Lai varētu graudus realizēt, kad tiem ir vislabākā cena, nepieciešama vieta, kur tos uzglabāt. Valdis (no kreisās), Ināra un Didzis Piekusi ar lepnumu izrāda zemnieku saimniecības “Oši” jaunos graudu uzglabāšanas torņus.
Lai varētu graudus realizēt, kad tiem ir vislabākā cena, nepieciešama vieta, kur tos uzglabāt. Valdis (no kreisās), Ināra un Didzis Piekusi ar lepnumu izrāda zemnieku saimniecības “Oši” jaunos graudu uzglabāšanas torņus.
Foto – Gundega Skagale

Sēklu ražotājs modernizējas. Z/s “Oši” iegulda graudu tīrītājā un sēklu apstrādē 0

Viesītes pagasta zemnieku saimniecība “Oši”, izmantojot “Citadeles” finansējumu, iegādāsies jaunu graudu tīrītāju un vakuumtransportieri, kas piecas reizes samazinās sēklas sagatavošanai nepieciešamo laiku. Ar jauno iekārtu 100 tonnas sēklas varēs sagatavot nedēļas laikā. “Ar šo projektu saimniecība lielā mērā ir tapusi. Varēsim ražot pietiekami ātri un ražīgi, lai paliktu laiks arī pašiem. Beidzot visu var normāli izdarīt – iesēt, novākt ražu, pārdot to, nopelnīt naudu un darboties,” rezumē z/s “Oši” saimnieks Valdis Piekuss. Bez bankas finansējuma saimniecības attīstība būtu lēnāka.

Reklāma
Reklāma

Graudkopības biznesa specifika

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Valda Piekusa zemnieku saimniecība specializējusies graudaugu sēklu ražošanā, tādējādi izaudzētajai ražai dodot papildu vērtību. Valdis kopā ar dēlu Didzi un sievu Ināru apsaimnieko 220 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no tiem sēklu laukiem atvēlēti 20 – 25 ha. Saimniecība ražo sertificētu miežu sēklu, priekšroku dodot vietējām šķirnēm. Līdz šim audzēti Priekuļu Graudaugu selekcijas institūtā radītie vasaras mieži ‘Rubiola’, šogad iesēti arī vasaras mieži ‘Jumara’. Pārējos laukos sēj kviešus, pupas, auzas, ko realizē gan pārtikai, gan lopbarībai.

Galvenie miežu sēklas noņēmēji līdz šim bija piena lopkopības saimniecības, taču zemo piena iepirkuma cenu dēļ tām samazinājusies pirktspēja. Tas ietekmē arī z/s “Oši” biznesu. “Cilvēki rēķina. Tie, kas grib izaudzēt un ražu pārdot tālāk, pērk C kategorijas sēklu, kas grib pieturēt un pavairot vairākus gadus sēklu savām vajadzībām paši – B kategorijas sēklu,” atklāj sēklaudzētājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Oši” ar gadā saražotām apmēram 100 tonnām sēklas ierindojas starp mazajiem sēkl­audzētājiem, kuriem jācīnās ne tikai ar lielajām selekcijas kompānijām, bet arī ar tirgū izplatītajām nesertificētajām sēklām, taču pozitīvais – klientu loks gadu gaitā izveidojies stabils. “Tirgus pilns ar nesertificētu sēklu, bet saimniekiem būtu jāsaprot, ka tas ir risks nopirkt vējauzu un citas nelaimes. Nesertificēto sēklu jau nepārdod kā sēklu, to pārdod kā parastus kviešus vai miežus, līdz ar to pārdevējs atbildību neuzņemas. Ja es pārdodu sēklu, tā ir laboratoriski izpētīta, pārbaudīta, ko apliecina VAAD sertifikāts. Ar nesertificētu sēklu zemnieks ietaupa teiksim 50 eiro uz tonnu, bet vai rudenī no tā iegūs, es neesmu pārliecināts. Drīzāk būs otrādi. Ko ieekonomē pavasarī, to divkārt pazaudē rudenī. Es pieļauju, ka ir arī godprātīgi nesertificētās sēklas tirgotāji, kuriem ir gan dīdzība, gan tīrība, es nevienu neapsūdzu, bet pircējam jārēķinās ar lielākiem riskiem. VAAD sertifikāts ir garantija,” spriež V. Piekuss.

