×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2014
Drukāt

Kā pašvaldībās sakārtota atkritumu saimniecība? (1)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Valsts kontrole (VK) paredzējusi decembrī publiskot revīzijas rezultātus par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu pašvaldībās. Jautāju novadu pašvaldību vadītājiem, vai apmierina atkritumu izvešanas biežums, vai ir iespēja šķirot atkritumus un kā ir ar samaksu par pakalpojumu.

Māris Beļaunieks, Limbažu novada domes priekšsēdētājs: “Tas, ka VK veic pārbaudes, veicinās lielākas kārtības ieviešanu. Mums ir ļoti laba sadarbība ar SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija”, apmierina arī, ka sadzīves atkritumu apstrādes un noglabāšanas poligons “Daibe”, kas atrodas Pārgaujas novadā, atbilst Latvijas un Eiropas Savienības likumdošanas prasībām. Lai nebūtu tā, ka pilsētā pakalpojums ir lētāks, bet laukos dārgāks, esam noteikuši vienotu tarifu visā novadā. Iedzīvotājiem ir iespēja atkritumus sašķirot, ir arī ekolaukums, kur var nodot nokalpojušo sadzīves tehniku. Kopumā varam sacīt, ka viss nokārtots tiešām labi, taču tas nenozīmē, ka vairs nav jaunu mērķu. Mums jāmācās no vecajām Eiropas valstīm, kur prot atkritumus sašķirot tā, lai iznāk arī otrreizējai izmantošanai, nevis tikai drošai noglabāšanai. Un ne jau visi iedzīvotāji ir godprātīgi, gadās, ka met svešos konteineros, turklāt ne vienmēr tos vai citus atkritumus met tiem paredzētajos konteineros. Vislabāk ir, ja cilvēkam zaļā domāšana tiek ieaudzināta jau bērnībā. Esam gandarīti, ka Limbažu 3. vidusskola ir ekoskola un arī citās skolās šiem jautājumiem pievērš lielu vērību.”

Irēna Sproģe, Salas novada domes priekšsēdētāja: “Mūsu lielākā problēma, ka mums ir visdārgākā atkritumu noglabāšana visā Latvijā. Tas tāpēc, ka Vidusdaugavas sadzīves atkritumu apglabāšanas poligona “Dziļā vāda” būvniecības izmaksas Krustpils novada Mežāres pagastā bija ļoti augstas. Protams, atkritumus šķirojam, tos izved SIA “Vīgants”. Sekojam, lai izvestu laikā un nerēgotos pārpildīti konteineri.”

Sandra Kapteine, Rugāju novada domes priekšsēdētāja: “Agrāk, kad centāmies tikt galā saviem spēkiem, gāja visādi, arī izmaksas bija lielas. Neapmierinātību izraisīja tas, ka daļa iedzīvotāju savus sadzīves atkritumus veda un meta svešos konteineros. Tagad esam iedibinājuši citu kārtību. Atkritumus uz poligonu ved firma “ZAAO”, saistošajos noteikumos paredzēts, ka ar to jāslēdz līgumi gan visām mājsaimniecībām, gan pašvaldības iestādēm un uzņēmumiem. Līgumos noteikts: izmanto konteineru vai atkritumu maisu, cik bieži jāizved, kādas ir cenas. Iedzīvotāji ir apmierināti, ka iespējamas izmaiņas, ja apstākļi mainās. Labi arī tas, ka lielajiem konteineriem, piemēram, pie skolas, atslēga priekšā un – vairs nekādu problēmu. Negodīgie nevar atvest no laukiem maisu ar atkritumiem un izgāzt, sak, lai maksā citi. Visi norēķini notiek elektroniski, kam mājās nav interneta, dodas uz bibliotēku vai pastu.”

Aivars Lācarus, Talsu novada domes priekšsēdētājs: “Vēl pavasarī stāvoklis bija diezgan kritisks, atkritumu tvertnes bija pārpildītas. Tad rīkojām pašvaldības un SIA “Talsu namsaimnieks” pārstāvju tikšanos ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia vide” vadību, arī šā uzņēmuma pārstāvju tikšanos ar pagastu pārvalžu vadītājiem. Pēc vairākiem pārkārtojumiem stāvoklis uzlabojies, pēdējā laikā sūdzību vairs nav. Taču joprojām nepieciešamas divas atkritumu šķirošanas reizes – otrā jeb galējā šķirošana notiek poligonā “Janvāri” Laidzes pagastā. Pamata pakalpojuma tarifs ir zems, vairāk jāmaksā, ja ir papildu pakalpojumi. Atkritumi mēdz būt ļoti dažādi, tāpēc šķirošanas lietās darāmā joprojām netrūkst. Arī iedzīvotāju izglītošanas ziņā. Tas, ka VK veic pārbaudes vairākās pašvaldībās un to izvēlētajos atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumos, ir normāli, jo tas darbu tikai uzlabos.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Es teikšu tā – daudz tiek tukši runāts par vides aizsardzību un atkritumu šķirošanu, bet dzīvē tas netiek realizēts. Dzīvoju Rīgā mikrorajonā, labprāt šķirotu atkritumus – plastmasu, stiklu un papīru mestu tam paredzētos konteineros, bet tādu vienkārši nav. Visi visu met vienā kastē.

Draugiem Facebook Twitter Google+