Ekonomika
Viedokļi

“SEB” banka: Šobrīd svarīga skaidra un operatīva rīcība0


AS “SEB banka” logo.
AS “SEB banka” logo.
Foto: LETA

Nedēļas nogalē aktualizētie notikumi īstermiņā ir kaitējums Latvijas finanšu sektora reputācijai, tā aģentūrai LETA atzina “SEB bankas” valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere.

Interpetācijas būs, kamēr skaidri nenorādīs iemeslu

“Pagājušajā nedēļas nogalē aktualizētie notikumi īstermiņā ir kaitējums Latvijas finanšu sektora reputācijai, vienlaikus tomēr uzskatu, ka kopumā izlēmīga vēršanās pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu ilgtermiņā nesīs ieguvumus – palīdzēs Latvijas finanšu sektoram attīrīties un veicinās sektora stabilitāti ilgtermiņā. Šobrīd svarīga skaidra un operatīva rīcība no uzraugošajām iestādēm, skaidrojot katru no šiem finanšu sektoru ietekmējošajiem notikumiem, jo informācijas apmērs un tā interpretēšana turpināsies tik ilgi, kamēr izmeklējošās iestādes skaidri nenorādīs iemeslus,” sacīja Tetere.

Viņa arī norādīja, ka “SEB banka” šobrīd, kā ierasts, uzrauga savas ikdienas darbības, strādā ar klientiem, lai skaidrotu nozares aktualitātes, kā arī monitorē klientu uzvedību, lai izvairītos no liekiem satraukumiem un nevajadzīgām darbībām no klientu puses.

“Vīzija par Latviju kā finanšu centru nekad nav bijis pašmērķis. Tās Latvijas bankas, kas savu darbību fokusējušas uz vietējo iedzīvotāju un uzņēmumu apkalpošanu, nekad nav bijušas šīs stratēģijas virzītājas. Mums svarīgākas vērtības ir ilgtermiņa stabilitāte, caurredzamība un ilgtspējīgs bizness,” piebilda “SEB bankas” vadītāja.

FKTK uz  laiku nosaka ierobežojumus “ABLV” bankai

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), izpildot Eiropas Centrālās bankas (ECB) instrukciju, sestdien, 18.februāra, ārkārtas sēdē nolēma “ABLV Bank” uz laiku noteikt maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā.

FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš sacīja, ka šāds lēmums pieņemts, balstoties uz ECB instrukciju. “Finanšu uzraudzības iestāžu pamatuzdevums ir stabilitāte kopumā sektorā, tas arī galvenokārt ir ņemts vērā, vienojoties par šādu lēmumu. Turpināsim veikt nepieciešamās uzraudzības darbības sadarbībā ar ECB un informēsim par notikumu attīstību,” viņš teica.

ECB norāda, ka šāds lēmums nepieciešams, lai dotu “ABLV Bank” pietiekamu laiku pasākumu veikšanai, kas stabilizētu esošo situāciju. Ierobežojumi “ABLV Bank” ir stājušies spēkā no pirmdienas, un tie būs spēkā līdz nākamajam FKTK lēmumam.

Tāpat ziņots, ka ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija (“FinCEN”) plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

“FinCEN” publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

“ABLV” banka: Nekas nesam devuši kukuļus amatpersonām

Savukārt “ABLV Bank” pārstāvji iepriekš norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka šobrīd izskata iespējas, lai “FinCEN” pārskatītu savus priekšlikumus. “Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus,” uzsvēra bankā.

Saistītie raksti

Tāpat bankas pārstāvji apgalvoja, ka “ABLV Bank” un tās darbinieki nekad nav devuši kukuļus amatpersonām, tādēļ “FinCEN” paziņojumā paustais bankai ir pilnīgi nepieņemams.

Pēc aktīvu apmēra “ABLV Bank” 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem – Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei – uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas pamatkapitāla. “ABLV Bank” obligācijas kotē biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā. “ABLV Bank” atrodas tiešā ECB uzraudzībā.

LA.lv