×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
7. augusts, 2014
Drukāt

SC un “Vienotība” piedzīvo strauju atbalsta kritumu, bet aizvien saglabā līderpozīcijas reitingos (2)

vienotiba_leta4

Par spīti popularitātes kritumam, “Saskaņas centrs” (SC) ar 17,5% vēlētāju atbalstu jūlijā ieņēmis līdera pozīciju Latvijas partiju reitingos, iedzinējos atstājot “Vienotību” ar 15,6% vēlētāju atbalstu, liecina telekompānijas LNT un pētījumu centra SKDS sadarbībā tapusī jaunākā aptauja.

Mēnesi iepriekš veiktās aptaujas dati liecināja, ka par SC būtu gatavi balsot 20,8% vēlētāju, bet par “Vienotību” – 20,9%. Tādējādi jūnijā “Vienotības” reitings bija mazliet augstāks par SC reitingu, tomēr mēneša laikā lielāku atbalsta kritumu piedzīvoja “Vienotība”.

Iepriekš novēroto “Vienotības” reitingu straujo kāpumu, kas ilga tikai vienu mēnesi, sociologs Arnis Kaktiņš un politologs Ivars Ījabs skaidro ar partijas labo sniegumu maijā notikušajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

“Ja publiskajā telpā kāda no partijām tiek kronēta par kādu vēlēšanu uzvarētāju, un te ir ļoti svarīgi, nevis, ka tā īstenībā ir uzvarējusi vēlēšanās, bet ka publiskajā telpā tā tiek pasludināta par uzvarētāju, tad tā pieredze ir tāda, ka kā likums nākamajā aptaujā pēc vēlēšanām šī partija dabūs pāris procentpunktus vairāk nekā iepriekš. Taču tāpat ir novērots, ka šis efekts pārsvarā gadījumu ir ļoti īslaicīgs, un tas var ilgt apmēram tikai vienu mēnesi,” LNT skaidro Kaktiņš.

Arī Ījabs komentē, ka “EP vēlēšanās “Vienotība” paņēma pilnīgi pusi no visiem mandātiem, un tā rezultātā cilvēkiem, protams, patīk identificēties ar uzvarētājiem”. “Šobrīd jau tā identificēšanās ar uzvarētājiem ir nedaudz pārgājusi un reitings atgriežas principā tajā pašā līmenī, kādā tas bija pavasarī.”

Atsaucoties uz jūlijā veiktās aptaujas rezultātiem, LNT vēsta, ka vēlētāju atbalsts SC ir nokrities līdz viszemākajam līmenim vismaz pēdējā gada laikā. “Kas attiecas uz SC, es pieņemu, ka no SC visas šīs ģeopolitiskās situācijas kontekstā sāk dreifēt projām kaut kāda daļa no latviskā vēlētāja, jo cilvēki paliek nervozi,” komentē Ījabs.

Saskaņā ar veiktās aptaujas datiem trešais populārākais politiskais spēks jūlijā bijusi Zaļo un zemnieku savienība ar 12,2% vēlētāju atbalstu, kas ir par 0,7 procentpunktiem vairāk nekā mēnesi iepriekš. Tai seko nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK, par kuru jūlijā savu balsi bija gatavi atdot 7,6% vēlētāju.

Tas ir par 1,7 procentpunktiem mazāk nekā jūnijā.

Pārējās partijas nepārvarētu piecu procentu vēlētāju barjeru un Saeimā neiekļūtu, liecina minētās aptaujas dati.

Vistuvāk 5% barjerai paliktu bijušās valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas partija “No sirds Latvijai”, par kuru jūlijā bija gatavi balsot 3,6% vēlētāju, bet mēnesi iepriekš – 3,3%.

Kā komentē Ījabs, “to, vai Sudrabas partija iekļūs vai neiekļūs [12.Saeimā], zina tikai pats Dievs, bet ir skaidrs, ka viņas izredzes šobrīd ir pietiekami normālas. [..] Tas, ka Sudrabas partija no visām šīm jaunajām vai šķietami jaunajām partijām ir pats drošākais kandidāts uz to, ka viņa varētu pretendēt uz 12.Saeimu, tas ir pavisam skaidrs.”

