×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
11. novembris, 2014
Drukāt

“Segvārds Vientulis” nedēļas nogalē bijusi skatītākā latviešu filma

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Saskaņā ar Latvijas kinoteātru sniegtajiem datiem, pagājušajā nedēļas nogalē no 7. līdz 9. novembrim „Segvārds Vientulis” ir bijusi skatītākā latviešu filma kinoteātros Rīgā un visā Latvijā. Trijās dienās filmu noskatījušies vairāk kā 1200 skatītāji, to ierindojot 5. vietā, no visām nedēļas nogalē Latvijā izrādītajām filmām.

Filmas „Segvārds Vientulis” pirmizrāde ar lieliem panākumiem notika 4. novembrī kinoteātrī „Splendid Palace”. Savukārt no 7. novembra emocionālais stāsts par nacionālo partizānu organizācijas darbību Latgalē un tās vadītāju katoļu priesteri Antonu Juhņeviču ir skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Filma „Segvārds Vientulis“ balstīta patiesos notikumos, kuri norisinājās 1945. gadā, pēc padomju okupācijas atgriešanās, Līvānu apkārtnē. Vanagu draudzes katoļu priesteris Antons Juhņevičs baznīcas saimniecības telpās slēpa vietējos vīriešus no mobilizācijas vācu un sarkanajā armijā. Savas pārliecības dēļ nonācis konfliktā ar varu, viņš bija spiests izšķirties par radikālu soli.

Savukārt piektdien, 14. novembrī plkst. 16:00 Latvijas Okupācijas muzejā notiks filmai veltīta diskusija “No konformisma līdz kolaboracionismam – trauslā robeža”, kurā piedalīsies režisors Normunds Pucis, filmas aktieri Varis Piņķis, Vilis Daudziņš, kā arī vēsturnieki Inese Dreimane, Jānis Viļums un rakstniece Rudīte Kalpiņa. Diskusiju vadīs vēsturnieks Ritvars Jansons.

Filmas radošā grupa un diskusijas dalībnieki kopīgi centīsies atbildiet uz jautājumiem – Kā šodienas acīm vērtēt nacionālo partizānu legalizāciju un vai legalizāciju var likt vienos svaru kausos ar nodevību? Diskusijas temats skaudri iezīmē trauslo robežu – no konformisma līdz kolaboracionismam, kas sevišķi trausla bija pēc Otrā pasaules kara beigām, kad vienu okupāciju atkal bija nomainījusi otra. Tobrīd bija cerības uz Rietumvalstīm ar kuru palīdzību iedzīvotāji cerēja atjaunojot Latvijas Republiku. Visos Latvijas novados bruņoti nacionālie partizāni uzsāka traģisku cīņu pret varas pārspēku. Latgalē darbojās Latvijas Tēvijas sargu (partizānu) apvienība par kuras Prezidija priekšsēdētāju partizāni ievēlēja prāvestu Antonu Juhņeviču.

”Segvārds Vientulis” ir inscenēta dokumentāla filma, kura ir balstīta vēsturiskos faktos, tomēr dramatiskā tēma ir tikai iemesls, lai runātu par cilvēka dzīves eksistenciālajām izvēlēm. Uzticība un varonība, kurai līdzās mājo nodevība un gļēvums vai vēlme vienkārši izdzīvot – to visu var iepazīt, sekojot Antona Juhņeviča un viņa cīņu biedru likteņiem filmā “Segvārds Vientulis”, norāda filmas režisors un arī scenārija autors Normunds Pucis, kuram šī ir debijas filma.

„Manuprāt, ir būtiski veidot un stiprināt savu nacionālo mītu. Tikai pašiem stāstot par savu vēsturi un tās varoņiem, mēs aizstāvēsim mūsu valsts pastāvēšanas leģitimitāti. Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju neko neizsaka tādi vārdi kā Antons Juhņevičs, Juris Rudzāts, Jānis Vilcāns, Marta Skuja. Šie cilvēki ziedoja savas dzīvības par Latvijas Republikas atjaunošanu partizānu cīņās, bet šodien ir nepelnīti aizmirsti,” filmas aktualitāti skaidro režisors N. Pucis.

Vēsturiskās personas filmā atveido aktieri: Varis Piņķis, Vilis Daudziņš, Edgars Samītis, Andris Bulis, Juris Bartkevičs, Juris Jope, Edgars Pujāts, Rihards Rudāks, Māris Korsietis, Egils Viļumovs, Ritvars Gailums un Valdemārs Karpačs. Savukārt mūziku filmai ir sarakstījis starptautiski atzītais latviešu garīgās mūzikas komponists Rihards Dubra.

Paradoksālā kārtā pie mežabrāļu mitoloģijas visvairāk ir strādājusi padomju vara Rīgas kinostudijas ziedu laikā. Atjaunotās Latvijas Republikas 20 gadu kinematogrāfā nav tapis neviens mežabrāļu tēmai veltīts inscenēts kinodarbs, kā arī 2. Pasaules kara tēmai veltīto darbu ir maz, lai gan šo notikumu sekas vēl arvien sāpīgi ietekmē Latvijas sabiedrību. Filma “Segvārds Vientulis” ir mēģinājums šo tukšumu aizpildīt, turklāt gaidāmajā patriotisma nedēļā, tā būs laba iespēja iepazīt mazāk zināmās Latvijas vēstures lappuses”, uzsver režisors.

No 7. novembra filmu ir iespējams noskatīties kinoteātros Rīgā – „Splendid Palace“, „Citadele“, „Cinamon“, „Multikino“, kā arī citur Latvijā – „Vidzemes koncertzālē“ Cēsīs, kinoteātros “Gaisma” Valmierā, “Auseklis” Talsos, “Rio” Ventspilī, “Balle” Liepājā, “Silverscreen” Rēzeknē un Daugavpilī, kā arī Jelgavā, Ropažos un Smiltenē. Nedaudz vēlāk filmu būs iespējams noskatīties arī kinoteātrī “Lora” Siguldā, Madonā, Jēkabpilī un kinoteātrī “K Suns” Rīgā.

Filma tapusi ar Nacionālā Kino Centra, Valsts Kultūrkapitāla Fonda, Ogres un Ikšķiles
pašvaldību, Vārkavas novada domes, A/S “Latvijas Dzelzceļš”, biedrības “Latviešu karavīrs”, A/S “Latgales Piens”, Arendoles pils muzeja, Okupācijas muzeja, tipogrāfijas „Imanta“, studiju „Rija“ un „Tritone“, kā arī privātu atbalstītāju finansiālu un materiālu atbalstu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+