Ekonomika
Bizness

“SEB” un “Swedbank” aptur dalību valsts programmā ģimenēm mājokļa iegādei 16

Foto – Shutterstock

Pēc Saeimas ceturtdien atbalstītajiem grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas atvieglo fizisko personu maksātnespējas procesu, paredzot tā saukto nolikto atslēgu principu, divas lielas Latvijas komercbankas – “SEB banka” un “Swedbank” – paziņojušas par dalības apturēšanu valsts programmā ģimenēm pirmā mājokļa iegādei, liecina banku paziņojumi.

Kā paziņojumā medijiem norāda “SEB banka”, Saeimas pieņemtie grozījumi Maksātnespējas likumā būtiski ierobežos Latvijas iedzīvotāju un ģimeņu iespējas iegādāties savu mājokli, kā arī apdraud iespējas īstenot valsts atbalsta programmu ģimenēm mājokļa iegādei.

“Šis Saeimas lēmums būtiski maina līdzsvaru hipotekārās kreditēšanas jomā un rada neskaidrību par nosacījumiem, ko aizdevēji turpmāk spēs piedāvāt klientiem, kas vēlas saņemt aizdevumu mājokļa iegādei. Visticamāk, līdz ar “nolikto atslēgu principa” ieviešanu, būtiski pieaugs pirmās iemaksas apjoms, kas klientiem jānodrošina hipotekārā aizdevuma saņemšanai,” skaidro “SEB bankas” prezidents Ainārs Ozols.

“SEB bankas” vadītāja ieskatā, likumdevējs nav pienācīgi izvērtējis likuma izmaiņu potenciālās sekas. “Visdrīzāk, šodienas Saeimas lēmuma sekas būs tādas, ka aizdevēji nespēs piedāvāt mājokļu aizdevumus uz tādiem nosacījumiem, kas ir pieejami Latvijas iedzīvotājiem, it īpaši klientiem reģionos. Zaudētājs būs ikviens, kas vēlas iegādāties mājokli sev vai savai ģimenei, un savu jēgu zaudēs arī valsts atbalsta programma, jo tās galvenais mērķis bija samazināt pirmās iemaksas apmēru,” pamato Ozols.

“Swedbank” un “SEB banka” ir apturējusi līguma slēgšanu par līdzdalību valsts atbalsta programmas īstenošanā. Ar klientiem, kas komercbankās pieteikušies uz konsultācijām par iespējām saņemt aizdevumu mājokļa iegādei ar valsts atbalstu, banku darbinieki sazināsies atsevišķi, lai kopīgi pārrunātu iespējas saņemt hipotekāro kredītu bez valsts atbalsta.

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien, lemjot par grozījumiem Maksātnespējas likumā galīgajā lasījumā, atbalstīja normu par nolikto atslēgu principu. Tas būs piemērojams fizisko personu maksātnespējas procesā tikai uz to mantu, uz kuru nodrošinājums ir nodibināts pēc 2015.gada 1.janvāra.

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) ceturtdien izplatītajā paziņojumā medijiem norāda, ka tā aicinās Valsts prezidentu Andris Bērziņu neizsludināt un atgriezt Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus Maksātnespējas likumā.

Saistītie raksti

Kā norāda LKA, izmaiņas paredz ieviest Latvijā vispārēju obligātu “nolikto atslēgu principu” kreditēšanā, kas būtiski apgrūtinās hipotekāro aizdevumu izsniegšanu, bremzējot tautsaimniecības attīstību un ģimeņu dzīves apstākļu uzlabošanu.

Valsts atbalsta programmu pirmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem paredzēts sākt īstenot šoruden. Tālab LKA un Ekonomikas ministrijas vadība šomēnes parakstīja sadarbības memorandu par atbalsta programmas īstenošanu. Memorandā paredzēts, ka programma sāks darboties pēc “Latvijas Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” un banku savstarpējo līgumu noslēgšanas.

Iepriekš plānots, ka atbalsta programmas ietvaros hipotekārajiem aizdevumiem plānots piešķirt 1000 galvojumus, kam paredzēti 6,314 miljoni eiro.

LA.lv