Sēklas sagatavošana saimniecībā šobrīd tiek veikta ar graudu tīrītāju, kas saglabājies vēl no pirmās Latvijas laikiem. Kvalitāti tas nodrošina labu, taču prasa lielu laika patēriņu – stundā var iztīrīt pusotru divas tonnas graudu. “Jaunajam graudu tīrītājam jauda būs sešas septiņas tonnas stundā. Es ekonomēšu savu laiku. Būs vēl arī jauns vakuumtransportieris un līdz ar to atkritīs darbs ar šnekiem un lāpstām. Ir tomēr atšķirība, vai 20 tonnas tīri vairākas dienas vai trīs četras stundas. Ar jauno iekārtu 100 tonnas sēklas varēšu sagatavot nedēļas laikā, pārējais laiks ir mans. Man nav mērķa ražot vairāk, mans mērķis ir iegūt laiku.”

Deva iespējas

Zemnieku saimniecība “Oši” bankas “Citadele” pakalpojumus izmanto kopš 2006. gada, kad to vēl sauca par “Parex banku”. “Tā bija banka, kas man tajā brīdī iedeva kredītu, pārējie nedeva. Tā arī visa izšķirīgā būšana. Kā jau visām bankām, ja maksājumus maksā, tad tu esi labs klients,” savu ilgo sadarbību skaidro V. Piekuss.

Šobrīd visi bankas izsniegtie kredīti jaunas tehnikas iegādei un kaltes būvniecībai faktiski ir izmaksāti (palikusi vien pāris tūkstošu aste) un uzņēmums bankā atvēris kredītlīniju 30 tūkstošiem eiro apgrozāmiem līdzekļiem. Zemniekam šķita pievilcīga iespēja līdzekļus izmantot aktuālai vajadzībai pretstatā tam, ka kredīts jātērē noteiktam mērķim. “Kredītlīnija dod rīcības brīvību. Jāuzraksta bankai iesniegums, ka vajag naudu, un viss, pāris dienu laikā es varu pie tās tikt. Tas ir būtiski. Un maksājums par to, ka nauda ir rezervēta, nav tik liels. Tāpēc tā ir laba lieta.”

Jaunākais pirkums no kredītlīnijas ir rugaines kultivators “Kokerling” ar četru metru darba platumu. Agrāk “Citadeles” finansējums izmantots arī jauna “New Holland” kombaina un lietota, bet jaudīga “John Deere” traktora iegādei, kā arī graudu kaltes būvniecībai.

Reklāma
Reklāma

“Ja “Citadele” neiedotu pirmo kredītu un nākamos, mēs būtu stipri tālu no tā, kas ir šodien. Kredīti – lētāki, dārgāki, labāki, sliktāki – tomēr ir iespēja attīstīt savu ražošanu. Ja ir jāiztiek tikai ar savu naudiņu, tad var gadīties, kamēr realizēju ražu, tikmēr nolūkotais dzelzis kļuvis dārgāks un jāturpina cīnīties ar vecu krāmu. Kad padarbojies pāris sezonas ar vecu kombainu, kurš strādā lietainā laikā, bet saulainā jāremontē, risinājums jāmeklē gribot, negribot,” atzīst sēklaudzētājs.

Viņš neslēpj, ka šodien ar saviem 200 ha var tikt galā tikai tāpēc, ka ir bijuši kredīti un iespēja iegādāties tehniku. Protams, bankai bija jāpierāda, ka tas saimniecībai vajadzīgs, taču visu varēja sarunāt. “Modernizācija un lielā tehnika ir vajadzīga ne jau tāpēc, lai izdarītu vairāk, bet lai izdarītu ātrāk. Īpaši svarīgi tas ir pavasara sējā. Iedod tev pāris labas dienas, ja ir jaudīga tehnika, vari pagūt daudz apsēt. Ja temps ir mazs, tad esi vairāk pakļauts laika apstākļu ietekmei. Ja iesēj vēlu, tad zaudē ražā. Tas pats attiecas arī uz kulšanas darbiem.”

