiglojis autovadītāju prātus, ka aizmirstas elementāra piesardzība, kuras neievērošana ved taisnā ceļā uz kapsētu? No CSDD statistikas izriet, ka 20 procentos traģisko negadījumu vainojams nepareizi izvēlēts ātrums un agresīvs braukšanas stils, pret kuru vēršas nupat sākusies drošības kampaņa. Bet jāielūkojas acīs vēl kādai nežēlīgai patiesībai – diemžēl stūrējot pieķertiem dzērājiem mašīnā blakus nereti sēž tuvinieki, sievas un mātes ieskaitot. Tā bija bieži iztirzātajā šosejas slaktiņā pie Klidziņas, kur dzērājs uz viņsauli līdzi paņēma savu mazgadīgo puisīti un sakropļoja sievu. Uz to pusi gāja Mārcienā – tur negadījums bez upuriem beidzās tikai tāpēc, ka žvingulī stūrējošais nepaguva ieskrieties. 18. novembra rītā ceļu policija Rīgā uz Salu tilta aizturēja mēreni apžilbušu ģimenes galvu, kas vizināja sievu un bērnu. Ceļu kārtībnieki līdzīgus gadījumus atceras tik “biezā slānī”, ka jāsāk apšaubīt satiksmes drošības akcijām tērētā nauda – tām nav lielas jēgas, kamēr Latvijas ģimenēs valda tik satriecoši lojāla attieksme pret automašīnas vadīšanu reibumā. Pēc piedzērušā šofera (tēva, dēla, vīra…) bojāejas tuvinieki lej asaras, raida pārmetumus valdībai, ceļu uzturētājiem utt., lai gan, atbalstot potenciālā slepkavas apkārtbraukāšanu, par viņa kapračiem būtībā kļuvuši paši. Vistuvākie, savējie.

Ir dzirdēts viedoklis, ka pie stūres alkoholu nesmādē autovadītāju jaunākā paaudze, kam piemīt vieglprātība un muļķīga tieksme izaicinoši pārkāpt jebkurus noteikumus. Apgalvojumā ir daļa patiesības, bet uzskatu, ka noziedzīgo dzerstīšanos ar savu nicīgo attieksmi pret ceļu satiksmes pamatnoteikumu veicina cienījama vecuma ļaudis, sludinot: glāzīti atļauties drīkst, tikai jāpiesargās no policijas. Nevaru aizmirst kādu aizvadītā gada jūlija sestdienas vakaru, kad mūsu vienvirziena ieliņas klusumu iztraucēja motora gaudas un bremžu švīksti. Iznākumā ceļu policijas ekipāža pārkāpēju apturēja tieši zem mana loga, un negribēti kļuvu par liecinieci tam, ka pa Rīgu mašīnu vadījis cilvēks, kurš kājām iet nespētu – no šofera sēdekļa izkāpušais grīļojās un bez pieturēšanās nostāvēt nejaudāja. Bet vēl vairāk satrieca tas, cik sparīgi viņu aizstāvēt metās blakus sēdējusī pasažiere: ko dzenaties pakaļ kā noziedzniekiem, un vispār mēs braucam uz garāžu. “Jūsu mašīna divreiz šķērsoja krustojumu pie sarkanās gaismas,” bilda policists, un balsī skaidri dzirdēju izskanam rūgtu bezspēku. Pēc pļēgura aizvešanas sieviete palika pie mašīnas, un iela varēja klausīties viņas monologu, pa kabatas tālruni mājiniekiem atstāstot notikušo: tētim piesējās nejauki “menti”, laikam prēmijas pelnī, protokolus sastādot… Kundze katrā ziņā nenāca no degradēto slāņa. Vīrietis tāpat. Domas gluži loģiski ved uz šī pāra bērnu un mazbērnu attieksmi pret braukšanu dzērumā. Gaiši neizskatās.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Kāds sakars Te ar radariem?Līķi ir stulbie gājēji un atsaldētie,kuri nezin ,ka Latvijā ceļi ir sliktā stāvoklī:((

  2. Radarus novāca pateicoties mūsu gudrajiem inteliģentiņiem,tieši viņi ar putām uz lūpām centās lai tos novāktu.JŪS SAVU PANĀCĀT PRIECĀJATIES!

