ASV Federālais izmeklēšanas birojs veicis kratīšanu Epstīna villā viņam piederošajā salā Karību jūrā, dēvētā par pedofilu salu, un viņa Ņujorkas dzīvoklī.
ASV Federālais izmeklēšanas birojs veicis kratīšanu Epstīna villā viņam piederošajā salā Karību jūrā, dēvētā par pedofilu salu, un viņa Ņujorkas dzīvoklī.
Foto: Emily Michot/ZUMA PRESS/SCANPIX/LETA

Seksa tirgoņa mīklainā nāve 0

ASV pēdējās dienās ir pāršalcis neatbildētu jautājumu un sazvērestības teoriju vilnis, kas uzbangoja pēc tam, kad ietekmīgais finansists Džefrijs Epstīns pagājušās nedēļas nogalē izdarīja pašnāvību savā cietuma kamerā, kur gaidīja tiesu apsūdzībās par dzimumnoziegumiem.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Epstīnam izvirzītās apsūdzības, negaidītā nāve un plašais paziņu loks nelabvēlīgā gaismā nostādījis vairākus ietekmīgus cilvēkus, kuriem nākas skaidroties par savu draudzību ar cietumā mirušo apsūdzēto un iespējamo līdzdalību noziegumos.

Federālais izmeklēšanas birojs veicis kratīšanu Epstīna villā viņam piederošajā salā Karību jūrā, dēvētā par pedofilu salu, un viņa Ņujorkas dzīvoklī.
CITI ŠOBRĪD LASA

Francijas prokuratūra paziņojusi, ka Epstīnam bija dzīvoklis Parīzē, un ir aizdomas, ka viņš nodarbojies ar meiteņu tirdzniecību seksuālai izmantošanai arī Francijā.

Pašnāvnieku ieliek vieninieka kamerā

66 gadus vecajam Epstīnam bija izvirzītas apsūdzības nepilngadīgu meiteņu seksuālā izmantošanā un cilvēku tirdzniecībā seksuālai izmantošanai.

Notiesājoša sprieduma gadījumā viņam būtu draudējis līdz 45 gadiem ilgs ieslodzījums, vēsta tīmekļa vietne “Buzzfeed”.

Dažas meitenes esot bijušas tikai 14 gadus vecas. Noziegumi pastrādāti laikā no 2002. līdz 2005. gadam. Federālie prokurori paziņojuši, ka Epstīns ar sabiedroto un darbinieku palīdzību ievilinājis meitenes savās rezidencēs un dažām esot samaksājis, lai viņas savervētu vēl citas meitenes, vēsta laikraksts “USA Today”. Epstīns savu vainu netika atzinis.

Finansists tika aizturēts 6. jūlijā, un varas iestādes noraidīja Epstīna lūgumu atbrīvot viņu pret drošības naudu, tiesai bažījoties, ka Epstīns varētu mēģināt aizbēgt. 23. jūlijā Epstīns tika atrasts bezsamaņā savā cietuma kamerā pēc acīmredzama mēģinājuma izdarīt pašnāvību. Pēc tam viņš tika īpaši uzraudzīts, lai novērstu pašnāvības mēģinājumu atkārtošanos, tomēr drīz šī uzraudzība tika pārtraukta. Epstīns kamerā esot atradies viens pats, kas ir pretrunā cietuma noteikumiem, kas paredz, ka pašnāvniecisku tieksmju pārņemtiem ieslodzītajiem parasti ir kameras biedri.

Pagājušās nedēļas nogalē viņš tika atrasts bez samaņas savā kamerā un nogādāts slimnīcā, kur tika pasludināts par mirušu.

Neoficiāla informācija liecina, ka viņš pakāries. Epstīna līķa autopsija tika veikta svētdien, tomēr oficiālais nāves cēlonis līdz šim nav apstiprināts. Aģentūra AP vēsta, ka Ņujorkas cietumam, kur Epstīns bija ieslodzīts, esot pamatīgi trūcis personāla. Epstīna nāves brīdī nodaļā dežūrā esot bijuši tikai divi sargi, kuri abi tobrīd esot strādājuši virsstundas.

Uz notikušo asi reaģējušas ASV varas iestādes. ASV ģenerālprokurors Viljams Bārs paziņojis, ka cietumā, kur Epstīns bija ieslodzīts, konstatēti “nopietni pārkāpumi”, par kuriem sākta izmeklēšana.

Skandāls satricina Trampa administrāciju

Jaunākās apsūdzības Epstīnam sekoja 11 gadus pēc tam, kad ietekmīgais finansists spēja izvairīties no ilgstoša cietumsoda, atzīstot savu vainu līdzīgos noziegumos, par to aiz restēm pavadot tikai 13 mēnešus, atzīmē “USA Today”.

