×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
10. janvāris, 2013
Drukāt

Sēklas tupeņi. Cik lieliem tiem jābūt?

kapuli2

“Kāda lieluma kartupeļi ir vispiemērotākie stādīšanai? Vai izmēram ir nozīme?”
 V. Zariņa Aizkrauklē

 

Parasti sēklas frakcija sākas jau ar 25 mm diametru. Audzējot kartupeļus trūdvielām bagātā, labi sagatavotā un iesilušā zemē, bumbuļu izmērs var būt mazāks. Tomēr, ja laiks ir vēss un līdz sadīgšanai paiet ilgs laiks, kartupeļiem pašiem vajag daudz spēka. Mazajiem bumbuļiem var pietrūkt dīgšanas enerģijas.

– Ja sēklu atlasa no pašu audzētiem kartupeļiem, nevajag ņemt tos mazākos bumbuļus, jo tie var būt potenciāli vājākie un slimākie. Iestādot tādus, var ievērojami pazemināt gaidāmo ražu. Vidēji sēklas bumbuļiem vajadzētu būt 35 līdz 55 mm lieliem, – stāsta SIA “Aloja Starkelsen” agronome Aiga Kraukle.

Stādīt prāvus kartupeļus nav izdevīgi, jo vajag daudz stādmateriāla. Savukārt, griežot lielus sēklas kartupeļus, palielinās risks pārnēsāt slimības.

Lai kartupeļi saglabātu šķirnes īpašības, regulāri jāatjauno sēklas materiāls. Pašu atlasītu sēklu nevajadzētu izmantot ilgāk par trim gadiem.

Pavairojot kartupeļus veģetatīvi, saglabājas šķirnes viendabīgums, diemžēl bumbuļos uzkrājas vīrusi. Lielā koncentrācijā tie var ietekmēt augu attīstību un ievērojami samazināt ražu. Par vīrusslimību klātbūtni liecina lapu deformācija, lēnāka augu augšana.

Parasti kartupeļus vagā izvieto 15 – 35 cm attālumā citu no cita. Attālums atkarīgs no sēklas bumbuļu lieluma. Lielākus var stādīt retāk. Retākā stādījumā vasarā starp augiem ir vairāk gaisa un labāks mikroklimats. Tas ierobežo lakstu puves izplatību, jo uz lapām uzkrājas mazāk mitruma no nokrišņiem un rasas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+