×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. jūlijs, 2015
Drukāt

Pašiem savs solārijs kūdras purvā. 4599 jaunieši vasaras brīvlaikā izmēģina dažādas profesijas (4)

Foto - Vita DauksteFoto - Vita Daukste
UZZIŅA

Nodarbinātības pasākumi vasaras brīvlaikā tiek īstenoti no 1. jūnija līdz 31. augustam.

Pasākumā varēja piedalīties skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri mācās vispārizglītojošā, speciālā vai profesionālā izglītības iestādē.

Daži no lielākajiem darba devējiem, kas šovasar skolēniem piedāvā darbu: starptautiskā lidosta "Rīga", Dzintaru koncertzāle, Olimpiskais centrs "Ventspils", Rundāles pils muzejs, Ventspils muzejs, Valmieras piens, Rīgas piena kombināts, "Maxima".

Avots: NVA

Šogad visā Latvijā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pasākumiem vasaras brīvlaikā reģistrēti 4599 jaunieši. Viņi par spīti vasaras brīvlaikam ir izvēlējušies strādāt un nopelnīt naudu.

Vairāk nekā desmit jaunieši par savu darbavietu vasaras brīvlaikā izvēlējušies Balvu novada Naudaskalna purvu, kur ik dienu rokām cilā un glītās rindās kārto trīs līdz piecus kilogramus smagās kūdras briketes. Jauniešus dodos apraudzīt dienā, kad termometra stabiņš ir pakāpies virs 20 grādiem un saule ir pašā karstumā. Skatam paveras plašs kūdras lauks tumši brūnā krāsā. Vietā, kur lēnām notiek kūdras iegūšanas process, dzirdama traktoru rūkoņa. Pie lielās kūdras kaudzes, kurai līdzās stāv dzeltenas krāsas ekskavators, satieku 19 gadus veco Valteru Grigānu, kurš, kā izrādās, pats prot vadīt traktoru. “Mans darba uzdevums ir ar traktoru vest kūdru uz kaudzes vietām,” stāsta jaunietis. Viņš jau trīs gadus vasarās strādā uzņēmumā SIA “Balvi Flora”, kas nodarbojas ar kūdras iegūšanu un pārstrādi. Valters neslēpj, ka izvēlējies strādāt kūdras purvā, jo šeit var labi piepelnīties. Iekrāto naudiņu viņš plāno iztērēt, rudenī uzsākot studijas Rīgā.

 

Cilā briketes un brauc ar traktoru

Pirmajos gados Valters, tāpat kā pārējie strādnieki, kārtoja rindās kūdras briketes, bet tagad viņam uzticēts nopietns uzdevums – braukt ar traktoru un pārvest gabalkūdru kaudzēs. Uzņēmumā vairākus gadus strādā arī Valtera tētis. “Mēs jau smejamies, ka Valters ir puisis, kurš piedzimis ar stūri rokās,” nosmej SIA “Balvi Flora” uzņēmuma vadītājs Ivars Zaharāns. Valtera darba diena sākas astoņos no rīta, bet, tā kā viņš dzīvo Vectilžā, kas nav tuvu Naudaskalna kūdras purvam, nākas celties agri. “Mēs šeit esam vairāki no Vectilžas, tāpēc kopā braucam uz darbu ar automašīnu,” stāsta Valters.

Nedaudz tālāk purvā strādā Amanda Sirmā (17 gadi) un 14 gadus vecais Edgars Ozoliņš. Abi garās rindās krāmē brūnās kūdras briketes. Edgars strādā otro gadu un jau pieradis pie fiziskās slodzes, bet Amandai šis ir pirmais gads. “Nolēmu nākt strādāt šeit, jo citur jāstrādā par zemu atalgojumu,” stāsta Amanda. “Protams, darbs ir fiziski grūts, īpaši tad, kad ir saulaina diena, bet kopumā var teikt, ka ir viegli.” To pašu, liekot vienu kūdras briketi virs otras, apgalvo arī Edgars: “Šodien nav nemaz tik karsti. Citreiz gan ir pavisam traki, un tad gan dodos mājās, lai iesākto turpinātu rīt.” Amanda un Edgars uz darbavietu brauc ar velosipēdiem, jo abi dzīvo Balvos, kas ir aptuveni 15 līdz 20 minūšu braucienā no kūdras purva. Taujāti par vēlmēm, ko īstenos pēc algas saņemšanas, Edgars par nopelnīto naudiņu nopirkšot sev mobilo tālruni, savukārt Amanda krāj naudu, lai iestātos autoskolā un iegūtu autovadītājas apliecību.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. labs ieskts darbā

 2. Jums drikst stradat vasara?

 3. Uzņēmums vairs nesadarbojoties ar NVA, jo jaunieši uzņēmumā strādā uz izstrādi un saņem atalgojumu pēc padarītā darba daudzuma, bet NVA nosaka konkrētas stundas likmes. “Šādi strādājot, jaunieši var noteikt savu darba laiku, un arī mums nav jāstāv kā vagariem, lai sekotu, vai patiešām darbs ir izdarīts.”
  ——————————–
  Ļoti PAREIZA pieeja!
  ja pats slaisties, tad “lielā alga”…NESPĪD!

 4. Forši par bērniem, kuri nodarbina sevi vasarā ar ko lietderīgu.
  Atminos, ka arī savos 15 gados strādāju kūdras purvā (citā gan), kas bija super lieliski, lai gan ļoti nogurdinoši.
  Toreiz, cik atminos, NVA gan palīdzēja tam uzņēmumam ar jauniešu atalgojumiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+