Epstīna skandāls šovasar izraisīja satricinājumu arī prezidenta Donalda Trampa administrācijā.

2008. gadā Epstīna ar prokuratūru panāktā vienošanās noveda pie ASV darba lietu ministra Aleksa Akostas demisijas. Viņš tolaik bija Maiami prokurors, kurš Epstīnam izkārtoja netipiski maigo sodu. Pēc Epstīna atkārtotas aizturēšanas jūlijā Akosta tika asi kritizēts un bija spiests atkāpties no amata. Tramps vēl pirms ievēlēšanas prezidenta amatā vairākkārt ticies ar Epstīnu, tajā skaitā savā golfa klubā Floridā.

Reklāma
Reklāma

Skandālā iejaukts Jorkas hercogs Endrū

Lai arī britu karaļnams ir noraidījis Jorkas hercoga Endrū (attēlā) virzienā raidītās apsūdzības, Bakingemas pils pārstāvis nav izskaidrojis apstākļus, kur 2001. gadā tapušā fotogrāfijā Endrū redzams apskāvis 17 gadus vecu meiteni, kura vēlāk ar zvērestu apstiprinātā liecībā paziņoja, ka viņa piespiesta stāties seksuālās attiecībās ar Endrū.
Foto: Chris Jackson/PA/SCANPIX/LETA


Epstīna skandālā ierauta arī britu karaliskā ģimene. Ietekmīgā finansista nāve diez vai izbeigs jautājumus par viņa attiecībām ar Jorkas hercogu Endrū un viņa bijušo sievu Sāru, kurai Epstīns savulaik aizdeva 15 000 mārciņu, lai palīdzētu atbrīvoties no kredītiem, ziņo laikraksts “Guardian”.

Medijos atkārtoti parādījusies 2001. gadā uzņemta foto­grāfija, kurā princis Endrū redzams apskāvis 17 gadus vecu meiteni, kura vēlāk paziņoja, ka Epstīns esot piespiedis viņu stāties seksuālās attiecībās ar Endrū Londonā, Ņujorkā un Epstīna privātajā salā ASV Virdžīnās. Bakingemas pils šos pārmetumus noraidīja jau 2015. gadā un to atkārtoti izdarīja arī pagājušajā nedēļā, reaģējot uz tiesas materiāliem, kuros Endrū vainots par kādas sievietes nepiedienīgu aizskaršanu.

Lai arī britu karaļnams ir noraidījis Endrū virzienā raidītās apsūdzības, Bakingemas pils tomēr nav skaidrojusi 2001. gadā tapušās fotogrāfijas apstākļus un prinča vairākkārtēju atrašanos Epstīna sabiedrībā.

Endrū esot lidojis Epstīna privātajā lidmašīnā, atradies uz viņa jahtas, abi arī esot pavadījuši laiku kopīgās ballītēs un pasākumos, tostarp britu karaļnama īpašumos. Abi pēdējoreiz nofotografēti Ņujorkā 2011. gadā, kad Epstīns, kurš tobrīd jau bija reģistrēts dzimumnoziedznieks, bija nesen kā atbrīvots no cietuma.

Kam bija izdevīga Epstīna nāve?

Epstīna nāve radījusi labvēlīgu augsni sazvērestības teorijām, kas vērstas gan pret Trampu, gan bijušo prezidentu Bilu Klintonu, kuri abi Epstīnu pazinuši. Gan Tramps, gan Klintons jau nolieguši, ka būtu zinājuši jebko par Epstīna pastrādātajiem noziegumiem.

Tramps arī izmantojis izdevību, lai pats veicinātu sazvērestības teoriju, kas ar Epstīna nāvi saista Klintonu ģimeni. Tramps tviterī dalījās ar tvītu un video, kurā bez pierādījumiem Epstīna nāvē vainots Bils Klintons un bijusī valsts sekretāre un Trampa konkurente 2016. gada vēlēšanās Hilarija Klintone.

Kamēr daži izplatīja sazvērestības teorijas, citi tikmēr pauda nožēlu par to, ka finansista nāve liegs apsūdzēt citus ietekmīgus cilvēkus.

“Cik daudzi citi miljonāri un miljardieri piedalījās viņa nelikumīgajās darbībās?” jautāja Ņujorkas mērs Bils de Blazio, kurš atzina, ka Epstīna nāve dažiem esot bijusi “ļoti izdevīga”, jo viņš esot publiski lielījies pastāstīt “daudz interesanta” par pasaules vareno intīmo dzīvi.