  3. Cienījamie komentētāji! Raksta autore ļoti pareizi norādīja uz problēmu – tā nav radaru neesamība, bet gan audzināšana – sākot ar ģimeni, no bērna kājas, autoskolu un sabiedrības normām! Tas viss ir cilvēkā jāiedzen, jo liela daļa paši, redz, nesaprot! Radars rada stressa situāciju un naudiņas iekasēšanas sistēmu. Tie dzipiņi un bembīši tāpat mauc, jo var atļauties samaksāt. Galvenais ir panākt, lai tas visiem būtu nepieņemami, un ne vien pats cilvēks nevarētu nepiesēstiem, bet viņam arī neļautu apkārtējie (absurds, ka paša ģimene sēžas mašīnā ar iedzērušu pie stūres!). Tieši tāpat kā zagt – to jāmāca no bērna kājas, un ja tas ir vispār pieņemts , ka zagt ir normāli – nekādi sodiņi un ķeršana to neapturēs!

  4. Monika pati laikam savā mūžā pati nekādu spēkratu nav stūrējusi, un nu tik atspērusies “veļ mucu” uz autovadītājiem. Paskaidrošu viņai un citiem “sevišķi apdāvinātajiem” – lielākā daļa bojāgājušo ir nenormāli tupi daunapieres gājēji, kuri tumsā atļaujas slāt apkārt pa ceļiem bez atstarotājiem. Skandina un skandina visās malās par atstarotājiem, a glupie tūdali tik slāj un slāj bez! UN IR PILNĪGI NEREDZAMI TUMSĀ!!!!

  5. Līdzīgas domas man ir gandrīz katru rītu, braucot uz darbu un vedot bērnu uz skolu, kad pilsētā paskrien garām vairākas mašīnas ar vismaz +15 km/h atļauto 50km/h un tad vēl šķērso krustojumu pie sarkanās gaismas, vai iebrauc krustojumā, nespējot to šķērsot sastrēguma dēļ. Un tad nodomāju, ko mācās tie bērneļi, kas sēž varonīgajam tētim blakus un uzklausa viņa ‘morāli’ par ceļu satiksmi. Tā tiek audzināta nākamā paaudze – ar šādu attieksmi!

  6. Gaiši patiešām neizskatās. Vēl tumšāk ja zinoši cilvēki ar putāmn uz lūpām cīnījās lai dabūtu no ielām un ceļiem projām radarus.Jūsu pašu amata brāļi Timrots, Bļodons un deputāts Latkovskis centās visiem iestāstīt cik neglīti, ka necaurspīdīga uzdarbošanās no policijas un firmas puses rada tautai neuzticību pret tādiem aparātiem un pie tam vēl tiek uzstādīti ne tur kur viņus var pa gabalu redzēt, un vispār 90 km stundā priekš tādiem vīriem ir bērnu spēlīte un sodīt vajagot tikai tad , ja pārsniedzot 115 km.st. Nezin cik radio un tv pārraidēs centās paNĀKT LAI RADARUS AIZVĀC TAUTAS VĀRDĀ. Tad nu tagad lai šitie kundziņi no savām kabatām izmaksā bojā gājušo radiniekiem kompensācijas par aizgājēju. Radarus novāca un tagad var braukt kā patīkas. Lai tauta sitas toties viņiem šosejas vaļā un var dragāt uz nebēdu.

  7. Iegriežoties Pie Skrundas esošā DUS vispirms jāuzmanās no daudzām dziļām bedrēm asfaltā,bet ieejot telpā, šoferus kārdina uzbāzīga alkohola reklāma,aicinot izvēlēties lētāku degvīnu.Spoguļotās sienas priekšā uz dažāda izmēra degvīna pudelēm piestiprinātas dzeltena papīra birkas ar uzrakstu ,,lētāk,,.

Draugiem Facebook Twitter Google+