Mobilā versija
-1.9°C
Zane, Zuzanna
Pirmdiena, 19. februāris, 2018
21. maijs, 2016
Drukāt

Vija Beinerte: Savienoto trauku princips (7)

Foto - Valts Kleins © 2016Foto - Valts Kleins © 2016

Mūsu ikdienu veido neskaitāmas saskarsmes – ar mīļajiem, draugiem, darbabiedriem, nejauši uz ielas, parkā, kafejnīcā vai jūras malā satiktiem cilvēkiem. Katra šāda tikšanās atstāj mūsos kādu nospiedumu, kaut vai pavisam sīku. Un šis nospiedums nekad nav neitrāls.

Kad skrituļoju vai raitā solī mēroju kilometrus gar jūru, es smaidu. Tā ir automātiska, ar prātu nekontrolēta reakcija – kā samiegt acis spilgtā saulē. Man patīk ātrums un meža smaržas, patīk viļņu čuksti un sāļais vējš. Uz trases vai liedagā satiktie cilvēki bieži vien atsmaida pretī. Mazs pozitīvas enerģijas zibsnis uzmirdz starp mums.

Neviens mēs neesam ideāli, tāpēc es joprojām mācos koncentrēties uz sarunu biedra pozitīvajām īpašībām. Un nekautrējos pateikt otram to, ko latvietis parasti pietaupa atvadu runai, mūžībā izvadot.

Pirms dažām dienām paziņa, kam arī ir trīs puikas, pajautāja: bet vai bērnu nevar pārlielīt – nodarīt pāri ar uzslavu? Atbildēju ar analoģiju. Ir divi formulējumi, kas ļauj nekļūdīgi atšķirt mīlestību no atkarības: “Tu man esi vajadzīgs, jo es tevi mīlu” un “Es tevi mīlu, jo tu man esi vajadzīgs”.

Ja vecāki nemitīgi liek bērnam ciemiņu priekšā demonstrēt savas spējas, patiesas vai iedomātas, un uzteic viņu par to, ko viņš patiesībā nemāk vai arī māk ne īpaši labi, bērns kļūst atkarīgs no uzslavām. Turklāt viņu vai nu moka bailes tikt atmaskotam, jo sirds dziļumos viņš jūt, ka neatbilst vecāku radītam tēlam, vai arī viņš pamazām zaudē spēju kritiski novērtēt savu sniegumu.

Bērnam (un ne tikai bērnam) ir svarīgi zināt, ka viņu mīl neatkarīgi no tā, kādu vietu viņš ir ieņēmis skaistuma konkursā un vai ir mācējis atrisināt matemātikas uzdevumu, ar ko citi nav tikuši galā.

Divi puikas noskrien distanci, uzrādot līdzīgu rezultātu. Viena tēvs saka: es tavā vecumā skrēju ātrāk. Otra tēvs saka: malacis, šodien tu skrēji ātrāk nekā vakar. Nav grūti paredzēt, kurš no bērniem kritiskā brīdī spēs domāt un darboties mierīgāk un drošāk. Jo ikvienā situācijā ir jāprot ieraudzīt būtisko. Nevis: par ko man tā? Bet: kā rīkoties un ko es no tā varu mācīties?

Mans vectēvs teica: ja uz galda ir āboli, ņem vislabāko – un tā līdz pat pēdējam ābolam, vienmēr ņem pašu labāko. Un arī citiem dod labāko no visa, kas tev ir. Neko negaidot pretī.

Dievs mums ir devis spējas – katram savas. Lai mēs būtu cits citam vajadzīgi. Kad studenti saka man paldies par gūto, atbildu, ka arī es viņiem esmu pateicīga un mans guvums nav mazāk vērtīgs. Kad draugi saka paldies par atbalstu, atbildu, ka, uzmundrinot citus, arī pati gūstu prieku un iedvesmu. To pašu varu teikt arī saviem lasītājiem. Patiesībā – ikvienam dzīves ceļā satiktam cilvēkam.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Vectēvs paudis savā dzīvē pārbaudītās vērtības! Laimīgā mazmeita, kas to ir saglabājusi!

  2. Interesanti lasīt kommentārus, tur parādās visa lasītāju raksturu gamma. Ir, kas saskatījuši ko pozitīvu un nekautrējas to atzīt, daži noklīst uz pilnīgi citu tematu un pļāpā tukšu, tad tādi, kas nekad nekā laba neredz nekur, un ļaunākais, arī negrib redzēt. Domāju, ka rakstā daudz aspektu, kas vedina padomāt.

  3. Viedi vārdi!

  4. Ņem labāko, dod labāko un saki cilvēkiem to, ko latvietis parasti pietaupa bēru runai! Paldies!

  5. nu kad beigsies sis butnes passlavinasanas -5 kl skolnieku limena sacerejumos////divaini ka redakcija tos publice/ regulari —

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mūsu profils ir mazgāšanas līdzekļi…

ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (“FinCEN”) publiskotajā ziņojumā teikts, ka “FinCEN” plāno noteikt sankcijas Latvijas komercbankai “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām. Ziņojumā arī teikts, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017. gadam esot izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties nepieļaut pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām. Banka savukārt paziņojusi, ka “FinCEN” sniegtā ziņojuma priekšlikums balstās uz pieņēmumiem. Banka sniegšot ASV institūcijām visu nepieciešamo informāciju, lai veicinātu objektīvu un ātru izmeklēšanu. Tāpat bankas kategoriski noliedz, ka tās darbinieki būtu devuši kukuļus Latvijas amatpersonām.

Vai uzticaties Latvijas bankām un finanšu sektoram?
Draugiem Facebook Twitter Google+