×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
24. novembris, 2016
Drukāt

Sējāna un Leimanes lidojums

Publicitātes fotoPublicitātes foto

29. un 30. novembrī, kā arī 1. un 2. decembrī Latvijas Nacionālās operas un baleta Jaunajā zālē notiks komponista un mūziķa Reiņa Sējāna un Latvijas Nacionālā baleta vadošās solistes un horeogrāfes Elzas Leimanes kopdarba “Vārna” četras izrādes. Idejas īstenotāji to nosaukuši par lidojumu vienā cēlienā.

Stāsts gan šoreiz neesot par vārnu, bet par cilvēku. Precīzāk – par iekšējo cīņu, par neglīto skaistajā un skaisto neglītajā, tuvošanos bīstamajam un sevis no jauna iepazīšanu, tā par izrādes ideju saka tās veidotāji – primabalerīna un horeogrāfe Elza Leimane un pazīstamais mūziķis Reinis Sējāns (“Cosmos”, “Instrumenti”). Vārna, intelektuāli attīstīts un skaists putns, abiem izrādes veidotājiem kalpojusi kā simbols, kas palīdz izstāstīt stāstu tā, lai katrs tajā ieraudzītu sevi.

Abi mākslinieki ir pazīstami jau kopš skolas laikiem, taču tā pa īstam viens otru iepazinuši tikai nesen. Reinis stāsta: “Šī negaidītā atkalredzēšanās izrādījās svarīgs punkts radošajā ceļā. Elzas personībā ir noslēpums. Tas ir tas, ko mīlu māksliniekos un mākslā. Kopā strādājot, nostiprinās sajūta, ka mūsu iekšējie mūzikas viļņu uztvērēji darbojas līdzīgās frekvencēs.” Mūziķis atzīst, ka kustības un dejas mākslas mīlestība viņā mājojusi visu mūžu, bet neizskaidrojamu iemeslu dēļ viņš līdz šim nebija to licis uz skatuves blakus mūzikai kā līdzvērtīgu sajūtu izteiksmes līdzekli.

Elza Leimane izrādē iejūtas gan solistes, gan horeogrāfes lomā. Balerīna atzīst, ka viņu vienmēr saistījusi Reiņa radošā gaume un spēcīgi iedvesmojis dejai viņa muzikālais lidojums. “Zinu, ka Reinī pašā mīt īstens dejotājs. Nu esam sadevušies rokās, lai uzburtu savu stāstu par vārnu jeb lidojumu vienā cēlienā. Stāstu par sevi, tiklab stāstu par katru no mums.” Elza uzsver – šajā reizē tapis balets bez izskaistināšanas un gulbja cēluma, ar vārnas cienīgu pašpietiekamību un tiešumu.

“Beidzot vienā telpā satiekas visas stihijas – mūzika, deja, gaisma un pārsteidzoši scenogrāfijas elementi,” priecājas Sējāns. Izrādē kopā ar viņu muzicē kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” stīgu kvartets, dziedātāja Maija Sējāne un sitaminstrumentālists Anrijs Grinbergs. Savukārt Elza sadarbojas ar horeogrāfu Dmitriju Gaitjukeviču. Gaismu partitūru veido Ainārs Pastars, bet video rada Uģis un Lāsma Oltes.

“Apzinoties, cik viegli visā šajā radošajā procesā būtu aizpeldēt katram savā virzienā, es nebeidzu priecāties par to, cik esam vienoti savās estētiskajās izjūtās un redzējumā par to, kā šo gaisīgo ideju pārtulkot pavisam reālā un skaistā notikumā,” tā Sējāns, piebilstot: “Ik mirkli mūsu aizrautība un prieks pieaug, jo nu daudzās ieceres realizējas taustāmā, redzamā un dzirdamā formā. Iemiesot vārnu, iedzīvināt to kustībās un pētīt iespējas, ko sniedz šis tēls, man sagādā lielu jaunrades prieku un patiesu iedvesmu.”

 

Varbūt noder!!

Izrādes – 29., 30. XI un 1., 2., XII 20.30 LNO Jaunajā zālē

Biļetes – “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 30 – 40

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+