Saimniecību Valdis neplāno paplašināt, esošie hektāri jāapsaimnieko intensīvāk, audzējot ražību. Patlaban z/s “Oši” tehnikas parks ir nokomplektēts tā, ka var gan iesēt daudzmaz laikus, gan arī atbilstošos termiņos, nezaudējot graudu kvalitāti, nokult. Ja apsaimniekojamo hektāru skaits palielinātos, būtu jāmaina izmantotās tehnoloģijas. Bet, vai tas atmaksātos, V. Piekuss nav pārliecināts.

“Lauksaimniecība ir likumsakarību ķēde, ja viens posms ir vājāks nekā citi, viss apstājas. Neatkarīgi no tā, cik jaudīgs kombains, neko nevar izdarīt, ja graudus nav kur likt. Pērn, kad uzpircēji pārslodžu dēļ graudus vairs neņēma pretī, man bija torņi, kur tos ielādēt. Beidzot esam savu saimniecību attīstījuši līdz stadijai, kad varam sākt ražot, nevis cīnīties par izdzīvošanu. Tas ir arī bankas nopelns. Protams, zemnieks par to ir samaksājis, par to nav šaubu, bet tā vismaz ir iespēja, kuru banka ir devusi.”

KOMENTĀRS 

Bankas “Citadele” mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītāja Ieva Vērzemniece:

“Zemnieku saimniecība “Oši” ir labs piemērs, kā saimniekot, pakāpeniski iegādājoties tehniku, uzbūvējot ražošanas procesam vajadzīgo un attīstoties, ļoti pārdomāti un lieki neriskējot. Valdim Piekusam ir ļoti rūpīga un apdomīga attieksme pret saimniekošanu savā zemnieku saimniecībā. Saimnieks spēj vienlaikus plānot, kā uzlabot saimniecības darbības efektivitāti, vecās iekārtas aizstājot ar jaunām, un tajā pašā laikā nepārspīlēt ar pārlieku dārgu jaunu iekārtu iegādi.

Labā graudu raža pērn daudziem saimniekiem lika domāt par saimniecības attīstību, lai nenonāktu situācijā, kad graudus nav kur uzglabāt. Graudu cena globālajā tirgū ir kritusies par 20 – 25% pret iepriekšējā gada vasaru. Ar šā brīža graudu cenām šis gads noteikti graudu ražotājiem nebūs finansiāli tik veiksmīgs kā pagājušais pat labas ražas situācijā.

Lauksaimniecības uzņēmumiem esam izstrādājuši jaunu produktu – “Atbalsta kredīts zemniekiem”. Tas viegli un ātri pieejams katram lauksaimniekam, kurš sadarbojas ar LAD. Atbalsta kredīts zemniekiem atšķiras no lauksaimniekiem pieejamajiem citiem “Citadeles” kredītiem ar to, ka tiek izsniegts bez īpašuma ieķīlāšanas un tiek noformēts paātrinātā kārtībā. Kredīta summas ir robežās no 1000 līdz 20 000 eiro, izsniegšanas termiņš ir apmēram piecas darba dienas no dokumentu iesniegšanas. Šim kredītam ir vienkāršoti izvērtēšanas kritēriji – galvenais nosacījums, pēc kura banka vadās kredīta izsniegšanā, ir no LAD saņemtie subsīdiju maksājumi. Kredīta limits ir līdz 70% apmērā no iepriekšējos divos gados saņemtajiem vidējiem ikgadējiem subsīdiju maksājumiem. Šis kredīts noteikti būs aktuāls sezonas laikā, kad nepieciešams ātri reaģēt uz kādām neparedzētām situācijām, piemēram, jālabo salūzusī tehnika, jāsaglābj vēja, saules, lietus un kaitēkļu radītie postījumi vai nepieciešams finansējums kādiem citiem aktuāliem darbiem.”

NAUDAS ATDEVE 

* Banka “Citadele” piešķīrusi kredītlīniju 30 tūkst. eiro ar triju gadu termiņu.

* Aizņemtā nauda izmantota dažādu projektu īstenošanai, tostarp rugaines kultivatora iegādei.

* Naudu plānots izmantot arī graudu tīrītāja un vakuumtransportiera iegādei.

* Investīcijas tehnikā un graudu kaltē ļauj veikt darbus termiņā, palielinot iegūto ražu un uzlabojot kvalitāti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.