SC cīnīsies pret pensionēšanās vecuma paaugstināšanu 0

Ja Saeimas vairākums atbalstīs lēmumu par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu, opozīcija vērsīsies pie Valsts prezidenta ar lūgumu šo likumu neizsludināt, aģentūru LETA informēja apvienības “Saskaņas centrs” (SC) frakcijā.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Kā ziņots, šonedēļ valdības komiteja akceptēja grozījumu virzīšanu uz Ministru kabinetu, kas paredz pašreizējo pensionēšanās vecumu – 62 gadus – 2014. un 2015.gada 1.janvārī paaugstināt par trīs mēnešiem, savukārt no 2016.gada ik gadu to paaugstinās par pusgadu, līdz 2020.gadā tiks sasniegts 65 gadu vecums.

Ka norāda SC deputāts Andrejs Klementjevs, prezidentam likuma publikācija un arī likuma spēkā stāšanās jāaptur, ja to viņam prasīs ne mazāk kā viena trešdaļa deputātu – 34 parlamentārieši. Saeimas konstitucionālā mazākuma apturēts likums tiek nodots tautas nobalsošanai, ja to pieprasa desmitā daļa vēlētāju.

CITI ŠOBRĪD LASA

SC Saeimā ir 31 deputāts, taču Klementjevs uzskata, “ka opozīcijas kolēģu vidū spēs atrast vēl trīs deputātu atbalstu”. Tad likuma publicēšana tiktu apturēta uz diviem mēnešiem, un, šajā laikā savācot 10% vēlētāju parakstu, kas iestājas pret pensijas vecuma paaugstināšanu, par likuma pieņemšanu būtu jārīko referendums. Iespēja izvairīties no tautas nobalsošanas – pieņemt likumu atkārtoti ar trīs ceturtdaļām deputātu balsu, taču tas nav iespējams, jo SC ir 31 balss, lai šādu iespēju bloķētu, uzsver SC deputāts.

SC skaidro, ka iebilst pret pensionēšanās vecuma paaugstināšanu vairāku iemeslu dēļ, jo Latvijā dzīves ilgums ir pārāk mazs – atbilstoši 2010.gada datiem, vīrieši dzīvo tikai 67 gadus, bet sievietes – 77 gadus. Tāpat tieši pirmspensijas vecuma cilvēki atrast darbu ir īpaši grūti, un tas ir galvenais iemesls, kāpēc daudzi izmanto iespēju doties priekšlaicīgā pensijā. Paliekot bez iztikas līdzekļiem, vecāki cilvēki arī vērsīsies pēc sociālās palīdzības un maznodrošinātās personas statusa, tāpēc ekonomiskais ieguvums no pensijas vecuma paaugstināšanas ir apšaubāms, teikts SC paziņojumā medijiem. Vienlaikus SC uzsver, ka ir priekšlaicīgi lemt par pensijas vecuma palielināšanu, kamēr valsts neizvirzīs par prioritāti iedzīvotāju dzīves ilguma palielināšanu, kā arī nespers praktiskus soļus šī mērķa sasniegšanai.

Ja ziņots, ka grozījumi Koncepcijā par sociālā apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā paredz pakāpeniski sākt paaugstināt no 2014.gada.

Vienlaikus ar vispārējā pensionēšanās vecuma paaugstināšanu tiks celts arī pensionēšanās vecums priekšlaicīgajām pensijām, proti, 2014. un 2015.gadā tās arī tiks paaugstinātas par trīs mēnešiem, bet, sākot ar 2016.gadu, to ik gadu paaugstinās par pusgadu, līdz 2020.gadā tiek sasniegts 63 gadu vecums. Tāpat paredzēts noteikt tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi bez termiņa ierobežojuma. Patlaban likumā “Par valsts pensijām” noteikts, ka priekšlaicīgi pensionēties varēs līdz 2013.gada beigām.

Plānots palielināt arī minimālo apdrošināšanas stāžu, nosakot, ka līdz ar vispārējā pensionēšanās vecuma paaugstināšanu no 2014.gada minimālais apdrošināšanas stāžs tiks paaugstināts no desmit uz 15 gadiem, bet no 2020.gada – uz 20 gadiem.

Vienlaikus paredzēts izstrādāt vienotu izdienas pensiju likumu, kurā tostarp noteiktu pakāpeniski no 2014.gada paaugstināt izdienas pensijas vecumu un pārskatīt izdienas pensijas stāžu, nepieļaujot izdienas pensiju saņēmēju loka paplašināšanu.