Arī Kaktiņš vērš uzmanību uz to, ka jūlija aptaujas dati par Sudrabas partijas izredzēm ir ļoti interesanti, jo tie rāda, ka “šai partijai ir ļoti reālas iespējas pārvarēt 5% barjeru un varbūt pat iegūt labāku rezultātu nekā tikai pārvarēt 5% barjeru”.

Par pārējām partijām pieejami vien jūlijā veiktās SKDS aptaujas dati. Tie liecina, ka par Tatjanas Ždanokas pārstāvēto Latvijas Krievu savienību būtu gatavi balsot tikai 1,4% vēlētāju, bet par Einara Repšes partiju “Latvijas attīstībai” – 0,9%. Bijušo politiķu Aināra Šlesera, Aigara Kalvīša un Jāņa Straumes partiju “Vienoti Latvijai” atbalstītu 0,8% vēlētāju, Latvijas Reģionu apvienību – 0,6% vēlētāju, bet par bijušā tieslietu ministra Jāņa Bordāna veidoto Jauno konservatīvo partiju balsotu vien 0,5% vēlētāju.

Minētajā aptaujā nevēlējās atbildēt 19,9% uzrunāto cilvēku, bet 17,1% respondentu atbildēja, ka vēlēšanās nepiedalītos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. нацозобоченный партии довели страну до критической точки-исход населения долги МВФ – ЦИРК ПРОДОЛЖАЕТСЯ

 2. Vai nebija tā ka SKDS veica aptauju un nepiminēja aptaujā un pat noliedza ka piedalās Suverenitāte laikā kad neviena cita izņemot Suverenitāti nebija ieniegusi sarakstu???????? SKDS? Kas šie par murgiem?

  antiglobalisti.lv/politika-latvija/vai-atkal-cilveki-balsos-par-pareizajam-partijam-kurs-pasuta-aptaujas-skds/
  Zīlēšana kafijas biezumos vai klientu pasūtījuma izpilde
  Saņēmu zvanu no kādas kompānijas SKDS, kura veicot iedzīvotāju aptauju saistītu ar rudenī paredzētajām Saeimas vēlēšanām. Jautāja, vai piedalīšos vēlēšanās un par kādu partiju balsošu. Zinot, ka šobrīd vienīgais CVK iesniegtais saraksts ir Suverenitāte, tā arī atbildēju, ka balsošu par šo sarakstu. Aptaujas veicējs apgalvoja, ka šāda partija neeksistē un tāda saraksta vēlēšanās nebūs, ieteica izvēlēties starp citām partijām, kuru saraksti CVK vēl nav iesniegti. Atbildēju, ka varu izvēlēties tikai starp tām partijām, kas savus sarakstus ir iesniegušas, un šobrīd vienīgais saraksts ir publiski nosaukts- Suverenitāte. Aptaujas veicējs atbildēja, ka varu izvēlēties tikai starp viņa nosauktajām partijām: Vienotību, SC, NA, ZZS, Attīstībai, No sirds Latvijai, Latvijas Krievu savienība. Neviena no nosauktajām partijām savu sarakstu rudenī gaidāmajām Saeimas vēlešanā vēl nav iesniegusi, tāpēc man nav skaidrs kas tas par sabiedriskās domas pētījumu.

  antiglobalisti.lv/politika-latvija/vel-viena-identiska-vestule-par-skds-aptaujam/

  Я Николай Жернаков, вчера во второй половине дня столкнулся с интересной особенностью проводимых опросов:

  Вчера позвонили из СКДС – ну знаете такая фирма проводящая опросы. Кстати позвонили первый раз за всю мою гражданскую жисть, интересовались буду ли голосовать на выборах в 12 Сейм.

  Смутило то, что в списке не было тех партий за которые собирался голосовать то есть в опрос как я понял у них не включены партии не набирающие 5% барьера, то есть, при подготовке статистики – они совершенно выпадают из опроса и статистики.

  Получается так, Если опрос проходит по телефону, то интервьюирующий задает вопросы, предлагает варианты ответов где названия маленьких партий вообще не фигурирует, и соответственно человек который отвечает на вопрос, отдает свой голос – только из предложенных партий.

  Хм, закрался вопрос, тогда о какой точности статистики у нас можно говорить?

Draugiem Facebook Twitter Google+